Poštovani, trenutno čitate vesti iz arhive.
Alo! ima novi sajt! Kliknite ovde i pogledajte najnovije vesti!
alo.rs Zdravlje

RAK GRLIĆA MATERICE NIJE SMRTNA PRESUDA

PAPA glavu čuva!

Autor: Nataša Lazović | 25.01.2013 - 08:33:00h | Komentara: 0

Rak grlića materice spada u najčešće malignome. U Srbiji se nalazi na trećem mestu po učestalosti, odmah iza karcinoma dojke i pluća. Oko 1.400 žena godišnje oboli, a više od 500 njih umre, podaci su Gradskog zavoda za javno zdravlje povodom nedelje borbe protiv ove opake bolesti.

Idite kod  ginekologa  bar jednom  godišnje

Idite kod ginekologa bar jednom godišnje | Foto: Shutterstock

Ipak, u nedelji borbe protiv ove bolesti, podsećamo vas da je izlečiva ako se otkrije na vreme, što je odličan razlog da redovno posećujete svog ginekologa!


Prvi simptomi


Karcinom grlića materice u ranim stadijumima je uglavnom asimptomatska bolest. Simptomi kao što su pojava vaginalnog sekreta (sa ili bez sukrvice), krvarenje, čak i oskudno, nakon seksualnog odnosa, krvarenje van menstrualnog ciklusa ili preobilno menstrualno krvarenje, bolovi u maloj karlici, učestalo mokrenje, opstipacija (zatvor) i, u slučajevima uznapredovale bolesti, otok jedne ili obe noge su signal da se obavezno obratite svom ginekologu.

Bolest počinje kada se neke ćelije grlića materice promene i počnu nekontrolisano da se umnožavaju. Redovni pregledi (skrining) imaju za cilj da promene pronađu rano, pre nego što prerastu u rak, onda kada mogu lako da se otklone.

Osim toga, danas postoji vakcina koja smanjuje rizik od pojave bolesti, što ne isključuje potrebu za pregledima. U Srbiji su registrovane obe vakcine protiv HPV-a koje se primenjuju u EU - „gardasil“ i „servariks“ - i izdaju se isključivo o trošku pacijenta...

- Program opšte vakcinacije kod nas još uvek nije zaživeo, odnosno država nije odlučila da ga finansira. Razlozi nisu samo ekonomske, već i stručne prirode, ali nisam u prilici da o njima govorim. Koliko je meni poznato, vakcine se mogu naći u apotekama, ali se prodaju malo i retko - kaže za „Alo!“ dr Spasa Anđelić, načelnik dnevne bolnice u „Narodnom frontu“, i dodaje da je skrining i dalje najbolji način otkrivanja promena na grliću pre nego što postanu maligne.

Sličnog mišljenja je i ginekolog Emilija Marković, koja navodi tri razloga zbog čega vakcina nije ušla u širu upotrebu.

- Vakcina pruža zaštitu od određenih HPV virusa, ali ne svih. Mogu se zaštititi samo one devojke koje još nisu stupile u seksualne odnose, te postoji dilema da li to treba da sprovode gilekolozi ili pedijatri, a nakon vakcinacije devojkama se preporučije da se ipak čuvaju - kaže za „Alo!“ ginekolog Emilija Marković.
Doktorka tvrdi da je PAPA test u kombinaciji sa kolposkopijom i brisevima siguran u 90 odsto slučajeva.

- Najveći problem predstavlja pitanje kako žene naterati na redovne ginekološke preglede, s obzirom na to da o svom intimnom zdravlju računa vode uvek iste osobe. Pitanje je kako privoleti one koje nisu videle svog ginekologa desetak godina da dođu na pregled. U Švedskoj, recimo, postoji obaveza redovne kontrole. Poziv stiže na kućnu adresu, a svako neodazivanje se sankcioniše - kaže Emilija.

Nema komentara za ovu vest.

Pogledajte pravila za pisanje komentara

Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni.
Molimo čitaoce alo.rs da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila.
Strogo je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara.
Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni.
Redakcija alo.rs ima pravo da ne odobri komentare koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije alo.rs.
Administratorima se možete obratiti ovde: online@alo.rs
alo.rs VIP