EMOCIJE NAPADAJU
Ljutnja šteti jetri, tuga slabi pluća
„Ne želim biti izložen milosti i nemilosti svojih emocija. Želim da ih koristim, uživam u njima, dominiram nad njima“, napisao je 1890. slavni pisac Oskar Vajld u romanu „Slika Dorijana Greja“.
Osim sa negativnim, treba biti oprezan i s pozitivnim emocijama | Foto: Shutterstock
Danas, u 21. veku, nauka je potvrdila da „pustite li emocije s lanca“, one mogu biti opasno oružje za samouništenje. Stoga ih treba držati pod kontrolom. Predoziranost emocijama kao što su ljutnja, strah, tuga, teskoba, pa čak i radost, mogu naštetiti zdravlju. Prema tradicionalnoj kineskoj medicini, koja se praktikuje više od 5.000 godina, sedam je ključnih emocija - radost, ljutnja, teskoba, tuga, zamišljenost, strah i šok.
Snaga volje
Da biste sprečili neželjen uticaj burnih emocija na organe, praktikanti kineske medicine, savetuju da jake emocije snagom volje transformišete da emocija preraste u drugu emociju, drugi da nova emocija preplavi i nadjača postojeću emociju, a treći da drugom emocijom utišate vatru razbuktale, štetne emocije.
Najkontroverznija od sedam osnovnih emocija je radost. Uopšteno se smatra pozitivnom emocijom - stoga, sigurno mislite kako nje nikada nije previše. Međutim, prema drevnoj kineskoj nauci, prekomerna radost “guta” energiju srca, te ono postaje suviše opušteno i prestaje da radi punim kapacitetom.
Prema kineskoj medicini, krivac za gubitak apetita su emocije koje su izvršile „borbeni napad“ na vašu slezinu i želudac. Lekari stoga savetuju da sve teške teme, posebno one vezane uz finansije, nikad ne stavljate na dnevni red uoči ili tokom obeda.
I hrana leči „bolesne” emocije
Kao pomoć u transformisanju emocija u Kini upotrebljavaju pet temeljnih ukusa hrane koji će pojačati pozitivne emocije, te smanjiti preveliku količinu nepovoljnih emocija.
-
gordana Vreme: 30.10.2013 09:50h
Lepo receno ,ali tesko sprovodljivo.Moja dilema je ta sto mi je vreme koje prolazi pokazalo da ljudi ,da ne kazem bez emocija,ali sa manje intenzivnim emocijama ,kako se kaze manje emotivni vrlo su cesto bili bolesni sa simptomima koji su po ovoj teoriji,izazivaci oboljenja.Naravno da znam da u svakoj teoriji ima izuzetaka ,ali praksa je pkazivala da nisu izuzetci.Tako meni je bliska ona starinska "dok si nek si .
Molimo čitaoce alo.rs da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila.
Strogo je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara.
Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni.
Redakcija alo.rs ima pravo da ne odobri komentare koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije alo.rs.
Administratorima se možete obratiti ovde: online@alo.rs