AUTOIMUNE BOLESTI
Kad telo napada...
Kod autoimunih bolesti dolazi do greške u organizmu, pa imunitet počinje da napada sopstveno telo. Radi se o pogrešnom prepoznavanju i reakciji zaštitnog mehanizma, gde T-limfociti ne vide razliku između svojih i stranih ćelija, što dovodi do napada na zdrave organe i samim tim do upalnih procesa.
Autoimuna oboljenja više pogađaju žene nego muškarce i zapravo predstavljaju jednog od deset najčešćih ubica žena mlađih od 65 godina | Foto: Shutterstock
Do sada je poznato oko 65 autoimunih oboljenja, a razlika je u tome što je kod nekih napadnut samo jedan organ, dok kod drugih upala obuhvata više organa, kada govorimo o sistemskim autoimunim bolestma. Najčešće su dijabetes tip 1, reumatoidni artritis, multipla skleroza, Hašimoto (upala štitaste žlezde), eritemski lupus (bolest kože) i Kronova bolest (hronična upala creva). Genetska predispozicija povećava rizik od nastanka bolesti, ali postoje i mnogi drugi faktori: stres, virusne infekcije, prisustvo toksičnih materija, povišena kiselina - acidoza. Na ove faktore se svakako može uticati...
Pojava ovih bolesti u prošlosti je bila ređa, dok je danas broj obolelih sve veći iz meseca u mesec. Autoimuna oboljenja više pogađaju žene nego muškarce i zapravo predstavljaju jednog od deset najčešćih ubica žena mlađih od 65 godina.
Nepovoljna činjenica kod autoimunih bolesti je da je njihova dijagnoza jako teška, jer su simptomi u velikom broju bolesti različiti, opšti i nespecifični. To znači da pacijenti često moraju obići više specijalista pre nego što dobiju pravu dijagnozu. Kada lekar na kraju pretpostavi da se radi o autoimunoj bolesti, dijagnoza obično dolazi relativno brzo, jer pregledi krvi gde se traže određena antitela ne traju dugo.
Trenutno ne postoji terapija za potpuno lečenje autoimunih bolesti…
- Prvi znaci bolesti od koje dva do tri puta češće od muškaraca obolevaju žene najčešće su ispoljeni na šakama. Bolest najčešće počinje podmuklo, pojavom bola i otoka pojedinih malih zglobova šaka. U početku bolesti zahvaćen je mali broj zglobova, a kako bolest traje, pridodaje se sve veći broj bolnih i otečenih zglobova i javlja se ukočenost šaka, naročito ujutro posle buđenja.
Tagovi:
Nema komentara za ovu vest.
Molimo čitaoce alo.rs da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila.
Strogo je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara.
Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni.
Redakcija alo.rs ima pravo da ne odobri komentare koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije alo.rs.
Administratorima se možete obratiti ovde: online@alo.rs