ISPOVEST JOVANE BALABAN (28)
„Imala bih novo srce da porodica donora nije odustala!”
Jovana Balaban (28) iz Kragujevca od novembra prošle godine je na listi za transplataciju srca, koje radi tek sa 20 odsto snage. Pre tri nedelje postojao je potencijalni donor, ali familija nije dozvolila donaciju organa i od transplatacije se odustalo.
„Znalo se da mi srce te osobe odgovara, ali rodbina na kraju nije dala pristanak“, priča Jovana | Foto: Biljana Nenković
Ova apsolventkinja ekonomije kaže da taj dan nikada neće zaboraviti zbog preživljenog nadanja, straha i neizvesnosti. Dok leži u kragujevačkom kliničkom centru, krenula je u jedinu misiju koja je sada za nju moguća - apeluje na ljude da shvate da doniranje organa nije tabu.
- Tih šest sati bili su najduži u mom životu. U 11 sati su mi javili da postoji potencijalni donor. Pošto su sve potrebne analize urađene još u novembru, znalo se da mi srce te osobe odgovara. U 14 sati rekli su mi da još ne znaju da li ću biti operisana... Ležala sam u krevetu i razmišljala šta još moram da uradim u životu dok ne bude prekasno. Da diplomiram, da se udam, rodim decu, da postanem turistički vodič... Ali u 17 sati su mi saopštili da rodbina potencijalnog donora nije dala pristanak. Razumem i njih. I oni imaju prava na svoja osećanja i uverenja - priča Jovana za “Alo!“.
Jovanino srce radi sa 20 odsto snage: Jovana sa majkom | Foto: Biljana Nenković
Jovanina najveća želja je da dobije novo srce. Razbolela se još kao petogodišnja devojčica od tumora i, kako kaže njena majka Snežana, od lekova koje je pila oslabilo joj je srce, iako se u medicini, kako su im rekli, to dešava jednom u milion slučajeva. Stanje se u međuvremenu pogoršalo i od pre tri godine Jovana ne živi kao i svi njeni vršnjaci. Više je u bolnici nego kod kuće, a i kada je sa svojima, uglavnom leži, jer teško diše. Napustila je fakultet, na kojem joj je ostao još samo jedan ispit do diplome.
- Odavde, iz kreveta, jedino što mogu da uradim za sve nas koji čekamo novu šansu za život je da apelujem na ljude da doniranje organa nije nikakav tabu. U svetu je to svakodnevna pojava. Nikome nije lako, to znam. Ni članovima porodice potencijalnih donora da potpišu taj dokument, jer znam da u tom trenutku ne mogu da razmišljaju o tome da li mogu nekom da spasu život... A ni nama, pa i meni, nije lako. Strepeći sam tog dana čekala da li će nada postati stvarnost. Najgore je razočaranje kada su mi rekli da ipak neću dobiti novo srce. Taj osećaj je veći od straha od operacije - kaže Jovana.
Biće donor jednog dana
Jovana je na listi Kliničkog centra Srbije od novembra prošle godine. U poslednjih 10 meseci tri puta je ležala u bolnici zbog oslabljene funkcije srca. Kaže da su svi njeni planovi stali jer bez te operacije oseća se kao da nema pravo da mašta i sanja o tome šta bi sve mogla da postigne u životu.
- Jedino znam da ako i kada dobijem novo srce, odmah ću postati donor organa - kaže Jovana.
-
radovan Vreme: 15.08.2014 09:31h
Doniranje organa ne sme biti stvar izbora vec obaveza, propisana zakonom. Ne mozemo ocekivati od porodice, pogodjene nesrecom, da normalno rasudjuju i potpisuju kojekakve papire.
-
M.M. Vreme: 15.08.2014 17:57h
Da li može Alo da organizuje akciju, ili makar da objavi broj raÄuna da pokuÅ¡amo da pomognemo ovoj jadnoj devojci? Mnogima se pomagalo, zaÅ¡to ne bi i njoj?
-
SLAVISA Vreme: 15.08.2014 21:46h
shvatljivo je da porodica u tom casu razmislja samo o onome sto su izgubili ,ali ako se u tom bolu moze pomoci drugom da ostane u zivotu to je nesto uzviseno sto mi izgleda nemozemo shvatiti.saucesce porodici ,nepoznatog potencijalnog donora ,ali mislim da su trebali imati svoje srce i pomoci drugome da ostane u zivotu.
-
Neprimerena terminoligija Vreme: 16.08.2014 18:25h
Vrlo nezgodno zvuči sintagma NOVO SRCE. Ne postoji prodavnica u kojoj se kupuju nova srca, niti fabrika u kojoj se ona prave. Za sada, dok se još ne napravi komercijalno veštačko srce, davalac mora prvo da izgubi život i da, dok mu još organi funkcionišu, bude proglašen klinički mrtvim, pa da mu onda izvade srce koje još kuca. Dakle, situacija je dosta delikatna i složena u svakom smislu i ne može niko obavezivati porodicu nastradale osobe da pristanak za vađenje organa njihovog rođaka samo zato što je povoljna prilika.
Molimo čitaoce alo.rs da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila.
Strogo je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara.
Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni.
Redakcija alo.rs ima pravo da ne odobri komentare koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije alo.rs.
Administratorima se možete obratiti ovde: online@alo.rs