SLAVICA ĐUKIĆ DEJANOVIĆ ZA ALO!:
Bol duše nije sramota!
Svaka peta žena i svaki deseti muškarac u Srbiji su barem jednom u životu patili od depresije. Stručnjaci procenjuju da ih je ukupno oko 400 hiljada. U višedecenijskoj recesiji, dok se od nas traži da radimo za crkavicu od koje jedva preživljavamo, a kako se najavljuje tek nas čeka pakao, beznađe nije iznenađenje. Ipak, za one koji su se prepustili očaju i samosažaljenju, dobra vest je da je depresija izlečiva bolest, naročito ako se javite na vreme, objašnjavaju stručnjaci.
Oko 15 odsto depresivnih osoba pokuša samoubistvo | Foto: Shutterstock
- Učestalost depresije je u okviru regionalnog, odnosno svetskog proseka, ali nas izdvaja činjenica da je kasno otkrivamo. U našem narodu bol duše je sramota, te se simptomi prekrivaju koliko god je moguće – izjavila je za “Alo!” Slavica Đukić Dejanović, direktorka Klinike “Dr Laza Lazarević” povodom “Narandžastog dana”, volonterske akcije obnavljanja podova i fasade, krečenju zidova i oplemenjivanju dvorišta oko ustanove. Slavica je naglasila da što se pre oboleli javi lekaru, to više može da se pomogne, a svakako ne treba čekati na posledice.
- Oko 15 odsto depresivnih osoba pokuša samoubistvo, a kod bipolarnog poremećaja, gde se depresija smenjuje sa euforijom, taj procenat je i veći – napominje naša sagovornica.
Svetlo na kraju tunela
Depresivnim osobama direktorka savetuje da kada upadnu u “tunel” imaju na umu da je u pitanju ciklična bolest i da na njegovom kraju postoji svetlo. Na tom putu je najvažnija podrška okoline: prijatelja, porodice i radne sredine.
Slavica Đukić Dejanović | Foto: Dejan Živančević
- Laka depresija se leči razgovorom sa stručnim licem, a umerena i teška odgovarajućim lekovima. Jako je važno ne prekidati terapiju kada nam je bolje, odnosno na svoju ruku, tada ništa nismo uradili. Treba se pridržavati saveta lekara i sprovesti je disciplinovano do kraja – opominje dr Đukić-Dejanović.
Za sve one koji pate od uznemirenosti (anksioznosti) i napada panike Slavica preporučuje vežbe disanja i opuštanje.
- Dišite duboko i ravnomerno, ne više od 14 puta u minuti što se može vežbati. Takođe budite svesni svog tela, opustite ruke, noge i sve mišiće tela, što se isto može vežbati. U naletima panike razmišljajte o neutralnim stvarima, recimo brojte rebra na radijatoru – poručuje doktorka.
Simptomi depresije
- Nedostatak zadovoljstva
- Gubitak energije i osećanje hroničnog umora
- Smanjena koncentracija
- Smanjeno samopoštovanje i samopouzdanje
- Osećanje krivice i osećanje inferiornosti
- Pesimističke misli o budućnosti
- Poremečaj spavanja
- Smanjenje, gubitak ili naglo povećanje apetita
Tagovi:
Nema komentara za ovu vest.
Molimo čitaoce alo.rs da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila.
Strogo je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara.
Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni.
Redakcija alo.rs ima pravo da ne odobri komentare koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije alo.rs.
Administratorima se možete obratiti ovde: online@alo.rs