ZAŠTO SU PODRŽAVALI NEZAVISNOST
Bivši američki zvaničnici
glavni u privatizacijama na Kosmetu!
Bivši američki zvaničnici sa kraja devedesetih godina sada se vraćaju na Kosovo i učestvuju u privatizaciji velikih preduzeća, što bi moglo da predstavlja konflikt interesa zbog njihovog ulaska u unosne poslove, piše "Njujork Tajms".
Hoće kosovsku telekomunikacionu kompaniju: Medlin Olbrajt | Foto: AP
List prenosi da se na težak položaj, tokom susreta sa Perdjuom u oktobru, žalio i sam Tači, jer koji god ponudjač da pobedi, dva miliona ljudi će misliti da je izdao onog drugog.
"Njujork Tajms" piše da se mnogo bivših američkih zvaničnika vratilo na Kosovo u želji da učestvuje u poslovima sa ugljem, telekomunikacijama, ili da budu lobisti za unosne vladine poslove koji se plaćaju iz budžeta.
Među njima su i penzionisani komandant NATO snaga u Evropi Vesli Klark, koji je, kako se navodi, rukovodio bombardovanjem snaga Slobodana Miloševića i izvršni direktor Saveta za nacionalnu bezbednost iz Klintonovog vremena Mark Tavlarajds.
Stejt department nema usvojena pravila koja bi zabranjivala bivšim diplomatama da lobiraju u ime država u kojima su prethodno služili ili da se u njih vrate zbog privatnih poslova, sem što postoji generalna jednogodišnja zabrana za sve federalne visoke službenike da rade sa agencijama u kojima su ranije službovali i doživotna zabrana da u njima budu savetnici.
Kosovo nije jedini primer gde su se bivši zvaničnici vratili zbog biznisa, tu je i Irak, ali je Kosovo ekstreman slučaj zbog ukupnog spoljnog uticaja na ovom području. Priština je možda jedini grad na svetu gde ulica Boba Dola seče bulevar Bila Klintona, donekle šaljivo zaključuje "Njujork Tajms".
Kada ih je list upitao za komentar većina je odgovorila da to radi za narod Kosova, dok je Klark rekao da je uvredljivo da se sugeriše da postoji bilo kakav sukob interesa izmedju njegovog ranijeg posla i sadašnjih privatnih aktivnosti.
Pomaže narodu Kosovoa: Vesli Klark | Foto: Reuters
Međutim, profesor prava sa Harvarda Lorens Lesig smatra da profitiranje na poslovima predstavlja rizik za podrivanje ugleda SAD, koje su 1999. godine vodile takozvanu humanitarnu intervenciju na Kosovu, sprečavajući srpske zločine, ocenjuje njujorški dnevnik.
Nije želela da komentariše navode Njujor Tajmsa: Medlin Olbrajt | Foto: FoNet / EPA
Ono što zabrinjava je to da sestrinska kompanija Olbrajt Stounbridž Grup već ima deo akcija u jedinoj konkurenciji PTK-u, slovenačkoj telekomunikacionoj kompaniji IPKO.
Olbrajtova nije prihvatila da razgovara za list, poslavši saopštenje u kome se kaže da kompanija ozbiljno uzima u obzira sve svoje obaveze, od pravnih do etičkih, u ovom i svim budućim potencijalnim investicijama.
Njujorški list podseća da je Olbrajtova 2004. godine postala specijalni savetnik predsedniku uprave kompanije IPKO Akanu Ismailiju, koji je sada novi ambasador Kosova u SAD.
Kome li će se prikloniti: Hašim Tači | Foto: Beta AP
"Nadam se da će zaraditi na Kosovu, kao i da će Kosovo zaraditi iz njihovih investicija. Kosovska vlada neće izabrati neku kompaniju samo zato što je američka", kaže zamenik ministra spoljnih poslova Kosova Petrit Selimi.
Međutim, telekomunikacije nisu jedini posao u kome učestvuju američke kompanije, već je tu i izgradnja stotinak kilometara autoputa koji povezuje Prištinu sa albanskom granicom, a posao je 2010. godine dobila kompanija Bečtel iz San Franciska, zajedno sa turskom Enkom.
Posao za Bečtel je obezbedio izvršni direktor Saveta za nacionalnu bezbednost iz Klintonovog vremena Mark Tavlarajds, preko vašingtonske lobističke firme Van Skojok Asosijets, navodi list.
Tagovi:
-
Stanko M. Vreme: 12.12.2012 21:49h
Zato su to uradili dole, sto su uradili da bi doslli do koristi za svoj dzep. Odavno su se oni izmedju sebe "dogovorili" ko ce sta da uzme.
-
ljutka Vreme: 12.12.2012 22:37h
Niste vi iz NYT tako veliki novinari kad ste tek sad dosli u posed ovih informacija. Mogli ste da pricitate nas Blic, Kurir, Alo, Novosti ranije i da budete malo bolje informisani.
-
Bata Vreme: 13.12.2012 08:47h
Ajde, malo, Srbiju da pljackamo, dosta smo je bombardovali. Ubica se uvek vraca na mesto zlocina
-
laki Vreme: 13.12.2012 12:04h
bagra ostaje bagra ma odakle bili moraju da naplate svoje učešće u prljavoj raboti dabogda crkli
Molimo čitaoce alo.rs da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila.
Strogo je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara.
Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni.
Redakcija alo.rs ima pravo da ne odobri komentare koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije alo.rs.
Administratorima se možete obratiti ovde: online@alo.rs