Poštovani, trenutno čitate vesti iz arhive.
Alo! ima novi sajt! Kliknite ovde i pogledajte najnovije vesti!
alo.rs Zdravlje

MALIŠANI SVE DEBLJI

Mi žderemo, deca se goje!

Autor: A. E. | 31.03.2015 - 07:00:00h | Komentara: 0

Nije tajna da je gojaznost postala prava epidemija, posebno u poslednjoj deceniji. Razni svetski zdravstveni centri izveštavaju da se procenat gojazne dece utrostručio i da je čak jedna trećina dece i adolescenata u svetu gojazna ili gotovo gojazna.

Umesto pice i  pomfrita, neka voće  bude na dohvat ruke

Umesto pice i pomfrita, neka voće bude na dohvat ruke | Foto: Profimedia

Dok je činjenica o postojanju ovog problema poznata većini porodica, način kako se boriti protiv ove bolesti mnogima još nije baš najjasniji. Činjenica da neka osmogodišnja deca već treba da idu na dijetu dovoljno je upozorenje za sve roditelje. Kako se uzrok gojaznosti uglavnom nalazi u pogrešnom načinu ishrane, tako se i rešenje problema nalazi u načinu ishrane, i to cele porodice.


Stručnjaci preporučuju da porodice više treba da se fokusiraju na zdraviji način života i ishrane nego na metode mršavljenja.
U većini slučajeva dovoljno je da deca počnu da jedu zdravu hranu i da povećaju nivo svojih aktivnosti kako bi izrasla u zdrave odrasle osobe.
Neki od saveta za bolje zdravlje cele porodice su:

- Nemojte očekivati da će vaše dete potpuno izbaciti “džank fud”. Jedan komad rođendanske torte nikada nikome nije naškodio. Pomozite deci da nauče kako da donose dobre odluke o zdravoj ishrani i naučite ih da nema ništa loše u tome ako se povremeno pojede kolač, štangla čokolade i slično.
- Držite zdravu hranu, poput voća, na vidljivom mestu. Nezdravu hranu sklonite u ormar ili, još bolje, nemojte je kupovati.
- Nemojte jesti dok gledate televiziju. To dovodi do nekontrolisanog unosa kalorija.
- Istraživanja pokazuju da deca koja jedu zajedno sa svojim roditeljima imaju tendenciju da imaju manju telesnu težinu, više samopouzdanja, kao i da bolje uče.
- Jedite na način na koji biste želeli da i vaše dete jede. Vaš primer je vrlo moćan alat.
- Strukturišite obroke. Nemojte da se hranite nekontrolisano. Deca treba da nauče da jedu pune obroke kada su gladna, a ne samo da prezalogaje.
- Smanjite vreme koje deca provode ispred TV-a i računara i pomozite im da budu što aktivnija.
- Podstičite decu da se bave sportom. Organizujte porodične šetnje ili vožnju biciklom. Obratite pažnju na to da aktivnosti treba da budu prijatne, a ne kazna za decu.
- Neka vam deca pomažu pri kupovini i pripremi hrane. Ukoliko su uključeni u pripremu hrane, verovatno će se tada pre odlučiti i da probaju neke nove namirnice.
 

Nema komentara za ovu vest.

Pogledajte pravila za pisanje komentara

Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni.
Molimo čitaoce alo.rs da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila.
Strogo je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara.
Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni.
Redakcija alo.rs ima pravo da ne odobri komentare koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije alo.rs.
Administratorima se možete obratiti ovde: online@alo.rs
alo.rs VIP