Poštovani, trenutno čitate vesti iz arhive.
Alo! ima novi sajt! Kliknite ovde i pogledajte najnovije vesti!
alo.rs Aktuelno

PRIMETNI POMACI

Danas je Dan borbe protiv homofobije i transfobije!

Autor: Tanjug | 17.05.2015 - 09:45:00h | Komentara: 1

- Nasilje i diskriminacija su još uvek najznačajniji problemi LGBT osoba u Srbiji - smatra Lazar Pavlović iz Gej strejt alijanse (GSA) dodajući da je prošle godine došlo do odredjenih pomaka u statusu ljudskih prava LGBT osoba kao i da se takav trend nastavlja.

Lazar Pavlović GSA

Lazar Pavlović (GSA) | Foto: Emil Čonkić

''Tokom 2014. godine je došlo do određenih pomaka i u statusu ljudskih prava LGBT osoba, dogodila se Parada ponosa bez skoro ikakvih incidenata, država je stala iza toga, podržala potpuno, zaštitila je učesnike i mesto okupljanja, grad, druge građane'', rekao je Tanjugu Pavlović povodom 17. maja Međunarodnog dana borbe protiv homofobije i transfobije.

Navodeći da je, takođe, bitno što je usvojen Akcioni plan za Strategiju prevencije i zaštite od diskriminacije u Srbiji, on je istakao da su različita udruženja, koja se bore za LGBT prava, postigla određene rezultate, da su održane razne obuke i treninzi za državne službenike.

Kako kaže, ono gde još uvek postoji problem jeste sprovođenje kako antidiskriminacionih, tako i drugih zakona.

''Postoji veliki problem u primeni instituta zločina iz mržnje koji je pre tri, četiri godine usvojen kroz izmene Krivičnog zakonika. Još uvek ne postoji nijedna presuda koja uzima mržnju kao otežavajuću okolnost. Takođe, primena drugih zakona bi mogla da bude bolja i efikasnija'', rekao je Pavlović.

Smatra i da najveći zastoj postoji u ministarstvu koje se bavi edukacijom.
''Ministarstvo prosvete bi trebalo da pokaže malo više volje za napretkom i uklanjanjem nekih homofobičnih sadržaja iz udžbenika, za edukaciju nastavnog kadra da na ravnopravan način pristupa svim seksualnim orijentacijama kroz obrazovanje'', istakao je Pavlović.

Ocenjujući da bi trebalo naći sistemsko rešenje u saradnji sa državom, on je istakao da GSA, kao i druge organizacije stoje na raspolaganju za pomoć.
Kada je reč o najvećim problemima LGBT osoba u Srbiji, Pavlović kaže da su to još uvek nasilje i diskriminacija.

''Još uvek su to najznačajniji problemi. Međutim, tu postoje i najveći napredak kroz rad Ministarstva unutrašnjih poslova pre svega, a takođe i kroz rad naše pravne službe koja je do sada procesuirala više takvih slučajeva'', rekao je Pavlović.

Kako kaže, ima nekoliko pravosnažnih presuda, ali se još uvek mora puno raditi na tome.

Prema njegovim rečima, žrtve prijavljuju slučajeve nasilja, međutim još uvek veći deo tih slučajeva ostaje u takozvanoj sivoj zoni tako da to je mesto gde još uvek treba najviše raditi.

Međunarodni dan borbe protiv homofobije i transfobije obeležava se svake godine 17. maja, a treba da nas podseti i opomene da svakome pripadaju ljudska prava bez obzira na seksualnu orijentaciju.

Njime se obeležava dan kada je Svetska zdravstvena organizacija 1991. godine uklonila homoseksualizam iz svoje Međunarodne klasifikacije bolesti.
Poslednji komentari
  • momak Vreme: 17.05.2015 11:32h

    homofobija i transfobija, spadaju u fobije, tj. strah od homoseksualaca i transseksualaca, ako se prevede sa naučnog jezika. ne poznajem nikog ko se plaši gore pomenutih, već zaključujem da su ovi termini izmišljeni da bi se još više ugnjetavali oni koji nisu lgbt. Tužna je činjenica da cela priča o "seksualnoj orjentaciji" i ostalom nije naučno dokazana činjenica, već deo teorije koju su smislili - lgbt naučnici. Nema nikakve naučne potvrde za tzv. rodnu teoriju, ali to ne sprečava vlasti da nam ovu laž uteruju u zakone.

Pogledajte sve komentare

Pogledajte pravila za pisanje komentara

Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni.
Molimo čitaoce alo.rs da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila.
Strogo je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara.
Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni.
Redakcija alo.rs ima pravo da ne odobri komentare koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije alo.rs.
Administratorima se možete obratiti ovde: online@alo.rs
alo.rs VIP