Poštovani, trenutno čitate vesti iz arhive.
Alo! ima novi sajt! Kliknite ovde i pogledajte najnovije vesti!
alo.rs Aktuelno

POTVRDILA NARODNA BANKA SRBIJE

Banke povukle milijardu evra iz Srbije

Autor: Danas | 26.03.2014 - 09:14:00h | Komentara: 0

Tokom prošle godine banke su povukle čak 1,05 milijardi evra iz Srbije, što je pad od 16,7 odsto od 2012. godine, potvrdila je za Danas Narodna banka Srbije. „Mada je teško utvrditi determinante smanjenja izloženosti, procenjuje se da je do sada dominirao uticaj nedostatka kvalitetne domaće tražnje, mada su u poslednje vreme izražena i ograničenja na strani ponude“, navode u centralnoj banci.

Evro novčanice

Drugačije rečeno, razlog za smanjenje izloženosti je nedostatak dobrih klijenata, ali i svesna odluka banaka da manje novca plasiraju u Srbiji.
„Kako se s rastom BDP-a domaća tražnja za kreditima bude oporavljala, efektivno ograničenje postaće ponuda kredita i njene determinante:
makroekonomska stabilnost zemlje i relativna profitabilnost tržišta, ali i uslovi na matičnim tržištima evropskih banaka, kao što je adekvatnost njihovog kapitala, dostupnost izvora finansiranja na tržištima kapitala i slično. Uprkos smanjenju izloženosti bankarskih grupa prema Srbiji od početka ekonomske krize, finansijska stabilnost zemlje nije ugrožena, a bankarski sektor je stabilan, likvidan i adekvatno kapitalizovan“, tvrde u NBS i podsećaju da „s obzirom na značaj rizika smanjenja izloženosti evropskih bankarskih grupa prema Srbiji, NBS redovno prati kretanje izloženosti“.
Komentarišući ove podatke, profesor Ekonomskog fakulteta Nikola Fabris napominje da trend smanjenja izloženosti nije prisutan samo u Srbiji, već i u regionu i očekuje da se on nastavi i ove godine.
- S jedne strane, banke imaju višak likvidnosti, ali su zbog visokog udela loših kredita jako oprezne pri odobravanju novih zajmova. Zato je sa njihovog aspekta racionalno da vraćaju kredite koje su uzele od svojih matica. S druge strane, ima i nekih matica koje su same u problemima pa su im potrebna likvidna sredstva koja mogu da dobiju od svojih banaka u Srbiji i drugim državama regiona. Zato je realno očekivati da se ovaj trend nastavi i ove godine - kaže Fabris.
On, međutim, napominje da ovo povlačenje sredstava nije dovelo do pada u odobravanju kredita klijentima u Srbiji, jer banke ni do sada nisu davale kredite u većoj meri, verujući da zbog velikog broja problematičnih kredita, nema dovoljno kvalitetne tražnje, što znači „da bi im ta sredstva predstavljala samo trošak“.
Fabrisov kolega, profesor Đorđe Đukić, napominje da bi preduzeća koja su kreditno sposobna, trebalo da iskoriste to što su kamate na međunarodnom finansijskom tržištu sada rekordno niske i da uzmu jeftine kredite.
On podseća da je Dženet Jelen, predsedavajuća američkih Federalnih rezervi (centralne banke SAD), najavila da će politika kvantitativnih olakšica biti okončana u oktobru 2014. godine.
- Sudeći prema rečima Jelen, o kursu američke monetarne politike, tržište percipira da će od oktobra kamate početi da rastu za zemlje i klijente koji su u zoni niskog rejtinga, gde smo i mi. Samim tim, smatram da država odmah nakon formiranja Vlade mora da ima spreman mehanizam refinansiranja trenutnih dugova, jer se ovako niske stope na tržištu kapitala neće ponoviti - kaže Đukić.
Po njegovim rečima, tržište će uskoro postati mnogo restriktivnije za zemlje u razvoju, tako da je neophodno da država što je pre moguće izađe iz jako skupih aranžmana koji je trenutno opterećuju, kako bi nižim kamatama olakšala servisiranje dugova.

Kako se izračunava izloženost banaka

„Izloženost bankarske grupe izračunava se na sledeći način: zbir iznosa kredita koje su banka, preduzeća u Srbiji i Republika Srbija primile od stranih lica članica bankarske grupe i iznosa neto depozita koji je banka primila od članica bankarske grupe (razlika uzetih i primljenih depozita), pri čemu je iznos neto depozita koji je banka primila od članica bankarske grupe umanjen za stanje depozita banke na deviznim računima članica bankarske grupe“, navode u NBS.

Nema komentara za ovu vest.

Pogledajte pravila za pisanje komentara

Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni.
Molimo čitaoce alo.rs da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila.
Strogo je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara.
Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni.
Redakcija alo.rs ima pravo da ne odobri komentare koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije alo.rs.
Administratorima se možete obratiti ovde: online@alo.rs
alo.rs VIP