POVRTARSTVO
Da vam rodi dobra rukola
Rukola je jednogodišnja zeljasta biljka koja spada u familiju Brasiccaeae (kupusnjača). Poznata je još pod imenima rikula, riga ili rokula. Kod nas je skoro nepoznata, iako divlji, samonikli oblici rukole rastu po našim baštama i poljima zajedno sa „korovskim” biljkama. Za ishranu se koriste mladi, sočni listovi, cvetići, mlade semene čaure i zrelo suvo seme. Donji listovi su nazubljeni i podsećaju na maslačak, a gornji su ovalni i glatkih rubova.
Rukola najbolje uspeva na lakim, peskovitim i srednje teškim zemljištima | Foto: Shutterstock
U vreme cvetanja može da naraste i do 60 - 80 cm. Listovi su eliptični i usečeni. Veoma je kvalitetno i lekovito povrće – sadrži dosta vitamina C (čak 100-200 mg na 100 g rukole), karotina, mineralne materije, a naročito gvožđe; dijetalna vlakna i druge korisne materije.
Rukola je kultura skromnih zahteva za toplotom i otporna je na mrazeve. Zato može da se proizvodi praktično cele godine. Ova biljka najbolje uspeva na lakim peskovitim i srednje teškim zemljištima. Gajenje rukole je veoma lako i jako brzo pristiže za berbu, za oko 40 dana. Sa njom nema problema u pogledu bolesti i osim buvača nema ozbiljnih štetočina.
Osnovna obrada se izvodi na dubini od 20 cm, ali predsetvena priprema mora biti jako kvalitetna zato što rukola ima izuzetno sitno seme, a gotovo se isključivo proizvodi iz semena. Đubri se sa oko 60-80 kg/ha azota, isto toliko fosfora, a zahtevi za kalijumom su nešto veći oko 100-120kg/ha. Setva rukole može početi rano u proleće, sredinom marta, a zatim se seje sukcesivno svakih sedam dana kako bi i pristizanje zelenih listova bilo produženo čak do zimskih meseci.
Seje se na razmak redova oko 25 cm, a u redu 3-5 cm, pri čemu se troši oko 1,5-2 kg/ha semena. Od mera nege treba primeniti samo zalivanje i redovno suzbijanje korova. Semenom rukole se lako rukuje, tako da možete baciti dva-tri semena u jedno mesto i sačekati da bar dva proklijaju, a zatim dobro proredite. Lako je možete direktno sejati, ali biće potrebno stalno proređivanje.
Mladice se tad mogu gajiti dok ne izrastu oko 5-8 cm, pre nego što ih posadite na udaljenosti od 23 cm. Ovaj razmak se može učiniti prevelikim, ali bliža sadnja ne daje bolji kvalitet listova i, s obzirom da veoma razuđene biljke imaju dosta hrane i vode, one su zdravije i duže traju. Listovi se beru čim su dovoljno široki za upotrebu i trebalo bi da dobijete oko tri do četiri branja od svake biljke tokom nekoliko meseci.
Lekovita svojstva
Ima sledeća lekovita svojstva: osvežava organizam, reguliše varenje, pomaže kod prehlade, ublažava kašalj i koristi se kao afrodizijak. Zbog bogatstva antibakterijskih materija smatra se prirodnim antibiotikom. Rukola sadrži puno vode, ugljene hidrate, belančevine, kalcijum, magnezijum, gvožđe, kalijum, fosfor, kao i vitamine (A, C, K, B kompleks).
Tagovi:
Nema komentara za ovu vest.
Molimo čitaoce alo.rs da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila.
Strogo je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara.
Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni.
Redakcija alo.rs ima pravo da ne odobri komentare koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije alo.rs.
Administratorima se možete obratiti ovde: online@alo.rs