Poštovani, trenutno čitate vesti iz arhive.
Alo! ima novi sajt! Kliknite ovde i pogledajte najnovije vesti!
alo.rs Zdravlje

STRPITE SE

Bolje da rodite stariji, nego mnogo mladi!

Autor: N. Gavrilović | 14.09.2012 - 08:15:00h | Komentara: 5

Brzina stila života, kao i sve češći problemi u začeću, dovode buduće majke u vrlo nezavidnu situaciju – kasni porođaj.

Zdravo!

Ćao svima! | Foto: freedigitalphotos.net

Naučna istraživanja su dokazala da sa povećanjem broja godina raste i opasnost od raznih komplikacija po dete. Na sreću, samo zdravlje deteta nije uslovljeno godinama majke, pokazalo je novo istraživanje objavljeno u časopisu "Demography".
Rezultati pokazuju da odrasle osobe čije su ih majke rodile od 35 do 44 godine nisu ništa manje zdrave u svojim 40-tim i 50-tim godinama života nego one čije su majke u trenutku poroda bile stare izmedju 25 i 34 godine.
Dok je i dalje tačno da su starije majke izložene većem riziku pobačaja ili pojavi Daunovog sindroma kod deteta, čini se da su trudnoće premladih majki opasnije za zdravlje dece od trudnoće u starijem uzrastu, kaže naučnik s nemačkog "Maks Plank" instituta za demografska istraživanja Miko Mirskila.

D(r)ugo stanje

D(r)ugo stanje | Foto: freedigitalphotos.net

Portal Pliva navodi da su naučnici obradili podatke 18.000 američkih majki i dece i uočili da su se zdravstveni problemi podjednako javljali kod odraslih osoba čije su majke bile stare od 25 do 44 godine.
Medjutim, odstupanja su uočena u zdravlju osoba čije su majke bile mladje u trenutku porodjaja.
Tako su pet odsto više zdravstvenih tegoba imale osobe čije su majke rodile u periodu od 20 do 24 godine, 15 odsto više tegoba odrasle osobe čije su majke radjale u periodu od 14 do 19 godina.
Najvažniji faktori za dugoročno zdravlje potomstva pokazali su se stepen obrazovanja majke i broj godina koje je živela posle porodjaja, što naučnici objašnjavaju lakšim savladavanjem stresa zbog gubitka majke.
 
Poslednji komentari
  • Rade Vreme: 22.10.2012 17:43h

    Da, zato sve vise dece koje su majke donele u kasnijim godinama boluju od Daunovog sindroma i drugih bolesti.

  • iva Vreme: 08.11.2012 18:16h

    To sto pricas to su gluposti,sa Daunovim sindromom decu radjaju i mlade majke..To je zastarelo misljenje,a takvi genetski poremecaju se mogu lako otkriti na samom pocetku trudnoce.Bolje da dete rodi zrela osoba i da ga cuva , nego da ga rodi i ostavi babama i dedama na cuvanje !

  • Coka Vreme: 26.02.2013 10:28h

    Najvise Daunovog sindroma radjaju mlade majke, jer NISU u zakonskoj obavezi da urade genetske testove, dok starije porodilje jesu. Dete trazi maksimalnu posvecenost, trud i obrazovanje. Ne vidim da ista fali zrelijim roditeljima, cak naprotiv. U tom slucaju se maksimalno posvecuju deci, bez da ih daju babi i dedi na cuvanje.

  • djordjevic danijela Vreme: 08.07.2013 14:52h

    kolike su mi sanse da rodim zdravu bebu imam 37 godina pre mnogo godina lecila sam se od steriliteta

  • Branislava Vreme: 20.01.2014 13:48h

    Šta pričate.....svaka majka po novom zakonu radi dabl,tripl test i dalju kontrolu testova da ne dođe do takvog ploda...drugo...neko ni sa 40 nije zreo za dete,da bude roditelj...lakše podnosite sve kad ste mlađi i reba koristiti maksimalnu pomoć baka i deka nema durenja. i biti im zahvalan do neba.... ..ako uspete da nađete vezu za vrtić na konju ste... i biti im zahvalan do neba....ja sam majka troje dece 10,5,3 godine...a 30mi je.i usput završila studije u budžetu i hiljadu i jedan problem...koji sam hrabro savladala...treba učiti se kako i živeti ,edukativne knjigew životnog opisa...da svet nije crno beli..već jedna linija sa bezbroj toplih i hladnih boja....sve je to upitanju zrelost i sposobnost osobe...morate naučiti da se nosite sa frustracijama kojih ima uvek..u svakom dobu života....

Pogledajte sve komentare

Pogledajte pravila za pisanje komentara

Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni.
Molimo čitaoce alo.rs da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila.
Strogo je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara.
Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni.
Redakcija alo.rs ima pravo da ne odobri komentare koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije alo.rs.
Administratorima se možete obratiti ovde: online@alo.rs
alo.rs VIP