ŠTA NAS ČEKA U NAREDNIH PET NEDELJA U HAGU
Danas počinje suđenje Srbije i Hrvatske za genocid
Proces u Međunarodnom sudu pravde u Hagu, u kojem su Hrvatska i Srbija tužile jedna drugu za genocid, počinje danas i trajaće pet nedelja, a prvi će istupiti Zagreb.
Vesna Pusić i Aleksandar Vučić | Foto: FoNet
Međunarodni sud pravde (MSP) u Hagu, kao jedan od sudskih organa Ujedinjenih nacija, vodio je četiri procesa u vezi s događajima na području nekadašnje Jugoslavije (SFRJ) i dao jedno savetodavno mišljenje - o proglašenju nezavisnosti Kosova. Petnaestoro sudija najvišeg suda UN-a donelo je raspored prema kojem će prvi istupiti advokati i profesori međunarodnog javnog prava iz Engleske koji zastupaju Hrvatsku.
Prva nedelja
- U uvodnoj reči, Zagreb će u toku jedne sedmice objasniti zbog čega je podneta tužba protiv bivše SR Jugoslavije, kakva je bila priroda konflikta i najaviti koje će sve dokaze izvesti.
Druga nedelja
- Slede iskazi svedoka hrvatske strane.
Treća nedelja
- Pravni tim Srbije, predvođen Sašom Obradovićem, izneće odgovore na hrvatsku tužbu i kontraargumente kojima će pobijati navode zvaničnog Zagreba.
Četvrta i peta nedelja
- Sud razmatra i donosi odluku o procesu.
- Ako bude pravde, očekujemo da sud prihvati da je genocid počinjen u „Oluji“, a u drugim slučajevima da su bili ratni zločini. Ako kaže da to nije bio genocid, onda očekujemo da u obrazloženju presude kaže šta je to onda bilo, ako nije genocid - rekao je Štrbac za Srnu.
Hrvatska je tužbu zbog navodnog genocida protiv tadašnje Savezne Republike Jugoslavije podnela u julu 1999. godine, a Srbija je kontratužbu sudu dostavila u januaru 2010. godine. Sud i obe strane nisu saopštili identitet i broj svedoka.
Ministarstvo spoljnih poslova saopštilo je ranije da se Srbija veoma ozbiljno pripremala za suđenje pred Međunarodnim sudom pravde po međusobnim tužbama za genocid sa Hrvatskom i da raspolaže snažnim argumentima.
Savo Štrbac, „Veritas“ | Foto: FoNet
Svetski eksperti u srpskom timu
Osim srpskih pravnika i diplomata, u timu su, prema pisanju agencije Srna, i svetski priznati stručnjaci, kao što su predsedavajući Međunarodnog udruženja proučavalaca genocida Vilijam Šabas i urednik Komentara Statuta Međunarodnog suda pravde profesor Andreas Cimerman. Srpske interese pred Međunarodnim sudom pravde predstavljaće i urednik Komentara Konvencije o sprečavanju i kažnjavanju zločina genocida profesor Kristijan Tamz i poznati londonski advokat Vejn Džordaš.
Nema komentara za ovu vest.
Molimo čitaoce alo.rs da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila.
Strogo je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara.
Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni.
Redakcija alo.rs ima pravo da ne odobri komentare koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije alo.rs.
Administratorima se možete obratiti ovde: online@alo.rs