LAKO, MOŽE SVAKO
I šetnja ima svoja pravila
Hodanje je jedan od najlakših načina da očuvate zdravlje. Žustra šetnja u trajanju od 45 minuta, četiri puta nedeljno, pomoći će vam da izgubite pola kilograma nedeljno. Osim mršavljenja, hodanje jača srce i pluća, poboljšava gustinu kostiju kao prevencija osteoporoze i poboljšava raspoloženje povećanjem produkcije endorfina. Doktor Filgud savetuje kako da pravilno šetate...
Laktove držite pod pravim uglom, pravite više kraćih koraka, intenzitet odredite mereći puls | Foto: Profimedia
- Prvog dana hodajte do 20 minuta. Prvih pet minuta zagrevajte se laganim pešačenjem, a poslednjih pet minuta usporite hod. Kontinuirano brzo pešačenje prvog dana vežbanja treba da traje najviše 10 minuta - objašnjava Saša Plećević.
Ne treba zanemariti ni tehniku. Umesto dugih, u jednom minutu pravite više kraćih koraka.
- Savijte ruke u laktovima pod uglom od 90 stepeni, držeći ih čvrsto u tom položaju. Koristite leđne mišiće, koji treba da vas pokreću. Laktove održavajte u visini struka, uz opuštena ramena - kaže naš sagovornik.
Kako biste se za vreme hoda snažno odgurivali napred, koristite mišićne kontrakcije zadnjeg dela butina i stražnjice, uz čvrsto prijanjanje prstiju stopala za tlo. Odeća tokom pešačenja treba da bude lagana, zaštitna u slučaju kiše i hladnoće, a obuća udobna. Ukoliko ste u mogućnosti, koristite patike, i to platnene sa mekanim đonom.
Intenzitet
- Intenzitet pešačenja odredite mereći puls i maksimalnu frekvenciju rada srca. Puls merite u miru, u naporu i posle napora. Merenje pulsa je jednostavno: tri prsta stavite na radijalnu arteriju, odmah s leve strane iznad šake, izbrojte otkucaje u toku 15 sekundi, pomnožite taj broj sa četiri i dobićete maksimalni broj otkucaja u jednom minutu - napominje doktor.
Vežbanje bi trebalo bi da se održava u takozvanoj zoni zdravlja, što je od 60 do 70 odsto maksimalnog srčanog rada. Tada trošite najviše masti, a pritom jačate srce i usporavate starenje.
- Da biste proverili da li ste u „zoni zdravlja”, od broja 220 oduzimite godine starosti, a zatim od dobijene brojke izračunajete procenat od 60 do 70 odsto. Recimo, osobi od 30 godina u „zoni zdravlja” srce treba da kuca u opsegu od 114 do 133 otkucaja u minutu - objašnjava dr Filgud i napominje da prve nedelje treba vežbati na 50 odsto maksimalne srčane frekvencije.
Druga nedelja
Tokom druge nedelje, povećavajte trajanje i intenzitet šetnje.
- Preporučujem da šetate do 50 minuta, i to na 60 odsto maksimalne frekvencije. Takođe, možete podeliti vreme šetnje tako što ćete šetati po 25 minuta pre podne i po podne. Ne zaboravite da se prvih pet minuta zagrejete laganim pešačenjem, a poslednjih pet minuta usporite hod - naglašava Plećević.
U trećoj i četvrtoj nedelji program ostaje isti, samo se povećava intenzitet vežbanja. Pošto se u drugoj nedelji povećao na 60, u trećoj i četvrtoj nedelji povećava se do 70 odsto maksimalnog srčanog rada.
- Ukoliko osetite brzo lupanje srca, otežano disanje, mučninu i vrtoglavicu, prekinite trening i svakako potražite savet lekara. Najmanje dva do tri sata pre početka brze šetnje ne jedite tešku hranu. Po završetku aktivnosti uzimajte vodu, koju možete slobodno da pijete, kako pre, tako i za vreme brze šetnje - savetuje doktor.
Dobro je da pri ruci imate sat da biste tačno odredili vreme pešačenja, još bolje štopericu, a najbolje bi bilo kada biste se snabdeli malim pulsmetrom, odnosno monitorom srčane frekvence.
Zašto brza šetnja
- Tokom šetnje postoji minimalna mogućnost povrede
- Angažuju se velike mišićne grupe
- Brza šetnja povoljno utiče na kardiovaskularni, respiratorni, koštani i mišićni sistem
- Ovu fizičku aktivnost možete da sprovodite bilo gde, pod različitim vremenskim uslovima, kao i uz minimum troškova
Tagovi:
Nema komentara za ovu vest.
Molimo čitaoce alo.rs da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila.
Strogo je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara.
Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni.
Redakcija alo.rs ima pravo da ne odobri komentare koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije alo.rs.
Administratorima se možete obratiti ovde: online@alo.rs