NOVI PREGOVORI SA HRVATIMA
Hrvatska produžava rok za odjavu izbeglih
Hrvatske vlasti nagovestile su da bi mogle da produže rok kako bi izbegli Srbi koji imaju važeću hrvatsku ličnu kartu i prebivalište u toj zemlji, a žive van te države mogli i nakon 29. decembra 2013. da prijave privremeni odlazak ili da odjave prebivalište, saznaje „Alo!“.
Odgovore najavili za danas: Vesna Pusić i Ivan Mrkić | Foto: FoNet / EPA
Naime, na vratima hrvatskog konzulata u Beogradu, u ulici Kneza Miloša 82, juče je osvanulo obaveštenje u kojem se navodi da hrvatska vlada priprema uredbu za produžetak roka za prijavu privremenog odlaska iz Hrvatske ili odjavu prebivališta.
Tim povodom kontaktirali smo i sa Vesnom Pusić, ministarkom spoljnih i evropskih poslova, čiji odgovor očekujemo danas. O produžetku roka intenzivno razgovaraju predstavnici srpskog ministarstva spoljnih poslova sa hrvatskim kolegama, što je u kabinetu ministra Ivana Mrkića potvrđeno i Miodragu Linti, predsedniku Koalicije udruženja izbeglica u Srbiji i poslaniku SNS-a.
- Dobio sam informaciju iz kabineta ministra Mrkića da se vode intenzivni razgovori i da postoji šansa da hrvatske vlasti produže rok - rekao je Linta za „Alo!“.
Inače, proteklih dana u prostorijama hrvatskog konzulata u Beogradu i u Subotici bili su redovi izbeglih Srba, od kojih većina do pre neki dan nije znala da treba da prijavi privremeni odlazak ili odjavi prebivalište u Hrvatskoj. To nije znao ni B. K. (59) iz Daruvara, koji je u našem listu pročitao da mora da prijavi privremeni odlazak iz Hrvatske.
- Otišao sam u policiju u Daruvaru, ali su mi tamo rekli da nemam pravo da se privremeno odjavim, iako u zakonu jasno stoji po kojem osnovu to mogu da učinim. Službenica mi je, nakon konsultacija sa šefom, rekla da ne mogu da izvršim privremenu odjavu jer imam državljanstvo Srbije i htela je da prijavi da se iseljavam iz Hrvatske. Šokirao sam se i zasad se nisam odjavio. Ukoliko bih se odjavio, moja kuća bi bila tretirana kao vikendica, što je po zakonu luksuz i za nju bih plaćao veći porez - rekao nam je zabrinuti Srbin iz Slavonije, koji zbog posla živi na relaciji Hrvatska-Srbija.
Traže dokaze o boravku u Srbiji
Iako se se po zakonu privremena odjava može tražiti na pet godina ako su osobe u postupku obnove ili stambenog zbrinjavanja, posla, školovanja, lečenja, nezaposlenosti ili su izdržavana lica, u konzulatima im se pojedine stavke osporavaju. Kako saznajemo, zasad ne prihvataju neke izjave o izdržavanju starih i bolesnih lica, dok se za lečenje traži dokumentacija da je dugotrajno. Inače, u potvrdama o zaposlenju u Srbiji građani ne moraju da navode da su u stalnom radnom odnosu, već je dovoljna samo potvrda od poslodavca ili firme. Ukoliko se građani ne jave, preti im im brisanje iz registra državljana i novčane kazne od 70 do 700 evra.
Tagovi:
Nema komentara za ovu vest.
Molimo čitaoce alo.rs da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila.
Strogo je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara.
Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni.
Redakcija alo.rs ima pravo da ne odobri komentare koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije alo.rs.
Administratorima se možete obratiti ovde: online@alo.rs