Poštovani, trenutno čitate vesti iz arhive.
Alo! ima novi sajt! Kliknite ovde i pogledajte najnovije vesti!
alo.rs Aktuelno

BORBA PROTIV KORUPCIJE SE NASTAVLJA

Afera "Sartid": Kolesaru
zadržavanje do 48 sati,
Kljajević na saslušanju

Autor: Agencije, B92 | 30.03.2013 - 11:01:00h | Komentara: 3

Nemanji Kolesaru određeno je policijsko zadržavanje do 48 sati pošto je saslušan kao osumnjičeni u Tužilaštvu povodom privatizacije Sartida u toku 2002. i 2003. U toku saslušanje i nekadašnjeg predsednika Trgovinskog suda Gorana Kljajevića.

Železara Smederevo

Železara Smederevo | Foto: RAS

Tužilaštvo za organizovani kriminal donelo je naredbu o sprovođenju istrage protiv Kolesara zbog sumnje da je izvršio krivično delo zloupotreba službenog položaja i predložilo sudiji za prethodni postupak da mu se odredi pritvor radi neometanog vođenja krivičnog postupka, saopštio je tužilac Miljko Radisavljević.

Bivši predsednik Trgovinskog suda u Beogradu Goran Kljajević, koji se danas odazvao pozivu tužilaštva, nije danas saslušan u Tužilaštvu za organizovani kriminal, a o istrazi protiv njega biće naknadno odlučeno, napomenuo je Radisavljević.

Tužilac je ukazao da je policija podnela dopunu krivične prijave protiv Kolesara i Kljajevića zbog sumnje da su izvršili krivično delo zloupotreba službenog položaja u vezi sa pritvatizacijom "Sartida".

Radi se o dopuni krivične prijave koju je MUP ranije podneo Okružnom javnom tužilaštvu sada Višem javnom tužilaštvu u Beogradu, a na osnovu koje se vodi istraga protiv više lica, takođe u vezi sa prodajom preduzeća Sartid, pojasnio je on.

Međutim Tužilaštvo za organizovani kriminal je juče obavešteno da je Više javno tužilaštvo u Beogradu, koje takođe vodi istragu u vezi sa Sartidom, protiv Kljajevića podnelo zahtev za proširenje istrage u tom predmetu, naveo je Radisavljević.

On je napomenuo da se čeka odluka istražnog sudije Višeg suda o zahtevu za proširenje istrage. Ukoliko istražni sudija prihvati predlog Višeg tužilaštva, istraga protiv Kljajevića biće nastavljena u Višem tužilštvu, odnosno sudu.

Prva sporna stvar u privatizaciji Sartida je što je kompanija 2003. prodata neposrednom pogodbom za 23 miliona evra američkom Ju-Es stilu, dok su dugovi od 1,7 milijardi dolara preneti na državu.
 

Kako saznajemo, Kolesar je osumnjičen da je zloupotrebio ovlašćenja šefa kabineta predsednika Vlade, da je inicirao i svojim uputstvima naložio pokretanje stečaja i prenošenje mesne nedležnosti s Trgovinskog suda u Požarevcu na Trgovinski sud u Beogradu kako bi lakše kontrolisao stečaj.

Stečajni postupak pod njegovim i nadzorom Gorana Klajejvića po hitnom postupku sproveden je u Trgovinskom sudu u Beogradu. Kljajević je, kako saznajemo, kao predsednik trgovinskog suda samoinicijativno 27. marta 2003. godine doneo rešenje o skidanju svih hipoteka i zaloga nad imovinom Sartida i tako stvorio preduslov da se Sartid proda bez tereta i dugovanja. Kako saznajemo, očekuje se i procesuiranje svih ostalih koji su učestvovali u aferi Sartid, a koji su obuhvaćeni dosadašnjim detaljnim proverama radne grupe.

Nemanja Kolesar sa Zoranom Đinđićem

Nemanja Kolesar

Prvi potpredsednik vlade Aleksandar Vučić je najavio da će u subotu izneti podatke o zloupotrebama koje su Srbiji nanele štetu veću od 700 miliona evra i najavio otvaranje novih predmeta u Srbobranu, Kovinu, Leskovcu i drugim mestima.

Božidar Đelić, Miroljub Labus i Nemanja Kolesar saslušani su krajem prošle godine u policiji u vezi sa spornom privatizacijom „Sartida“.
Nakon saslušanja, Miroljub Labus gostujući u Kažiprstu B92, je rekao da je u policiji saslušan u svojstvu građanina, jer savezna vlada u kojoj je on bio potpredsednik nije imala ingerencije da odlučuje niti o jednom republičkom preduzeću.
Prvi potpredsednik Vlade Aleksandar Vučić je u januaru ove godine najavionove istrage spornih privatizacija, rekavši da su uz Sartid, sledeći na redu Luka Beograd i Veterinarski zavod.
Ministar za privatizaciju u vreme operacije „Sartid“ bio je Aleksandar Vlahović, direktor Agencije za stečaj, likvidaciju i sanaciju banaka bio je Nemanja Kolesar, nekadašnji šef kabineta Zorana Đinđića, a ambasador SAD u Beogradu bio je Vilijem Montgomeri.
"Sartid“ je prodat neposrednom pogodbom za 23 miliona evra „Ju-Es stilu“, dok su dugovi koji su se procenjivali na 1,7 milijardi dolara (po oceni Saveta za borbu protiv korupcije) preneti na državu. Ova američka kompanija je na taj način dobila kompletnu novu i staru železaru sa 300 hektara zemlje, tri livnice, fabriku belih limova u Šapcu (investicija vredna 150 miliona dolara), smederevsku luku od regionalnog značaja, slobodnu carinsku zonu u Smederevu, površine od 21 hektar, fabriku kreča u Kučevu, kao i niz drugih nekretnina.

Goranu Kljajević

Goran Kljajević | Foto: Vesna Lalić

Sve je počelo 8. marta 2002. godine, potpisivanjem pisma o namerama o strateškom partnerstvu, koje su potpisali tadašnji direktor „Sartida“ Živomir Novaković, predsednik „Ju-Es stila Košice“ Džon Gudiš i u to vreme ministar za privatizaciju Aleksandar Vlahović.

Ovim potpisom slovačka kompanija je stekla ekskluzivno pravo da pet godina upravlja proizvodnjom „Sartida“ i da ubira dobit, a da pritom ne snosi nikakvu odgovornost za eventualno loše poslovanje. Takođe, ova kompanija dobila je pravo i da, u slučaju prodaje „Sartida“ nekom drugom, još sedam godina upravlja železarom.
Dosadašnja istraga u ovom slučaju došla je do saznanja da je uvođenje „Sartida“ u stečaj bilo namerno i da je cilj bio da se smanji kupovna cena. Predsednik „Ju-Es stila Košice“ Džon Gudiš objašnjavao je da u „Sartidu“ nema proizvodnje, da ima viška zaposlenih, da je za isti proizvodni kapacitet u Americi dovoljno 2.000 radnika, dok je u „Sartidu“ bilo 10.000 zaposlenih, ne pominjući pritom da radnik u Americi košta ovu firmu 16,98 dolara na sat, dok je satnica radnika „Sartida“ samo 0,30 dolara.
Ubrzo se "Sartid“, 2003. godine, i to za 23 miliona evra, obreo u rukama „Ju-Es stila“.
Austrijski koncern „Fest Alpine“ je krajem devedesetih procenio vrednost „Sartida“ na 430 miliona dolara i bio zainteresovan da kupi smederevsku železaru.
Pošto je, ipak, procenjeno da je ova cena previsoka, angažovane su dve revizorske kuće - Ekonomski institut iz Beograda, u vlasništvu Danka Đunića, i srpski „Deloit i Tuš“. Ekonomski institut je procenio vrednost kapitala matičnog preduzeća „Sartid“ AD na 57,6 miliona dolara, bez zavisnih kompanija „Beli limovi“ i „Luka Smederevo“.


Savet za borbu protiv korupcije upozoravao

Prodajom smederevske železare "Sartid“ u postupku stečaja, koju je zajedno sa još šest zavisnih preduzeća otkupila kompanija „Ju-Es stil“, bavio se i Savet za borbu protiv korupcije.
Kupoprodajna cena od 21,3 miliona dolara mnogima se učinila niska, a pogotovo posle saznanja da je kupac oslobođen svih dugova, koji su se u to vreme procenjivali na 1,7 milijardi dolara. Radilo se o krupnoj korupciji, u koju su bili umešani najviši predstavnici države, koji su uz podršku sudova omogućili stranoj kompaniji da ostvari veliku protivpravnu dobit, piše u izveštaju Saveta o privatizaciji "Sartida“.
Poslednji komentari
  • Era Vreme: 30.03.2013 13:24h

    A gde je Vlahovic pa posle Bubalo sve lopine u zatvor. kao i predsednik opstine Stara Pazova.Pa bar mi Belegisani znamo sta je radio

  • Toma Vreme: 30.03.2013 13:26h

    Gospodo ako hocete da vidite sta je kriminal,vi u Beogradu ste amateri,sidjite malo po Srbiji proveritre lokalne vlasti pa cete videti sta je kriminal,korupcija,nepotizam,davanje glasa radio interesa i slicno.

  • Mileta Lisica Vreme: 31.03.2013 03:10h

    Kako je krenulo sa ovim hapšenjima, trebaće nekoliko mandata da se pohvataju svi oni koji su nam unazadili ekonomiju, privredu i zemlju u celini! Ali neka, jedan po jedan...

Pogledajte sve komentare

Pogledajte pravila za pisanje komentara

Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni.
Molimo čitaoce alo.rs da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila.
Strogo je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara.
Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni.
Redakcija alo.rs ima pravo da ne odobri komentare koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije alo.rs.
Administratorima se možete obratiti ovde: online@alo.rs
alo.rs VIP