Poštovani, trenutno čitate vesti iz arhive.
Alo! ima novi sajt! Kliknite ovde i pogledajte najnovije vesti!
alo.rs

MEĐUNARODNI DAN PROTIV NASILJA NAD ŽENAMA

Uzvratite udarac!

Autor: Nataša Lazović | 26.11.2012 - 07:02:00h | Komentara: 0

Prema definiciji, nasilje nad ženama je svaki čin koji je ugrožava psihički, fizički, seksualno ili ekonomski. Nasilnik može biti član porodice ili bilo koji poznati ili nepoznati muškarac.

Važno je da žene znaju da postoje  institucije koje im mogu pomoći

Važno je da žene znaju da postoje institucije koje im mogu pomoći | Foto: Shutterstock

S obzirom na to da je juče bio Međunarodni dan protiv nasilja nad ženama, podsećamo vas da je svaki oblik nasilja, uključujući i porodično, zločin! Tim povodom razgovarali smo sa Anom Bukvić, konsultantkinjom u Autonomnom ženskom centru.


- Patrijarhalno društvo mnogim svojim mehanizmima podupire i održava ovakvo verovanje. Muškarci se od malena uče od strane društva da je njihova uloga da dominiraju u porodici, pri čemu je prihvatljivo i nasilje nad ženom - kaže Ana za “Alo!”.

Nasilnik i žrtva
Nasilje se događa ženama koje pripadaju svim starosnim, socio-ekonomskim, obrazovnim grupama. Nasilnici takođe pripadaju svim društvenim kategorijama, različitog materijalnog i društvenog statusa. Često muškarci u svojoj okolini odaju utisak odgovornih i savesnih osoba i dobro su uklopljeni u okruženje.

Zašto žena ostaje?
Žena ostaje s nasilnikom iz raznih razloga: zato što ga se plaši, zato što ju je sramota da kaže da živi u nasilnom odnosu, ponekad misli da je on nasilan njenom krivicom. Žena se može plašiti šta će biti s decom, može želeti da očuva porodicu. Ponekad ženi nedostaje materijalnih sredstava, što joj otežava odluku da napusti nasilnog muškarca.

Šta možete?
Prvi korak je prepoznati da se nasilje dešava. Žena pre svega može da ispriča drugima šta se dešava. Vrlo je važno pričati, jer se na taj način žena donekle može osloboditi bola i drugih loših osećanja. Važno je da žena ne osuđuje sebe i nalazi sebi krivicu. Žena može prijaviti nasilje policiji i SOS telefonu, koji pruža psihološku podršku. Policija je dužna da reaguje po službenoj dužnosti: kad žena prijavi nasilje, oni treba da podnesu krivičnu prijavu. Ona svakako nasilje može prijaviti i drugim instituacijama, kao što je centar za socijalni rad, ili može ispričati to svom lekaru. Važno je da žene znaju da postoje institucije koje im mogu pomoći u prevazilaženju nasilja.

Nema komentara za ovu vest.

Pogledajte pravila za pisanje komentara

Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni.
Molimo čitaoce alo.rs da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila.
Strogo je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara.
Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni.
Redakcija alo.rs ima pravo da ne odobri komentare koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije alo.rs.
Administratorima se možete obratiti ovde: online@alo.rs
alo.rs VIP