OBELEŽEN DAN SEĆANJA NA POČETAK DRUGOG SVETSKOG RATA
Beograd podiže spomenik svim žrtvama
U Beogradu je juče, na Dan sećanja na početak Drugog svetskog rata u Jugoslaviji, organizovan niz komemorativnih svečanosti posvećenih odavanju počasti nevino stradalim građanima i pripadnicima oružanih snaga Kraljevine Jugoslavije, koji su se suprotstavili daleko nadmoćnijem neprijatelju.
Prestonica će izgraditi spomen-obeležje žrtvama Drugog svetskog rata i memorijalni kompleks stradalima u logorima logorima i na ratištima | Foto: Beta
Prvi su, polaganjem venaca na spomen obeležje u Karađorđevom parku, počast stradalima u bombardovanju odali predstavnici Privremenog organa Beograda i Udruženja građana „Šesti april“. U ime grada venac je položio sekretar Privremenog organa Goran Vesić, koji je ujedno i najavio izgradnju jedinstvenog spomenika u čast svim Beograđanima koji su stradali u nacističkom i savezničkom bombardovanju 1941. i 1944. godine. Oni su tim povodom razgovarali i sa Udruženjem građana „Šesti april“.
Muzika „spaljenih nota“ ispred Narodne biblioteke | Foto: A. Stanković
Član privremenog organa Nikola Nikodijević rekao je tom prilikom da je Srbija bila na pobedničkoj strani u Drugom svetskom ratu i da danas što češće treba da ističe svoju antifašističku prošlost. Gradska vlast će, prema njegovim rečima, insistirati na tome da se u bliskoj budućnosti podigne spomen-obeležje žrtvama Drugog svetskog rata i memorijalni kompleks ljudima stradalim u logorima i na stratištima.
Goran Vesić kod Vaznesenjske crkve
„Naša je obaveza prema budućim generacijama da se sećamo užasa i strahota Drugog svetskog rata kako nam se takve stvari više nikada ne bi ponovile“, naveo je Nikodijević.
Predstavnici boračkih organizacija | Foto: FoNet
Načelnik Generalštaba Vojske Srbije general Ljubiša Diković je, u ime Vlade Srbije, položio lovorov venac kraj Spomenika stradalim pilotima na Zemunskom keju. Vence su položili i predstavnici boračkih organizacija i prvremenog organa grada Beograda. Venci su položeni i kod palate „Beograd“, odnosno kod fontane „Vrelo života“, koja simbolizuje stradanje u glavnom gradu tokom Drugog svetskog rata, ali i pobedu života, kao i kod granitnog krsta u porti Vaznesenjske crkve, u kojoj se nalazilo sklonište u kome je tokom šestoaprilskog bombardovanja stradalo više stotina građana Beograda.
General Diković kod Spomenika stradalima na Zemunskom keju | Foto: Beta
Predsednik Privremene uprave Beograda Siniša Mali izjavio je da su život izgubile 2.274 osobe, od oko 370.000 stanovnika glavnog grada.
„Neki nezvanični podaci govore da je oko 4.000 Beograđana tog dana izgubilo živote. Ovaj trenutak daje nam obavezu da čuvamo uspomenu na sve te žrtve, a nadamo se da se tako nešto nikada više u istoriji grada Beograda neće desiti“, kazao je Mali prilikom polaganja venca u Aleji žrtava bombardovanja na Novom groblju.
Ministar kulture Ivan Tasovac | Foto: A. Stanković
Tasovac: Nestala riznica kulturne baštine Evrope
Centralna manifestacija obeležavanja Dana sećanja na stradanje Narodne biblioteke Srbije u Drugom svetskom ratu (6. april 1941.) održana je juče na lokalitetu nekadašnje Narodne biblioteke Srbije na Kosančićevom vencu. Ministar kulture Ivan Tasovac podsetio je da je u nacističkom bombardovanju u depoima i trezoru NBS tog jutra stradalo oko pola miliona bibliotečkih jedinica srpskog i stranog porekla.
„Bila je to najveća i najdragocenija zbirka pokretne kulturne baštine u ovom delu Evrope. U plamenu su nestale lične biblioteke Vuka Karadžića, Đure Daničića, Janka Šafarika... Nestale su kolekcije srednjovekovnih srpskih i orijentalnih rukopisa, bez čijeg poznavanja skoro da nije moguće razumeti vekove naše i evropske istorije“, rekao je Tasovac.
Nema komentara za ovu vest.
Molimo čitaoce alo.rs da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila.
Strogo je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara.
Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni.
Redakcija alo.rs ima pravo da ne odobri komentare koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije alo.rs.
Administratorima se možete obratiti ovde: online@alo.rs