Poštovani, trenutno čitate vesti iz arhive.
Alo! ima novi sajt! Kliknite ovde i pogledajte najnovije vesti!
alo.rs Aktuelno

ZASIJALO!

Kopajući šumadijski auto-put geolozi otkrili zlato? (FOTO)

Autor: A.O. | 09.06.2014 - 12:13:00h | Komentara: 3

Luk na kome se nalaze planine Rudnik, Borač i Kotlenik deo je velikog vulkanskog prostora koji je samo u jednom delu istražen. Sad se tu gradi šumadijski auto-put i otkrića prilikom probijanja trase ukazuju na značajna ležišta plemenitog metala.

Zlato

Geolozi se nadaju da će izgradnja Koridora 11 pokrenuti i rudarstvo, jer je probijanje trase dovelo do izuzetnih otkrića, prenosi Telegraf.
Naime, luk na kome se nalaze planine Rudnik, Borač i Kotlenik, deo je velikog vulkanskog prostora koji je samo u jednom delu istražen. Sada se tu gradi šumadijski auto-put i otkrića prilikom probijanja trase ukazuju na značajna ležišta.
- Imamo indicija da će podzemni kopovi moći da se prave u neposrednoj blizini auto-puta. Ekipe Geološkog zavoda naišle su na stare rudarske potkope u čijim stenama su pronađeni antimon, živa i zlato. Reč je o jedinstvenom prostoru za nove rudnike, samo da neko bude zaintersovann da ih eksploatiše – kaže Predrag Mijatović, jedan od vodećih geologa Geološkog zavoda Srbije za “Novosti”.
Inače, geolozi kažu da ležimo na rudnom bogatstvu koje ne eksploatišemo, jer je u Srbiji veliki broj rudnika zatvoren ili zaboravljen.
- U vreme komunističke megalomanije manji rudnici su zatvarani jer se smatralo da treba stvarati samo ogromne rudarske kombinate. Na primer, u vreme kad su Bor i Majdanpek proizvodili enormne količine rude za naše uslove, “Geozavod” je istražio i overio rezerve u rudniku bakra Čadinje kod Prijepolja. Nikad nije došlo do eksploatacije, jer se u to vreme o njemu govorilo kao o malom rudniku. A on može direktno da zaposli 100 do 150 ljudi. Sa pratećim službama broj se penje na 500 zaposlenih. Kad se dodaju gradske i uslužne firme, od rudnika te veličine živelo bi oko 2.000 ljudi. Sami procenite da li je bilo pametno odricati se “malih” rudnika – kaže Mijatović.
Ni promene društvenog sistema koje su favorizovale privatno vlasništvo i inicijativu nisu donele očekivane rezultate. Mnoge firme došle su lako do rudnika u čiju eksploataciju ne ulažu ni dinar, kao da čekaju da preprodaju bogatsvo koje su jeftino stekli.
Geolozima nije nikad bilo jasno ni zašto se Srbija odrekla ležišta rude gvožđa Rudna glava i Crnajka u blizini Majdanpeka.
- Reč je o prostoru na kome se nalazi najstariji rudnik na svetu. Do početka šezdestih ovo ležište je bilo u eksploataciji, a onda je rudnik zatvoren iako nije bio iscrpljen. Štaviše, velike su šanse da je rude mnogo više nego što se pretpostavljalo da je ostalo u ležištu. A rudu gvožđa neprestano uvozimo. Neverovatno je da duže od 100 godina ne radi Kučajna, stari rudnik olovo-cinka sa dosta srebra. Pre 60 godina zatvoreni su rudnici olovo-cinka i žive na Avali. Nikada nije rečeno zašto – nabraja Mijatović.
Međutim, nisu samo rudnici metala ostali u zapećku. Ništa bolje nisu prošli ni kopovi kvalitetnih vrsta uglja širom Srbije: rudnici uglja Stamnica i Kladurovo, rudnik Poljana pored Požarevca, Jerma kraj Pirota. Neobjašnjivo je zatvoren i zaboravljen i rudnik kvalitetnog uglja Jankova klisura u Toplici.
Poslednji komentari
  • seljak Vreme: 10.06.2014 08:18h

    pazi sad, kome ce pripasti otkriveni rudnik: mrki ili velji?

  • Чича из Шумадије Vreme: 10.06.2014 11:05h

    Моје виђење, зашто су богати рудници затварани по Србији, па Титу није одговарало да Србија напредује и буде јача од осталих република, врло просто, па он се одрече 1972 године са Вилијем Брантом за ратну репарацију, јер је Србија имала највише користи а његова хрватска би морала да плати део. Коме још није јасно колики је то србомрзац био и остао, схватиће временом, апсолутно све је чинио на штету Србије,

  • Вањка Поњавић Vreme: 11.06.2014 00:10h

    Коридор 11 нигде не дотиче Рудник, Борач и Котленик. Ако су градитељи аутопута негде и наишли на нека рудишта, то може бити једино у брду Осоје на Савинцу код Горњег Милановца где се сада прокопава тунел. То рудиште је било познато у античком добу а и у средњем веку о чему сведоче трагови рударења и топљења руде као и пронађени стари рударски алати и оружје. После другог светског рата, овде је вађена руда антимона све док је експлоатација била економски исплатива, односно док нису исцрпљена лежишта руде са економски оправданим процентом метала. Дакле, ништа ново. Међутим, одакле новинару податак о "шумадијском аутопуту" који пролази луком Рудник-Борач-Котленик. О овоме у српској јавности нигде није било речи. О чему се ради?

Pogledajte sve komentare

Pogledajte pravila za pisanje komentara

Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni.
Molimo čitaoce alo.rs da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila.
Strogo je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara.
Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni.
Redakcija alo.rs ima pravo da ne odobri komentare koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije alo.rs.
Administratorima se možete obratiti ovde: online@alo.rs
alo.rs VIP