ŽENE DISKRIMINISANE I KAD RADE I KAD TRAŽE POSAO
Fizički izgled bitniji od diplome
Svaka druga žena doživela je neku vrstu diskriminacije prilikom zapošljavanja, a više od 80 odsto njih susrelo se sa diskriminacijom na radnom mestu, pokazuju rezultati istraživanja Viktimološkog društva Srbije.
Prilikom zapošljavanja žene izložene mnogim oblicima diskriminacije | Foto: Shutterstock
Pripadnice ženskog pola u startu imaju manje šanse za zapošljavanje i napredovanje, a život s decom značajno povećava razlike između stope zaposlenosti između muškaraca i žena.
Najugroženije radnice „na crno“
Diskriminaciju najviše trpe žene zaposlene u privatnom sektoru, radnice koje nisu prijavljene i one koje nemaju stalni ugovor o radu. Iako su žene u proseku obrazovanije od muškaraca, njih je i dalje više u manje plaćenim profesijama - prosveti, zdravstvu i sektoru socijalnih usluga, dok muškarci dominiraju profesijama koje su sinonim za novac, uticaj i moć.
Među najčešćim oblicima diskriminacije su raspitivanje o bračnom statusu i planovima za materinstvo, nametanje takozvanih ženskih poslova koji nisu u opisu radnog mesta i komentarisanje fizičkog izgleda. Diskriminacija je gotovo u istoj meri zastupljena i na radnom mestu.
Prekovremeni neplaćeni rad, rad na crno, premeštaj na niže radno mesto, seksualno ucenjivanje, pa čak i fizičko nasilje samo su deo primera iz iskustva žena, kaže Jasmina Nikolić iz Viktimološkog društva Srbije.
- Ekonomska kriza i siromaštvo su još više produbili ovaj problem i dovele do toga da žene moraju svašta da trpe kako bi dobile i zadržale posao. Žene se u našoj zemlji teže zapošljavaju, lakše otpuštaju i manje plaćaju za isti posao, kvalifikacije i kvalitet rada od muškaraca. Fizički izgled je važniji od diplome.
Tagovi:
-
dida dedic Vreme: 11.09.2014 10:20h
Ne znam,samo,ko vrsi izbor tih lepih,i neobrazovanih devojaka????SIGURNO ,NEKI DEBELI,MASNI ,DIREKTORI,OGREZLI U VIJAGRI...
Molimo čitaoce alo.rs da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila.
Strogo je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara.
Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni.
Redakcija alo.rs ima pravo da ne odobri komentare koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije alo.rs.
Administratorima se možete obratiti ovde: online@alo.rs