HIPERAKTIVNOST ILI ŽIVAHNOST
Nemirko koji stalno priča
Danas se veoma često upotrebljava izraz “hiperaktivno dete”, a da to nije uvek opravdano. Ovaj poremećaj treba razlikovati od živahnosti ili povećane aktivnosti koje mogu biti posledica stresa ili anksioznosti, objašnjavaju stručnjaci.
Pohvalite uspeh, ne kritikujte neuspeh | Foto: Shutterstock
Hiperaktivnost ne može da prođe sama od sebe, već zahteva stručnu pomoć i određeno ponašanje roditelja i ostalih osoba iz detetovog okruženja.
Nametljivci u pokretu
Simptomi hiperaktivnosti ponekad se javljaju još u najranijem uzrastu, ali se najčešće otkrivaju tek kada dete krene u školu. Dete sa ADHD sindromom se najčešće ponaša na sledeći način:
- Mnogo priča.
- Uvek ima komentar na sve.
- Ponaša se kao da sve zna i odgovara i pre nego je čulo celo pitanje.
- Stalno se nameće drugima u igri i razgovoru.
- Stalno je u pokretu, ne može da sedi mirno, vrpolji se, klati nogama ili rukama, trčkara i pentra se čak i kada je to opasno po njega, ustaje i kada ne bi trebalo.
Manjak pažnje
Deca koja imaju ADHD imaju problem sa održavanjem pažnje, a često imaju i potrebu za stalnim kretanjem i aktivnošću. To se manifestuje još u predškolskom uzrastu, a do većih problema dolazi kada dete krene u školu.
- Pošto mu je pažnja kratkotrajna i neselektivna, ne uspeva da prati predavanja na času, da poštuje pravila i da ispunjava ostale školske obaveze. Osim toga, ometa i ostalu decu u školskim aktivnostima, a svojom impulsivnošću može da ugrozi i sebe i druge - napominje naša sagovornica.
Ljubav i strpljenje
Vaspitavanje i odgajanje ovakvog deteta može biti iscrpljujuće, pa je dobro zatražiti i pomoć stručnjaka.
- Dobro je detetu pomoći u učenju, podeliti zadatke na manje celine, pohvaliti uspeh, ne kritikovati neuspeh. Ovakvo dete ima problem sa samopoštovanjem, pa je potrebno pomoći mu da ga izgradi – opominje psihoterapeut i dodaje da ako uspešno prevaziđu probleme, mogu veoma dobro napredovati.
Lekovi se daju olako?!
Jedno od najvećih neslaganja vezanih za ADHD tiče se upotrebe psihostimulansa kod dece. Psihostimulansi, uključujući amfetamin i metilfenidat, najpodrobnije su proučavani i najčešće prepisivani lekovi za tretman ADHD. Budući da se do njih najlakše dolazi i da se najčešće preporučuju, čak i u stručnoj javnosti postoje dileme i bojazan zbog njihove prekomerne upotrebe i zloupotrebe.
Tagovi:
Nema komentara za ovu vest.
Molimo čitaoce alo.rs da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila.
Strogo je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara.
Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni.
Redakcija alo.rs ima pravo da ne odobri komentare koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije alo.rs.
Administratorima se možete obratiti ovde: online@alo.rs