Poštovani, trenutno čitate vesti iz arhive.
Alo! ima novi sajt! Kliknite ovde i pogledajte najnovije vesti!
alo.rs Zdravlje

SVETSKI DAN PALIJATIVNOG ZBRINJAVANJA

Uteha u poslednjim danima

Autor: Nataša Lazović | 08.10.2012 - 18:49:00h | Komentara: 0

U Srbiji je trenutno dvadest hiljada ljudi obolelelih od karcinoma, a od ove opake bolesti godišnje u Beogradu umire oko šest hiljada ljudi. Jedna trećina umire u bolnicama, dok su ostali prepušteni porodici, prijateljima i sami sebi. Iako u prestonici već godinama postoji Centar za palijativno zbrinjavanje obolelih u poslednjoj fazi bolesti, malo ko zna za njihovo postojanje, kao i da su im usluge potpuno besplatne.

Starica sa medicinskom sestrom

Usluge Centra za pružanje svake vrste pomoći onkološkim bolesnicima su potpuno besplatne | Foto: Shutterstock

Palijativno zbrinjavanje podrazumeva brigu o pacijentima koji boluju od teških i neizlečivih bolesti, najčešće karcinoma, što uključuje medicinsku kontrolu bola i drugih simptoma bolesti kao i psihološku podršku.

- Palijativa omogućava pacijentima da postignu najbolji mogući kvalitet života u

Poziv donatorima
Centar je deo projekta Ministarstva zdravlja „Razvoj palijativnog zbrinjavanja u Srbiji“ koji finasira Evropska unija, ali se prihodi sakupljaju i putem donatora i himanitarnih događaja. Povodom svetskog dana palijativnog zbrinjavanja i mi se pridružujemo pozivu onima koji mogu a pomognu da to i učine.

poslednjim, terminalnim fazama bolesti. Tim koji čine lekari, medicinske sestre, socijalni radnici, psiholog, duhovnik i obučeni volonteri svakodnevno obilaze pacijente na teritoriji Beograda i bliže okoline (Pančevo, Stara Pazova...), a trenutni kapacitet nam je 300 do 400 bolesnika, što je tek deset odsto obolelih Beograđana.
Većina nije ni upoznata sa našom organizacijom, mada postojimo već osam godina i za sada smo jedina ustanova tog tipa u Srbiji – kaže za „Alo“ Ivana Todorović iz „Belhospisa“.

Usluge ovog humanitarnog centra koje su potpuno besplatne mogu da koriste svi čija bolest ugrožava život, a preporuka je da se jave odmah na početku, nakon postavljanja dijagnoze.

Pozovite 011 334-33-11

Tim koji čine lekari, medicinske sestre, psiholog i duhovnik, svakodnevno obilaze pacijente na teritoriji Beograda i okoline

- Iako se palijativa uglavnom odnosi na pacijente koji su završili specifično lečenje, otpušteni su iz bolnice i prepušteni sebi i porodici, mnogi odbijaju da prihvate da su u terminalnoj fazi. Iz tog razloga nam se u devedest odsto slučajeva javljaju članovi porodice kada pacijent više ne može da se kreće, a lekovi protiv bolova ne pomažu...

Važno je napomenuti da „Belhospis“ pruža pomoć kako obolelima, tako i čanovima njihovih porodica, prijateljima, komšijama, pa se svi oni mogu javiti na telefon 011 334 33 11.

Nema komentara za ovu vest.

Pogledajte pravila za pisanje komentara

Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni.
Molimo čitaoce alo.rs da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila.
Strogo je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara.
Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni.
Redakcija alo.rs ima pravo da ne odobri komentare koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije alo.rs.
Administratorima se možete obratiti ovde: online@alo.rs
alo.rs VIP