Poštovani, trenutno čitate vesti iz arhive.
Alo! ima novi sajt! Kliknite ovde i pogledajte najnovije vesti!
alo.rs Aktuelno

TRADICIONALNO OKUPLJANJE

Na Molitvenom doručku Dačić, Marinković, Babić...

Autor: Tanjug | 05.02.2015 - 08:57:00h | Komentara: 3

Tradicionalnom molitvenom doručku u Vašingtonu danas će prisustvovati prvi potpredsednik Vlade i šef diplomatije Ivica Dačić, potpredsednik Skupštine Vladimir Marinković i narodni poslanici Zoran Babić i Aleksandar Jugović.

Ivica Dačić / Foto: Profimedia

Ivica Dačić / Foto: Profimedia

Poziv za doručak dobio je i poslanik u kosovskom parlamentu Slobodan Petrović, a "Novosti" prenose da će među zvanicama biti i Vuk i Danica Drašković, gradonačelnik Novog Pazara Meho Mahmutović i i biznismen i lider Srpske narodne partije Nenad Popović.

Oni će, na marginama 63. Molitvenog doručka, imati prilike za razgovore s nizom visokih američkih zvaničnika.
Nacionalni molitveni doručak ustanovljen je 1953. godine i od tada se održava svakog prvog četvrtka u februaru.
Na "molitvi za Ameriku" okupljaju se predsednik SAD, članovi Kongresa, visoki predstavnici administracije i zvaničnici iz čitavog sveta.
Učesnicima se na početku skupa tradicionalno obraća američki predsednik i još jedan istaknuti govornik, čije se ime ne objavljuje unapred.
Tradicija okupljanja na Molitvenom doručku ustanovljena je tokom mandata predsednika SAD Dvajta Ajzenhauera, koji je s grupom kongresmena došao na ideju da organizuje zajednički skup čija bi okosnica bila molitva za Ameriku.
Ideja je bila da se pomogne u prevazilaženju tadašnjih podela u američkom društvu, nalik na one koje i danas postoje između demokratske i republikanske Amerike, a za koju se predsednik Barak Obama zavetovao da će biti prevaziđena.
Zvanični domaćin događaja je američki Kongres, odnosno dva člana američkog zakonodavnog tela - jedan iz republikanske i jedan iz demokratske stranke, a organizacija skupa je poverena neformalnoj konzervativnoj hrišćanskoj organizaciji "Feloušip faundejšon", poznatoj još i pod nazivom "Familja."
Prvi pozivi zvanicama iz inostranstva počeli su da se upućuju pre 30-ak godina i stranci obično čine trećinu gostiju. Za Balkan je obično rezervisano oko 50 mesta, od čega petnaestak za Srbiju.
Iako se u našoj javnosti pozivi na Molitveni doručak često tumače kao svojevrsno priznanje administracije, zvanice zapravo dobijaju pozive uglavnom od kongresmena i članova "Feloušipa".
Vlada SAD, takođe, ima pravo da pozove određeni broj gostiju i obično predlaže visoke strane zvaničnike, a svaki kongresmen i svaki senator imaju pravo da pozovu koga god žele.
Svi pozivi na kraju se koordiniraju sa organizacionim komitetom, jer postoje jasno određene kvote za svaki region i svaku američku državu.
O tome ko će se naći na konačnom spisku gostiju odlučuju koliko funkcija i ugled odabranih, toliko i lična poznanstva, a ponekad i činjenica da su prethodnih godina već bili pozivani.
Cela manifestacija zapravo traje više dana: pored centralnog skupa - samog Molitvenog doručka, održava se i niz pratećih događaja, poput zajedičkih sastanaka s kongresmenima ili tematskih skupova i seminara.
Deset odsto troškova pokriva američki Kongres, 10 odsto sredstava obezbeđuje se iz donacija, a kotizaciju plaćaju samo "domaći", američki gosti.
Poslednji komentari
  • duca Vreme: 05.02.2015 09:14h

    Cuj ovo,razgovori da visokim Americkin zvanicnicima.Primice nih osmi sekretar treceg sekretara...........i usput ponesiti nesto za dorucak,jer ce vam posluziti gloginje !

  • Marina Maki Kulasevic Vreme: 05.02.2015 09:49h

    Blago njima,kad bih ja imala deci da dam dorucak,bila bih srecna :(

  • Branko Vreme: 05.02.2015 11:07h

    Lepo, lepo... Oni idu da mole Boga za dobrobit United States of America koja nas je bombardovala samo zato da se reši zaliha starog naoružanja! Kad će amerikanci da mole za nas? E, ja ne bi išao pa nek udaraju sankcije.

Pogledajte sve komentare

Pogledajte pravila za pisanje komentara

Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni.
Molimo čitaoce alo.rs da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila.
Strogo je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara.
Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni.
Redakcija alo.rs ima pravo da ne odobri komentare koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije alo.rs.
Administratorima se možete obratiti ovde: online@alo.rs
alo.rs VIP