UBRZANO STARENJE
Menopauza nekad porani
Menopauza je često neprijatna promena kroz koju žene prolaze u proseku oko 51. godine života. Međutim, u izuzetnim slučajevima, žene u menopauzu ulaze i ranije, pre 40. godine...
Izlaganje hemikalijama može da ubrza gubljenje funkcija jajnika za čak četiri godine
Rana menopauza je kada žena više ne ovulira i nema ciklus zbog nekog zdravstvenog poremećaja, a ponekad se bez poznavanja pravih uzroka događa da jajnici izgube svoju primarnu funkciju.
Spas u prirodi
Crvena detelina je dobar izbor za žene koje imaju probleme sa disbalansom hormona u periodu menopauze. Ova biljka se smatra jednim od najizdašnjih izvora izoflovana. Konkretno, sadrži ukupno četiri vrste izoflavona (formononetin, daidzein, genistein i biokanin), topive biljne materije koje imaju slično dejstvo kao estrogen.
Među poznatim uzrocima su autoimune bolesti: hipotiroidizam, Kronova bolest, eritematozni lupus i reumatoidni artritis. Oko 10 do 30 odsto žena s ovim stanjima ulaze u raniju menopauzu. Takođe, neka genetička nasleđa mogu da imaju uticaja. Tako pet do 30 odsto žena s galaktozemijom, odnosno naslednim manjkom enzima koji pretvaraju galaktozu u glukozu, ulaze ranije u menopauzu, a lekari smatraju da je to zbog toksičnosti za jajnike. Može da utiče i Tarnerov sindrom, ali i hiperplazija. Često se ulazak u ranu menopauzu događa kod teških bolesti kao što su karcinom jajnika ili Hočkinova bolest.
Simptomi
Među prvim simptomima su izostanak menstruacije i neredovni ciklusi, promene raspoloženja i iznenadno znojenje (valung). To su znaci da jajnici proizvode manje estrogena. Mogu vas pratiti i problemi s inkontinencijom (zadržavanje mokraće), suvoćom vagine, kože, očiju i usta, variranjem telesne težine i bolovima u zglobovima ili lupanje srca, vrtoglavica, promene u čula ukusa i mirisa, povlačenje desni, probavne smetnje, nesanica, teskoba i napadi panike. Kada jajnici počnu da gube svoju funkciju, ne postoji lek kojim bi se stanje preokrenulo, ali i nema potrebe.
Dalje od plastike
Menopauza nije određena samo godinama, već se izlaganjem pojedinim hemikalijama i štetnim materijama može ubrzati za čak četiri godine, pokazala je studija. Stručnjaci savetuju izbegavanje mirisa koji sadrže ftalate, korišćenje kozmetike na prirodnoj bazi i izbegavanje hrane iz plastične ambalaže.
Nema komentara za ovu vest.
Molimo čitaoce alo.rs da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila.
Strogo je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara.
Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni.
Redakcija alo.rs ima pravo da ne odobri komentare koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije alo.rs.
Administratorima se možete obratiti ovde: online@alo.rs