Poštovani, trenutno čitate vesti iz arhive.
Alo! ima novi sajt! Kliknite ovde i pogledajte najnovije vesti!
alo.rs Aktuelno

BAHATO!

Milion evra za zakup magacina!

Autor: Ivan Ninić | 05.03.2013 - 17:41:00h | Komentara: 4

Dok desetine hiljada kvadrata državnih objekata i hala u Srbiji zvrji prazno, Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS) u protekle četiri godine od firme „Iron Trust” iz Beograda zakupljivala je magacin za čuvanje arhivske građe, što je od 2008. do 2012. godine plaćeno 57,3 miliona dinara, a za naredne četiri godine koštaće 57,6 miliona dinara sa PDV-om, otkriva „Alo!“.

Na portalu Uprave za javne nabavke navodi se da su ALIMS i „Iron Trust” 3. oktobra 2008. godine potpisali ugovor o čuvanju arhivske građe i da je vrednost ugovora 5,49 miliona dinara (sa PDV-om). Međutim, naš izvor iz ALIMS-a tvrdi da je skladištenje arhive u protekle četiri godine plaćeno deset puta više u odnosu na vrednost ugovora.

agencija

Magacin o trošku građana

 - Ponuda firme „Iron Trust” iz 2008. godine je podrazumevala mesečnu cenu zakupa magacina od 451.174 dinara, odnosno 21.992.396 dinara za period od četiri godine. Uprkos tome, Agencija je zaključno sa novembrom prošle godine platila zakupninu od 57.336.318 dinara, a oktobru je napravljen novi, četvorogodišnji aranžman. Tada je bez javnog tendera izabrana ponuda koja je čak sedam miliona bila skuplja od ponude drugog ponuđača - kaže izvor „Alo!“ iz Agencije.

Dokumentaciju do koje je „Alo!“ došao pokazuje da je u avgustu 2012. godine direktorka Agencije Tatjana Šišetić poništila javnu nabavku zakupa magacinskog prostora, uz obrazloženje da su oba zainteresovana ponuđača dostavili neispravne ponude. Mesec dana kasnije direktorka je odlučila da magacinski prostor zakupi direktnom pogodbom i posle dva kruga pregovaranja prihvaćena je ponuda firme „Iron Trust” od 48 miliona dinara (bez PDV-a). Povoljnija ponuda konzorcijuma firmi „Data Outsourcing Centre” i „Geomodeling” od 40,9 miliona dinara odbijena je zbog neispravnosti, jer je firma „Geomodeling” bila u procesu promene naziva i nije dostavila overena osnivačka akta. Na pitanje zašto su izabrali ponudu koja je za sedam miliona dinara bila skuplja, iz ALIMS-a odgovaraju da je sve urađeno u skladu sa zakonom.

Tatjana Šipetić,  direktor ALIMS-a

Tatjana Šipetić, direktor ALIMS-a | Foto: Vesna Lalić

 - Javna nabavka usluge čuvanja arhivske građe i kontrolnih uzoraka sprovedena je u skladu sa Zakonom o javnim nabavkama i shodno navedenom izabrana je blagovremena, ispravna, odgovarajuća i prihvatljiva ponuda - poručuju iz ALIMS-a i dodaju da od svog osnivanja (2004) nisu imali novca za kupovinu poslovnog prostora, niti su imali zemljište za izgradnju arhivskog depoa. 

Indikativno je da je „Iron Trust” na prvom poništenom tenderu dostavio ponudu od 84,1 milion dinara, u novom pregovaračkom postupku ponudu od 60,2 miliona dinara, a da je potom oborio cenu zakupa magacina na 48 miliona dinara bez PDV-a. 

Daliborka Srećkov iz Uprave za javne nabavke kaže da naručilac može da se opredeli za pregovarački postupak sa direktnom pogodbom ukoliko je prethodni postupak poništen zbog neispravnosti ponuda, ali da u ovom slučaju treba postaviti pitanje vrednosti ugovorene usluge.

- Čudno je da neko krene sa ponudom od 84,1 milion, a onda u novom postupku smanji cenu na 48 miliona dinara. Nezavisno od procedure, ovde je ključno pitanje koliko ta usluga zaista košta na tržištu i šta bi bila realna cena. U praksi, kod nekih mnogo većih nabavki, primećeno je da ponuđači spuštaju cene za po 10 ili 20 miliona dinara, kao da je u pitanju svota od 1.000 dinara - kaže Srećkov za „Alo!“.
Pokušali smo da saznamo zbog čega je firma „Iron Trust” smanjila cenu zakupa arhive za čak 36 miliona dinara, ali smo od rukovodstva tog preduzeća dobili odgovor da oni preko telefona ne žele da daju izjave.  

Uslovi kao u Pentagonu!

Agencija je zahtevala 20 tehničkih karakteristika koje je zakupodavac morao da ispuni za učešće na tenderu za zakup magacina za arhivu 2008. godine. Jedan od uslova je da površina magacina bude minimum 50 kvadrata, sa visinom zidova od minimum pet metara, koji su okrečeni disperzijom (?!). Objekat mora biti obezbeđen od glodara i mora da se periodično zaprašuje specijalnim sredstvima za uništenje štetočina. Čuvarska služba treba da je angažovana 24 časa, a objekat mora da ima alarmni sistem, kamere i laserske detektore za dim i kretanje u objektu. Obavezno je posedovanje minimum tri telefonske linije i dve internet konekcije, od dva različita provajdera. Udaljenost magacina od Agencije ne sme biti veća od 20 kilometara (?!).

Poslednji komentari
  • marko Vreme: 05.03.2013 18:09h

    Strasno

  • Pistaljka Vreme: 05.03.2013 18:38h

    Evo gde nam pare u ovom teskom trenutku za sve gradjane odlaze. To pod hitno treba ispitati jer tu sigurno nisu cista posla, tu se neko debelo ugradio

  • Predrag Vreme: 05.03.2013 19:02h

    Au brale kakva namestaljka. Pazi uslov od minimum 3 telefonske linije u magacinu za cuvanje arhivske gradje. Valjda kad zovu registratore da imaju drugi broj ako je prvi zauzet. Za ovo bi neko trebao da napipa corku.

  • Kristina Vreme: 05.03.2013 20:36h

    Uopste se ne slazem sa stvarima iznetim u ovom članku. Nije u pitanju samo cena, već i garancija za čuvanje ovakve arhivske građe. Ne može to da obavlja bilo koja kompanija.

Pogledajte sve komentare

Pogledajte pravila za pisanje komentara

Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni.
Molimo čitaoce alo.rs da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila.
Strogo je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara.
Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni.
Redakcija alo.rs ima pravo da ne odobri komentare koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije alo.rs.
Administratorima se možete obratiti ovde: online@alo.rs
alo.rs VIP