Poštovani, trenutno čitate vesti iz arhive.
Alo! ima novi sajt! Kliknite ovde i pogledajte najnovije vesti!
alo.rs Aktuelno

DOBRE VESTI ZA ŠTEDIŠE

Evropski sud o isplati stare devizne štednje sredinom jula!

Autor: Tanjug | 18.05.2013 - 11:02:00h | Komentara: 0

Veliko veće Evropskog suda za ljudska prava zakazalo je za 10. jul javnu raspravu u drugostepenom postupku povodom predstavke protiv bivših jugoslovenskih republika u vezi sa isplatom stare devizne štednje u slučaju "Ališić i drugi" pošto je u martu usvojio je žalbu Srbije i Slovenije i ukinuo prvostepenu presudu, objavljeno je na sajtu tog suda.

Osporenom presudom sud je bio naložio Srbiji i Sloveniji da u roku od šest meseci od dana kada presuda postane konačna, preduzmu sve što je potrebno kako bi se svim štedišama isplatila stara devizna štednja, pod istim uslovima kao i štedišama u matičnim zemljama banaka.

Stare, dobre nemačke marke

Stare, dobre nemačke marke

 Sud je tada našao da je Slovenija odgovorna za vraćanje stare devizne štednje štedišama Ljubljanske banke, a da je Srbija odgovorna za vraćanje uloga štedišama Invest banke.

Petočlani panel Evropskog suda za ljudska prava usvojio je 18. marta 2013. godine zahteve Srbije i Slovenije da se predmet Ališić i drugi protiv BiH, Hrvatske, Srbije, Slovenije i BJR Makedonije razmatra pred Velikim većem (žalbu).
Taj slučaj se odnosi na isplatu stare devizne štednje štedišama koji po raspadu SFRJ nisu mogli da slobodno raspolažu svojim štednim ulozima u Investbanci i Ljubljanskoj banci čija su sedišta u Srbiji odnosno u Sloveniji, a koje su svoja predstavništva imale u drugim tuženim državama, pre svega BiH i Hrvatskoj.
Pred Velikim većem suda tužene države imaće priliku da ponovo iznesu i detaljno obrazlože svoje argumente, kao i podnosioci predstavke, nakon čega će Veliko veće od 17 sudija izreći konačnu presudu.
Osporena presuda od 6. novembra 2012. bila je "pilot" presuda, jer se pred tim Sudom nalazi više od 1.650 sličnih predstavki koje uključuju više od 8.000 podnosilaca.
Presuda Velikog veća biće doneta u roku od tri do četiri meseca, nakon rasprave u julu i biće javno objavljena.
Dosadašnje iskustvo pokazuje da ona može biti istovetna kao prvostepena odluka (malog) sedmočlanog veća, zatim da Veliko veće može malo da modifikuje prvostepenu presudu u nekim segmentima, kao i da može doneti sasvim suprotnu odluku i utvrditi da nema odgovornosti za kršenje ljudskih prava. 

Nema komentara za ovu vest.

Pogledajte pravila za pisanje komentara

Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni.
Molimo čitaoce alo.rs da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila.
Strogo je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara.
Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni.
Redakcija alo.rs ima pravo da ne odobri komentare koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije alo.rs.
Administratorima se možete obratiti ovde: online@alo.rs
alo.rs VIP