Poštovani, trenutno čitate vesti iz arhive.
Alo! ima novi sajt! Kliknite ovde i pogledajte najnovije vesti!
alo.rs Zdravlje

FENOLOGIJA U SLUŽBI PČELARSTVA

Medonosna paša!

Autor: Ekipa Alo! | 18.01.2014 - 07:02:00h | Komentara: 0

Da bi se uspešno pčelarilo i povećala rentabilnost pčelarske proizvodnje, neophodno je poznavanje karakteristika medonosne paše na teritoriji na kojoj se pčele gaje, budući da na potencijal paše i očekivani prinos meda utiču brojni faktori. Za postizanje visokih prinosa meda neophodno je da se pčele sele s paše na pašu, što podrazumeva blagovremene i tačne informacije o vremenu cvetanja i medenja biljaka.

Za postizanje visokih prinosa meda, neophodno je da se pčele sele s paše na pašu

Za postizanje visokih prinosa meda, neophodno je da se pčele sele s paše na pašu | Foto: Shutterstock

Prikupljanjem fenoloških podataka za konkretno područje prati se kako vegetacija odgovara na klimatske prilike. Od posebnog interesa za pčelarstvo je godišnji redosled pojave cvetanja medonosnog bilja na pojedinim lokalitetima. Potpuna informacija o redosledu cvetanja omogućava pčelarima da pčelinja društva postave blagovremeno na dobro pašno područje i da maksimalno iskoriste kapacitete paše.

Zbog uticaja vremenskih prilika, biljke menjaju interval cvetanja, tako da jedna ista pojava može da se produži i razlikuje od biološki poznatog vremena. Bagremova paša na jednom terenu, uzimajući u obzir različitu nadmorsku visinu i mikroklimatske uslove koji vladaju na njemu, može da potraje dvadesetak dana i zato bi informacije fenoloških osmatranja bile od koristi selećim pčelarima.

Za izradu fenološke karte neophodno je prikupiti višegodišnje podatke o početku i trajanju fenofaze cvetanja medonosnog bilja. Za naše pašne uslove, urađena je pčelarska fenološka karta Srbije. Međutim, i sami pčelari, uz pomoć poljoprivrednih službi, mogu izraditi detaljnije lokalne fenološke karte.

Kada se razmatra izbor novog mesta fenološkog osmatranja za medonosno bilje, treba ga odrediti blizu mesta postavljanja pčelinjaka i čestog angažovanja pčelara. Odabrane biljke trebalo bi da budu gajene pod prirodnim uslovima, to jest bez posebnih agrotehničkih mera, da bi fenološki ciklus biljke i datumi koji bi se evidentirali bili reprezentativni za prirodnu vegetaciju i uticaj stvarnih mikroklimatskih uslova.
Izuzetak čine industrijske medonosne biljke koje u procesu gajenja zahtevaju standardne agrotehničke mere. Za upotpunjavanje podataka o cvetanju potrebni su i podaci o temperaturi i padavinama, pa je dobro da se fenološka osmatranja obavljaju u blizini meteorološke stanice.

Na osnovu praćenja vremena cvetanja, klimatskih uslova, količine medonošenja i evidencije površina sa medonosnom pašom, stvorili bi se uslovi za izradu kvalitetnog katastra pčelinje paše, koji bi pomogao u racionalnom iskorišćavanju biljaka u pčelarstvu i omogućio stabilnije i bolje prinose meda, piše magazin „Agrobiznis“.
 

Nema komentara za ovu vest.

Pogledajte pravila za pisanje komentara

Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni.
Molimo čitaoce alo.rs da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila.
Strogo je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara.
Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni.
Redakcija alo.rs ima pravo da ne odobri komentare koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije alo.rs.
Administratorima se možete obratiti ovde: online@alo.rs
alo.rs VIP