Poštovani, trenutno čitate vesti iz arhive.
Alo! ima novi sajt! Kliknite ovde i pogledajte najnovije vesti!
alo.rs Aktuelno

PRISLUŠKIVANJE JE NEMOGUĆE OTKRITI

Oni slušaju bez šuma!

Autor: Vasilije papović | 28.01.2015 - 07:00:00h | Komentara: 0

Kada tokom razgovora mobilnim telefonom čuju krckanje ili dupli glas, građanima Srbije školovanim na tradiciji „Balkanskog špijuna“ prva asocijacija odmah biva - neko nas prisluškuje. Teoriju da se kod nas „sve sluša“ samo su podgrejale optužbe zaštitnika građana Saše Jankovića upućene Vojnobezbednosnoj agenciji (VBA) da špijunira sindikate i političke partije.

Prate nas domaće i strane  službe, ali i velike kompanije

Prate nas domaće i strane službe, ali i velike kompanije | Foto: Miloš Perić

Prate nas domaće i strane
službe, ali i velike kompanije

Prema informacija do kojih je „Alo!“ došao sistem za prisluškivanje koji je bio tema skupštinske debate, između bivšeg ministra odbrane Dragana Šutanovca i njegovog naslednika na funkciji Bratislava Gašića, kupljen je od Izraela 2008. godine i mobilnog je karaktera.

Skupa zanimacija
Profesor sa Fakulteta za bezbednost Zoran Dragišić kaže da profesionalno prisluškivanje i praćenje nisu tako jeftini i da pored špijuniranja telefonskih razgovora podrazumeva i presretanje mejlova i ostalih vidova internet komunikacije kao i prikupljanje svih mogućih podataka o jednoj osobi.

Prema tvrdnji Gašića ovaj sistem trenutno je van upotrebe, a u Ministartsvu odbrane kažu da je uređaj nabavila Uprava za obaveštajno-izviđačke poslove (J-2) Generalštaba Vojske Srbije, u vreme kada je ministar odbrane bio Dragan Šutanovac, bez znanja VBA. Po saznanju je VBA uređaj preuzela i onesposobila, kažu u Minstarstvu.


Stručnjaci za bezbednost objašnjavaju da građanima nije od koristi da razbijaju glavu oko toga da li ih neko prisluškuje, jer ako neko želi da nas špijunira to može veoma lako učiniti. Direktor Međunarodnog instituta za bezbednost Orhan Dragaš kaže da postoje aktivni i pasivni sistemi za prisluškivanje.

- Aktivne je mnogo lakše pronaći, pošto sami simuliraju baznu stanicu, dok je pasivne nemoguće otkriti jer ne šalju nikakav signal, već se ponašaju kao prijemnik. Njih koriste ozbiljne bezbednosne službe - otkriva Dragaš i dodaje da se pored BIA i VBA koje imaju ustavna ovlašćenja za prisluškivanje tim poslom u Srbiji bave velike kompanije i strane obaveštajne službe.

Izvinite,  oprostite,  pardon...  Bratislav  Gašić

Sistem je kupljen od Izraela 2008. godine, ali je van upotrebe: Gašić
| Foto: Oliver Bunić

Softver u SMS poruci
Jedan od načina da neko počne da vas prisluškuje je obična telefonska poruka sa kojom automatski pokupite mali softver koji to omogućuje. Prisluškivanje razgovora u određenoj prostoriji moguće je i preko malog uređaja koji sadrži karticu za mobilni telefon. Onaj ko prisluškuje nazove taj broj i to mu omogućava da čuje razgovor u prostoriji.

Nema komentara za ovu vest.

Pogledajte pravila za pisanje komentara

Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni.
Molimo čitaoce alo.rs da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila.
Strogo je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara.
Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni.
Redakcija alo.rs ima pravo da ne odobri komentare koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije alo.rs.
Administratorima se možete obratiti ovde: online@alo.rs
alo.rs VIP