Poštovani, trenutno čitate vesti iz arhive.
Alo! ima novi sajt! Kliknite ovde i pogledajte najnovije vesti!
alo.rs Aktuelno

AKO NISTE ZNALI

Kako je reč "pogrom" ušla u srpski jezik

Autor: jezikofil.rs | 19.03.2015 - 21:27:00h | Komentara: 1

Prošlo je jedanaest godina od pogroma na Kosovu i Metohiji. 17. marta 2004. godine, u više mesta u ovoj pokrajini došlo je do velikog nasilja koje su kosovski Albanci pokrenuli u svrhu proterivanja i zastrašivanja srpskog stanovništva.

Pisanje

Ilustracija | Foto: Profimedia

Kada se pominje ovaj događaj, karakteristično je da se upotrebljava i reč pogrom.

- Pretpostavka je da je u naš jezik ova reč ušla preko ruskoslovenskog jezika, te da je povezana sa ovim događajem upravo zahvaljujući pravoslavnim srpskim ckrvenodostojnicima, piše za jezikofil.rs Dr Marina Nikolić sa Instituta za srpski jezik.
Ona ističe da je "pogrom" naziv za nerede, odnosno nasilje nad određenom, najčešće manjinskom (etničkom, rasnom, verskom ili seksualnom) zajednicom u nekom društvu ili zemlji. Po pravilu reč je o fizičkim napadima na njihove pripadnike i uništavanje njihove imovine. Dr Nikolić kaže da je za pogrome karakteristična njihova, stvarna ili fingirana spontanost, odnosno izostanak reakcije organa vlasti koja se masovnom nasilju ili ne može suprostaviti ili ga prećutno odobrava.

U ruskom jeziku pogrom se najčešće vezuje za Jevreje, njihovo proterivanje i uništavanja. U bukvalnom prevodu to je pogrom Jevreja ili jevrejski pogrom.

- Vidimo da je u ruskom jeziku rekcija uz glagolsku imenicu pogrom genitivna, te da je reč o genitivu koji se može preinačiti u prisvojni pridev, piše Dr Nikolić.
Dodaje da u srpskom jeziku ima primera genitivne rekcija uz pogrom, npr. "stravičan pogrom ljudi bez pigmenta u Tanzaniji, Pogrom Jevreja ili Martosvski pogrom Srba 2004. je najmasovniji od 1999. godine, a kaže da nema prisvojnog prideva poput "srpskog pogroma".

Tagovi:

Poslednji komentari
  • Lektor Vreme: 20.03.2015 17:11h

    Tekst je zanimljiv. Skraćenica „dr“ se piše malim početnim slovom, osim kada se nalazi na početku rečenice ili na početku reda. Ispravite ovu grešku.

Pogledajte sve komentare

Pogledajte pravila za pisanje komentara

Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni.
Molimo čitaoce alo.rs da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila.
Strogo je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara.
Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni.
Redakcija alo.rs ima pravo da ne odobri komentare koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije alo.rs.
Administratorima se možete obratiti ovde: online@alo.rs
alo.rs VIP