BOLEST MODERNOG DOBA
Pobedite napad panike!
Možete vežbati tehnike kojima ćete preuzeti kontrolu i uz podršku psihoterapeuta istražiti mogućnosti rešavanja životnih problema koji su vas doveli do tog stanja. Evo nekoliko saveta za prvu pomoć:
Kad osetite da nadolazi napad panike, najbrže ćete se umiriti koristeći tehniku abdominalnog disanja | Foto: Shutterstock
Korisne tehnike
1 Kad osetite da nadolazi napad panike, najbrže ćete se umiriti koristeći tehniku abdominalnog disanja. U stanju straha dišemo plitko i iz gornjeg dela pluća. Vežba je jednostavna i efikasna u svim situacijama kad osećamo strah ili tremu: dišite malo dublje nego inače, tako da podignete donji deo rebara i dijafragmu.
2 Važno je uspostaviti ravnotežu i osećaj sigurnosti u telu, a to će vam umanjiti osećaj panike i doneti više smirenosti. Naučite da menjate fokus i misli koje vas opterećuju na telo. Vežbajte da se „uzemljite“: bilo da sedite ili stojite, pažnju usmerite na stopala, koja vas drže čvrsto na tlu.
3 Kad povratite osećaj stabilnosti, možete vežbati tehnike vizuelizacije: zamislite neko mesto na kojem se osećate sigurno i ugodno. To može biti neko poznato mesto iz vašeg sadašnjeg života, iz prošlosti ili neko izmišljeno mesto. U svojim mislima neko vreme budite tamo i uživajte u svemu što vam ono pruža.
Upravljajte crnim mislima
Stvari su onakve kakvo im značenje pridajemo, pa je tako anksioznost odgovor vašeg tela na crne misli ili katastrofična predviđanja. Na primer: ako u nekoj situaciji osetite lagano probadanje, javlja se misao „nešto me probada, verovatno sam teško bolestan“, zabrinutost prerasta u paniku, a panika pojačava simptom probadanja. Kao reakcija na pojačano probadanje, javlja se misao „sigurno je nešto opasno, jer me sve jače probada“ I tako u krug…
Dobra vest je da se taj krug može prekinuti! Iracionalne misli i strepnje da će nam se nešto loše dogoditi pojačavaju anksioznost. Evo nekih pitanja na koja možete odgovoriti ako vas obuzmu crne misli vezane uz bolest ili bilo šta drugo:
- Šta je dokaz koji podržava moje predviđanje ili strah?
- Koji su dokazi protiv te ideje?
- Što je najgore što se može dogoditi u situaciji koje se bojim? Mogu li to preživeti?
- Koji je najrealističniji ishod mojih predviđanja?
- Šta bih rekao prijatelju kada bi bio u istoj situaciji?
Utešno je da se većina naših strahova zapravo nikad ne ostvari. Osvešćivanjem životne situacije, vlastitih osećanja i toka misli, povećaćete razumevanje o svom stanju, bolje upoznati sebe i povratiti osećaj realnosti.
Kretanje smanjuje teskobu
Teskobu pojačava stanje u kojem stojimo u mestu i sa zebnjom očekujemo katastrofične ishode. Budući da je anksioznost strah od očekivanja, čim se pokrenemo u neku akciju, anksioznost se smanjuje. Zato bi bilo dobro da unesete više fizičke aktivnosti u vaš život. Pojačano kretanje može popraviti poremećene hemijske procese u mozgu i telu, one iste procese koji uzrokuju nelagodu. Žustro hodanje na svežem vazduhu sigurno će vam doneti vedrije raspoloženje.
Tagovi:
Nema komentara za ovu vest.
Molimo čitaoce alo.rs da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila.
Strogo je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara.
Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni.
Redakcija alo.rs ima pravo da ne odobri komentare koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije alo.rs.
Administratorima se možete obratiti ovde: online@alo.rs