Poštovani, trenutno čitate vesti iz arhive.
Alo! ima novi sajt! Kliknite ovde i pogledajte najnovije vesti!
alo.rs Aktuelno

ALARMANTNO

Dr Radan Džodić:Raste broj obolelih od raka, kapaciteti isti

Autor: Tanjug | 23.10.2014 - 12:40:00h | Komentara: 0

Direktor Instituta za onkologiju i radiologiju Srbije Radan Džodić upozorio je da u Srbiji svake godine raste broj obolelih od karcinoma, ali da su kapaciteti onkoloških centara ostali isti.

Dr Radan Džodić

Dr Radan Džodić | Foto: printskrin Jutjub

Džodić je na Svetskom zdravstvenom samitu rekao da je u Srbiji slaba primarna preventiva, koja podrazumeva alkoholizam, pušenje, fizičku neaktivnost, ali i da i sekundarna prevencija - skrining programi koji podrazumevaju rano otkrivanje raka dojke, grlića materice i debelog creva - gde bi obuhvat trebalo da bude više od 75 odsto ciljane populacije, nije još zaživela u punoj meri.
"Što se lečenja tiče, najmanje problema ima u hirurgiji, za hemioterapiju postoji samo lista zakazivanja, ali su veliki problemi u zračnoj terapiji, rekao je on.
On je dodao da u šest onkoloških centara trenutno ima 11 akceleratora, a da je potrebno više od 30 aparata, kako bi se rešio problem sa listama čekanja na tu terapiju kod onkoloških pacijenata.

Od 11, četiri akceleratora, kako kaže, rade do jedan sat noću, zbog čega se brže troše i brže će da ostare, dok je u Kladovu mašina za zračenje stara više od 40 godina.

Institut za onkologiju

Institut za onkologiju | Foto: A. Kamasi

 
Direktor Instituta za onkologiju kaže da je najvažnije da se uniformiše edukacija, kako stanovništva, tako i studenata i lekara specijalista u svim oblastima onkologije.


Direktor Klinike za medicinsku onkologiju, Instituta za onkologiju Davorin Radosavljević istakao je da je rano otkrivanje put ka resavanju problema malignih bolesti kod nas i u svetu.


Najveći problem u Srbiji, kako kaže, je to što se veliki broj pacijenata otkriva u odmakloj fazi, kada je izlečenje neizvesno, dok se, dodaje, u razvijenim zemljama bolest uglavnom otkriva u početnoj fazi.


Svi programi skrininga kod nas su tek započeli i ne moze se ocekivati da ćemo jako brzo videti njhove pozitivne rezultate, rekao je on i dodao da je veliki pritisak na tercijarne centre, kao i da teritorijalno neravnomeran razvoj onkologije u Srbiji.
Govoreći o tarapiji, on je rekao, da zbog nedostatka novca našim pacijentima nije dostupna najsavremenija terapija.

Aparati za  zračenje u Institutu za onkologiju često se kvare jer rade  u tri smene

Aparati za zračenje u Institutu za onkologiju često se kvare jer rade u tri smene | Foto: K. Kamenov

 

Mnogo se danas govori o personalizovanoj terapiji, međutim ona nije jeftina i dodao da se sistem mora propremiti na to da nema jeftine terapije kod onkoloških pacijenata.


Radosavljević je naglasio da se tercijarne ustanove moraju rasteretiti, da onkološkim centrima predstoji akreditacija do 2019. godine i da Srbija do tog perioda treba da ima bar četiri specijalizovana centra.

Govoreći o edukaciji, on je rekao da se prvi specijalisti internističke onkologije očekuju za pet godina, kao i da očekuje da će Srbija uskoro imati i registar za rak.
Onkolog Univerzitetske bolnice Tenon u Parizu Jozef Gligorov rekao je da u zapadnoj Evropi najveća stopa novoobolelih od raka, ali da je smrtnost daleko manja, nego u nerazvijenim zemljama.

U Francuskoj, kako kaže, karcinom se svakog dana dijagnostikuje kod 1.000 osoba, a svakog dana od te bolesti umre 400 pacijenata.
Procene su, kako kaže, da će na godišnjem nivou broj obolelih biti povećan za dva odsto.

Izdvajanja za lekove jesu velika, ali se mora računati na benefit koji oni donose. Ako izlečimo pacijenta, on će se vratiti svojim svakodnevnim poslovima, nastaviće da radi, da troši, odnosno ekonomija države imaće koristi, objasnio je Gligorov.
 

Nema komentara za ovu vest.

Pogledajte pravila za pisanje komentara

Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni.
Molimo čitaoce alo.rs da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila.
Strogo je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara.
Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni.
Redakcija alo.rs ima pravo da ne odobri komentare koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije alo.rs.
Administratorima se možete obratiti ovde: online@alo.rs
alo.rs VIP