OTKRIJTE ČARI OHRIDSKOG JEZERA
Biljana platno beleše
„Lonli planet”, vodeći svetski izdavač vodiča, odabrao je najbolje destinacije za predstojeću turističku sezonu i uprkos očekivanim destinacijama kao što su Brazil, Antarktik i Škotska, među prvih deset, tačnije na 9. mestu, našla se Makedonija.
Kristalno čista voda, nadaleko čuvena pastrmka, biserni nakit i 365 crkava dovoljni su razlozi da posetite jezero | Foto: Shutterstock
U obrazloženju stoji da će 2014. biti godina konačne obnove Skoplja, a osim glavnog grada, svi koji krenu put ove prelepe zemlje svakako treba da posete Ohridsko jezero, arheološko nalazište Stobi, nacionalni park Mavrovo i vinsku regiju Tikveš. Mi vas vodimo na kristalno čisto jezero na kojem se nekada belelo platno…
Svi putevi vode u Ohrid
Živopisni drevni grad Ohrid smešten je u jugozapadnom delu Republike Makedonije, na obali Ohridskog jezera, koje spada u red najstarijih slatkovodnih jezera na našoj planeti. Ovo je grad čudesne i duge istorije, od velikog značaja još u doba antičke Grčke i Rima, posebno u periodu srednjeg veka, kad su ga već uveliko naseljavala južnoslovenska plemena. U vreme cara Samuila, krajem 10. i početkom 11. veka, bio je poslednja prestonica velikog bugarskog carstva, a vekovima nakon toga ostao je jedna od pravih prestonica kulture i umetnosti.
Jedna od 365 prelepih crkava | Foto: Shutterstock
365 crkava
Putopisci su zabeležili da je u 15. veku Ohrid bio jedan od gradova koji je za svaki dan u godini imao po jednu bogomolju - ukupno 365. Zbog toga je često nazivan Jerusalimom, balkanskim, evropskim i slovenskim. Bez obzira na to što veliki deo bogatog kulturnoistorijskog nasleđa nije odoleo vremenu, ono što je preostalo predstavlja pravu riznicu među najboljim sačuvanim ostacima ranohrišćanske i srednjovekovne vizantijske umetnosti. Sveta Sofija, Sveti Pantelejmon, Sveti Kliment, Sveti Naum, Sveti Jovan Kaneo, Sveti Vrači... vraćaju vas kroz vreme svojom fantastičnom arhitekturom, velelepnim freskama i čudesnim ikonama.
O plažama
Samo jezero je ogromno, plavo i sjajno. Površine je 352 kvadratna kilometra, od čega dve trećine pripada Makedoniji, a ostatak Albaniji. Najveća dubina mu je 286 metara, a prozračnost vode do 22 metra! Vodom se snabdeva uglavnom presipanjem iz Prespanskog jezera, koje se nalazi na većoj nadmorskoj visini, po principu spojenih sudova. Prosečna temperatura vode iznosi u julu 22, a u avgustu 23 stepena. U jezeru živi 17 vrsta ribe, najpoznatija je ohridska pastrmka, koja se može probati u prelepim baštama.
Ohrid ima predivne peščane plaže, pogodne za kupanje, te ga zato nazivaju „makedonsko more“. Do plaže hodate kamenim uličicama sa mnoštvom restorana, picerija, barova, prodavnica sa bisernim nakitom i raznim figuricama. Naime, jezero je čuveno po svojim biserima, koji se dobijaju po staroj tehnologiji, od krljušti. U Ohrid se mora doći, njegovim ulicama se mora prošetati, kupiti poneka ogrlica i mora se okupati u jezeru.
Sveta Sofija
Najlepša i najveća crkva na Ohridu je Sveta Sofija, u samom centru starog grada. Za vreme Ohridskog letnjeg festivala, u crkvi se održavaju koncerti ozbiljne i duhovne muzike. Lepota i snaga Svete Sofije je toliko očaravajuća da se može meriti sa lepotama samog jezera. Ohrid je jedno od ukupno 28 mesta na svetu koje je Unesko zaštitio i kao kulturno i kao prirodno nasleđe planete.
Tagovi:
Nema komentara za ovu vest.
Molimo čitaoce alo.rs da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila.
Strogo je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara.
Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni.
Redakcija alo.rs ima pravo da ne odobri komentare koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije alo.rs.
Administratorima se možete obratiti ovde: online@alo.rs