AKO DO SADA NISTE ZNALI
Evo zašto je Uskrs "šetajući" praznik
Srbi, Rusi i još neki narodi danas slave Uskrs - najveći hrišćanski praznik, dan kada je Isus ustao iz groba. Ipak, prošle godine to se nije dogodilo na ovaj dan, niti će Uskrs biti 12. aprila sledeće godine. Šta utiče na vreme proslavljanja ovog praznika, zašto nekada sve crkve slave ovaj praznik istog dana i kako se tačno izračunava datum Uskrsa?
Uskršnja jaja | Foto: Tanjug/Dragan Stanković
Savremeni kalendari su solarni, u njima se vreme meri u odnosu na kretanje zemlje oko Sunca dok se u prošlosti koristio lunarni kalendar zasnovan na kretanju Meseca oko Zemlje. Datum Uskrsa je jedna od retkih tekovina lunarnog kalendara koje su preživele i u hrišćanskoj civilizaciji.
Dakle, kada nastupi prolećna ravnodnevica (21. mart) čeka se prvi pun mesec. Po pravilu, ako pada u nedelju, za Uskrs se uzima sledeća nedelja. Zato Uskrs može biti bilo koji od 35 dana posle prolećne ravnodnevice ili od 22. marta do 25. aprila.
Pošto su u julijanskom kalendaru datumi "pomereni", pravoslavni Uskrs može biti između 4. aprila i 8. maja. Uskrsi se dakle, u obe crkve, mogu poklopiti između 4. i 25. aprila, što se desilo prošle godine kada je ceo hriščanski svet praznik slavi 20. aprila.
"Formula" izračunavanja Uskrsa usvojena na Prvom saboru u Nikeji 325. godine, a prolećna ravnodnevica je tada bila dan ranije nego danas – 20. marta!
Drugi problem je sam lunarni kalendar. U ovom složenom kalendaru godina traje 354 dana tj. njemu "nedostaje" 11 dana da bi dostigao "naš" kalendar. Da bi se taj manjak nadoknadio periodično su se ubacivali vanredni meseci, a da bi se ovaj komplikovani račun bar malo pojednostavio u crkvi su u VI veku razvili tablice na osnovu kojih se određuje datum Uskrsa, a one se koriste i danas.
Ipak, čak ni ovo nije sve! Što se katoličkog Uskrsa tiče, nema više šta da se doda, ali - Pravoslavni Uskrs NIKADA ne može da bude pre jevrejskog praznika Pashe!
Osnov za ovo se nalazi u Jevanđeljima. Pasha je praznik koji traje sedam dana i obeležava egzodus Jevreja iz Egipta. Tajna večera je, prema predanju, bila upravo vezana za ovaj jevrejski praznik, a kako je ona bila pre raspeća, ni Uskrs ne može da bude pre Pashe.
Pre sabora u Nikeji 325. godine bilo je hrišćanskih zajednica koje su slavile Uskrs isključivo u odnosu na Pashu, bez obzira koji bi to dan u nedelji bio, ali je na saboru nedelja kao „dies Domini" – Božiji dan, opšteprihvaćena.
I to je cela filozofija... Katolička crkva datum Uskrsa izračunava u odnosu na prolećnu ravnodnevicu i prvi pun mesec posle nje. Pravoslavna crkva ovome dodaje i to da Uskrs ne može biti pre jevrejske Pashe.
U slučaju da vam je cela ova priča i dalje komplikovana, evo male pomoći za proslavljanje Uskrsa u narednim godinama – 2016. godine katolici će Uskrs proslavljati 27. marta, a pravoslavci 1. maja. Već 2017. godine ceo hrišćanski svet će Uskrs praznovati istog dana – 16. aprila.
Tagovi:
-
RATKO Vreme: 12.04.2015 21:12h
To za Uskrs sam znao, a za Vaskrs?
-
badza Vreme: 13.04.2015 07:53h
Uskrs je prosao.U crkvenom kalendaru pise da je danas Vaskrs.
Molimo čitaoce alo.rs da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila.
Strogo je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara.
Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni.
Redakcija alo.rs ima pravo da ne odobri komentare koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije alo.rs.
Administratorima se možete obratiti ovde: online@alo.rs