REKOTRAT UNIVERZITETA U BEOGRADU
Danas obeležavanje 160 godina od rođenja Mihajla Pupina
Centralna proslava obeležavanja 160 godina od rođenja naučnika Mihajla Pupina biće održana danas u Rektoratu Univerziteta u Beogradu, pod pokroviteljstvom predsednika Srbije Tomislava Nikolića.
Pupin
Kako je saopšteno iz Uprave za saradnju s dijasporom i Srbima u regionu, o srpskom velikanu i njegovom naučnom stvaralaštvu i doprinosu razvoju komunikacija govoriće, osim predsednika Nikolića, i srpski patrijarh Irinej, ambasador Sjedinjenih Američkih Država u Beogradu Majkl Kirbi, eminentni profesori, privrednici i stručnjaci iz zemlje i sveta.
Predsednik Srbije otvoriće i izložbu o životu i stvaralaštvu Mihajla Pupina na kojoj će javnosti biti predstavljeno oko 200 fotografija i ostalih dokumenata i pisama iz života velikog naučnika.
Mihajlo Pupin rođen je 9. oktobra 1854 u Idvoru, a preminuo je 12. marta 1935. u Njujorku, gde je proveo veći deo života i ostvario naučnu i univerzitetsku karijeru.
Srpski naučnik je tokom Prvog svetskog rata bio među najaktivnijim Srbima koji su organizovali odlazak dobrovoljaca iz SAD u Srbiju, ali i jedan od osnivača i dugogodišnji predsednik Srpskog narodnog saveza u Americi.
Ličnom imovinom garantovao je finansijske aranžmane za Kraljevinu Srbiju čak i za kupovinu oružja za srpsku vojsku i dobrovoljce u Prvom svetskom ratu.
Posle Balkanskih ratova Pupin je na Mirovnoj konferenciji u Londonu, maja 1913, pomagao srpskoj delegaciji, dok je 1919. u Parizu bio i njen učesnik, pomogavši, između ostalog, da Kraljevina Srba, Hrvata i Slovenaca postigne povoljnije razgraničenje posle Velikog rata.
Pupin je osnivač i nekoliko dobrotvornih fondova koji su nagrađivali najbolje učenikem poznavaoce književnosti, narodne poezije, guslarstva i srpske istorije, ali i koji su pomagali đacima sa područja današnje Vojvodine u školovanju.
Srpski naučnik bio je i među osnivačima zadužbine pri Narodno-istorijsko-umetničkom muzeju u Beogradu iz kojeg su kupovana srpska umetnička dela za muzej i objavljivane publikacije o srpskim starinama.
Pupin je osnovnu školu završio u Perlezu, srednju u Pančevu, da bi na studije otišao 1872. u Prag.
Posle dve godine emigrirao je u SAD, gde je godinama radio kao fizički radnik i pohađao večernju školu.
Prijemni ispit na Kolumbija koledžu u Njujorku položio je 1879, gde je zbog pokazanog znanja oslobođen školarine, a izdržavao se radeći fizičke poslove i dodatnim časovima koje je držao đacima.
Školovanje je nastavio u Kembridžu, u Velikoj Britaniji, a u Berlinu je doktorirao fizičku hemiju 1889.
Od tada, pa do 1929. bio je nastavnik fizičke matematike na Kolumbija univerzitetu u Njujorku, a tokom naučne karijere patentirao je više desetina pronalazaka.
Za autobiografsko delo "Sa pašnjaka do naučenjaka", objavljeno 1923. dobio je Pulicerovu nagradu.
Pupin je bio član više naučnih asocijacija širom sveta - Francuske akademije nauka, Srpske kraljevske akademije, predsednik Njujorške akademije nauka.
Bio je počasni doktor 18 univerziteta širom sveta.
Umro je 12. marta 1935. u Njujorku i sahranjen je na groblju Vudlaun u Bronksu, SAD.
Tagovi:
Nema komentara za ovu vest.
Molimo čitaoce alo.rs da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila.
Strogo je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara.
Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni.
Redakcija alo.rs ima pravo da ne odobri komentare koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije alo.rs.
Administratorima se možete obratiti ovde: online@alo.rs