Poštovani, trenutno čitate vesti iz arhive.
Alo! ima novi sajt! Kliknite ovde i pogledajte najnovije vesti!
alo.rs Aktuelno

BATINA SE VRAĆA U RAJ

Nema više fizičkog kažnjavanja dece!

Autor: Tanjug | 11.11.2014 - 13:19:00h | Komentara: 4

Roditelji u Srbiji ubuduće neće moći da biju svoju decu, jer prednacrt Građanskog zakonika (GZ) pređvida zabranu fizičkog kažnjavanja dece.

Novi porodični zakon, koji će  biti usvojen do kraja godine,  zabranjuje fizičko  kažnjavanje  dece

Novi zakon zabranjuje fizičko kažnjavanje dece | Foto: Profimedia

Tom odredbom Komisija za izradu GZ teži uspostavljanju standarda vaspitavanja dece ljubavlju i posvećenošću, što ne podrazumeva da dete treba razmaziti ili udovoljavati svakom njegovom hiru.
Važeći Porodični zakon već predviđa da roditelji ne smeju podvrgavati dete ponižavajućim postupcima i kaznama, koje vređaju ljudsko dostojanstvo deteta, kao i da su dužni da ga zaštite od nasilja drugih ljudi.
Međutim, kako je u našem društvu stepen tolerancije nasilja vrlo visok, pisci Prednacta zakonika smatrali su da treba izričito predvideti zabranu fizičkog kažnjavanja dece, jer bi nekome moglo da se "učini da batine nisu ponižavajuće za dete i da se time ne vreda njegovo ljudsko dostojanstvo", rekla je članica Komisije Olga Cvejić Jančić Tanjugu.
"Smatramo da je to vrlo bitno, jer nijedno istraživanje do sada nije pokazalo da je batina korisna za dete. Batina je više izraz nemoći roditelja da disciplinuje dete drugim merama, kao i njegove nemoći da u određenim trenucima obuzda svoje impulsivne reakcije", navela je Cvejić Jančić.
Sa druge strane, kako je ukazala, u našoj zemlji je poslednjih decenija i godina bilo previše nasilja i gotovo svakodnevno čitamo novinske članke o neshvatljivom nasilju u društvum a nije zanemarljiva ni pojava vršnjačkog nasilja koje se ispoljava čak kod dece predškolskog uzrasta.
"Ovim predlogom smo želeli da uvedemo nove standarde ponašanja u porodici - bez nasilja, prema kojima bi dete prvo u svojoj porodici bilo vaspitavano tako da je nasilje nedopustivo i da ne treba da ga primenjuju ni roditelji prema svojoj deci, ni deca dalje prema svojim vršnjacima i ostalima|, ukazala je Cvejić Jančić.
Prema njenim rečima, ovaj predlog Komisije predstavlja pokušaj da se krene drugim putem - primenom nenasilnih vaspitnih mera i mera disciplinovanja dece.
To, međutim, kako je navela, ne znači da dete treba razmaziti i udovoljavati svakom njegovom hiru, iako se u praksi upravo to može, ne tako retko, sresti.
Prema rečima profesorke, roditeljski autoritet se ne stiče batinanjem dece ni nasiljem prema njima, već pre svega ličnim primerom, strpljenjem, razumevanjem i većom posvećenošću detetu i njegovim potrebama.
Ona je ukazala da obaveza zabrane fizičkog kažnjavanja deteta proizlazi i iz obaveze Srbije preuzete ratifikovanjem Konvencije UN o pravima deteta.
Iako se tradicionalan (patrijarhalan) odnos prema detetu i kod nas i u svetu, vrlo dugo zasnivao na tome da je dete objekat roditeljske vlasti i roditeljskih prava, Konvencija je to promenila i dete je postalo subjekt prava, a da fizičko kažnjavanje više nije dozvoljeno.
Tvorci GZ-a idu tim putem, sa željom da promovišu koncept međusobnog poštovanja u porodici, koji ne podrazumeva da se dete pokorava roditelju nego da bude shvaćeno od svojih roditelja i pravilno vaspitavano i usmeravano bez nasilja, uvreda, omalovažavanja...
"Želimo da deca u svojim porodicama ne dobijaju uzor vršenja ili odobravanja nasilja. Pri tome svakako imamo u vidu da izgradnja takvih odnosa u porodici predstavlja jedan (dugotrajan) proces, koji zahteva vreme i posvecenost, i da bi, i pored uvođenja ove odredbe u GZ, i dalje bilo njenog kršenja", navela je Cvejić Jančić.
Međutim, ona je citirala jednog engleskog autora koji je rekao da to "što neki vozači i pored zabrane i kažnjivosti prekoračenja brzine prekoračuju dozvoljenu brzinu u vožnji i što ne bivaju otkriveni i kažnjeni, ne znači da ograničenje brzine treba ukinuti".
Poslednji komentari
  • nada Vreme: 11.11.2014 13:55h

    Mnogo mudro - pa nek detetu od 2-3 godine pametni fino i staloženo objasne da ne trpa prste u šteker ili na ringlu. Ne, još bolje, kad se unakazi nek oteraju roditelje u zatvor zbog zanemarivanja. Niko nije za iživljavanje al to da se svi problemi rešavaju smireno i objašnjavanjem to ima samo u bajkama. A nove generacije dece su živi primer te finoće od vaspitanja - sve razmaženo i bahato, lenjo i nekulturno, diktatori koji su uvređeni ako im neko slučajno ego dokači ili otkaže poslušnost.

  • Plazma Vreme: 11.11.2014 19:28h

    Hteo sam da ostavim komentar ali g-đa Nada je sve rekla. Samo da dodam: ja nešto ne vidim da su generacije koje su izrastale uz te "srednovekovne metode" lošije od ovih sad. Ali zato sad imamo oblike ponašanja koji su bili nezamislivi ranije...

  • Mina Vreme: 12.11.2014 00:48h

    Nado, sve ste rekli. Batina je iz raja izasla, naravno s merom i svrhom. Mnogi odrasli koji su kao deca bili redovno fizicki kaznjavani danas kazu da bi bili mnogo gori da nisu i nije im zao sto je tako bilo. Deca, posebno vrlo mala, ali i ona veca pred pubertetom, pa i kasnije, cesto su nerazumna i ponasaju se impulsivno i nepromisljeno, pa jednostavno ne cuju objasnjavanja, molbe i sl., ali odmah reaguju na "fizicki kontakt". Na roditelju je da u tome bude promisljen i umeren.

  • mm Vreme: 12.11.2014 08:05h

    da li u fizicko kaznjavanje ubrajate i kad otac ne plati alimentaciju i dete gladuje?treba li gora fizicka tortura?tu se uzdrzavate od sankcija!verovatno cete da kaznjavate majke koje pljesnu dete po dupetu da popunite budzet, a psihopate koji biju i zene i decu ostaju na slobodi!pa il hapsite odmah il nemojte nista ni da radite,sve radite formalno da bi punili budzet!

Pogledajte sve komentare

Pogledajte pravila za pisanje komentara

Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni.
Molimo čitaoce alo.rs da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila.
Strogo je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara.
Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni.
Redakcija alo.rs ima pravo da ne odobri komentare koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije alo.rs.
Administratorima se možete obratiti ovde: online@alo.rs
alo.rs VIP