SRAMOTA!
Kopali rudu, našli sekretara!
Bivši državni sekretar Ministarstva rudarstva Zlatko Dragosavljević zaposlio se u kanadskoj kompaniji „Erin ventures“ samo mesec dana nakon razrešenja s javne funkcije u ministarstvu koje je toj privatnoj firmi dodeljivanjem licenci omogućavalo poslovanje u Srbiji!
Zlatko Dragosavljević | Foto: Jelena Vučetić
Za ovaj transfer Dragosavljević, inače član Demokratske stranke, morao je da traži odobrenje Agencije za borbu protiv korupcije, a pošto izgleda to nije učinio, Agencija će protiv njega pokrenuti postupak, saznaje „Alo!“.
Od direktora do sekretara
Zlatko Dragosavljević je od 2007. godine do prelaska u Ministarstvo rudarstva 2. jula 2010. obavljao funkciju direktora JP za podzemnu eksploataciju uglja „Resavica“. Već s te pozicije je uspostavio kontakt s kanadskom „Erin ventures“, koja je, prema ranijim izjavama Dragosavljevića, bila zainteresovana da sa srpskim ugljenokopom formira zajedničku firmu za eksploataciju rude bor.
U Ministarstvu prirodnih resursa, rudarstva i prostornog planiranja potvrdili su za „Alo!“ da je firmi „Balkan gold“ još 23. avgusta 2010. godine tada nadležno Ministarstvo rudarstva i energetike odobrilo godišnju licencu za geološka istraživanja bornih minerala (borata) u ležištu Piskanja u Jarandolskom basenu kod Baljevca na Ibru. Zanimljivo je da je samo mesec dana ranije Dragosavljević postao državni sekretar u tom ministarstvu. Nakon rekonstrukcije vlade, Dragosavljević je ostao na funkciji državnog sekretara za rudarstvo i geologiju i u Ministarstvu za životnu sredinu, rudarstvo i prostorno planiranje, koje je kanadskoj firmi u septembru prošle godine produžilo lincencu za nastavak istih geoloških istraživanja.
Obezbedio se | Foto: Jelena Vučetić
Nemanja Nenadić iz organizacije „Transparentnost Srbija“ smatra da je u ovakvoj situaciji Zlatko Dragosavljević bio u obavezi da se pre zasnivanja radnog odnosa obrati Agenciji za borbu protiv korupcije, koja treba da oceni da li bi novim angažmanombiou sukobu interesa.
Kazna za prekršaj i do dva miliona
Zakonom o Agenciji za borbu protiv korupcije zaprećena je novčana kazna od 200.000 dinara do dva miliona dinara za prekršaj pravnom licu ako zasnuje radni odnos, odnosno obavlja poslovnu saradnju s funkcionerom kome je prestala javna funkcija bez saglasnosti Agencije. Za isti prekršaj je propisana i novčana kazna od 50.000 dinara do 150.000 dinara odgovornom licu u pravnom licu i funkcioneru kome je prestala javna funkcija.
- Prema zakonu o toj agenciji, funkcioner dve godine po prestanku javne funkcije ne može da zasnuje radni odnos, odnosno poslovnu saradnju s pravnim licem, preduzetnikom ili međunarodnom organizacijom koja obavlja delatnosti u vezi s funkcijom koju je funkcioner vršio, osim po dobijenoj saglasnosti Agencije. Ova odredba je relevantna za slučaj Dragosavljevića, koji je pre zaposlenja u kanadskoj kompaniji trebalo da se obrati Agenciji za odobrenje - istakao je Nenadić za „Alo!“. Da li je, odnosno zašto to nije učinio nismo uspeli da saznamo od Dragosavljevića, koji se nije javljao na telefon poznat redakciji.
Tagovi:
Nema komentara za ovu vest.
Molimo čitaoce alo.rs da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila.
Strogo je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara.
Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni.
Redakcija alo.rs ima pravo da ne odobri komentare koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije alo.rs.
Administratorima se možete obratiti ovde: online@alo.rs