ZABRINJAVAJUĆE STANJE
Opština: Ulažemo napore da se reše problemi u Zemun Polju!
Opština Zemun je upoznata sa problemima građana Zemun Polja vezanim za Rome i ulaže napore da se ti problemi reše, ali nije upoznata sa tim da se planiraju antiromski protesti, saopšteno je danas iz te beogradske opštine.
Zemun Polje | Foto: Beoinfo
U saopštenju se apeluje da se integracija Roma u "svojoj punoći" ostvari, a ne da dolazi do ''getoizacije'' i svim negativnostima koje takva pojava donosi društvu, kao i da to pitanje ne sme biti ispolitizovano, jer se radi o životima građana i funkcionisanja opštine Zemun.
"Ono što danas radimo u saradnji s Ministarstvom unutrašnjih poslova je upravo otvaranje policijske ispostave u prostorijama Mesne zajednice Zemun Polje, kako bi opšta bezbednost građana bila na višem nivou", dodaje se u saopštenju.
Mediji su ranije preneli da su u Zemun Polju najavljeni antiromski protesti, a da od nedelje, 3. novembra, traju rasno motivisani nemiri.
"Kao lokalna samouprava, ulažemo napore da se reši taj problem, koji je, prema našem uverenju, nastao na relaciji Sekretarijat za socijalnu zaštitu Beograda i Centar za socijalni rad, kao nadležnih institucija koje propisuju uslove za korišćenje stabenih jedinica u naselju Kamendin", navodi se u saopštenju.
U saopštenju se podseća da Grad Beograd od 2003. godine raspisuje Konkurs za korišćenje socijalnih stanova na određeno vreme od pet godina, a da je, pod određenim uslovima, koje je propisala Gradska komisija, počelo naseljavanje socijalno ugroženih kategorija stanovništva u naselje Kamendin u Zemun Polju.
Kako se dodaje, od 626 stanova useljenih na pet konkursa, 91 porodica je raseljena iz nehigijenskih naselja.
Dodaje se i da je 2008. godine, donacijom Vlade Japana, počela izgradnja stanova za ratne vojne invalide i porodice palih boraca u naselju Kamendin, da je Ministarstvo rada i socijalne politike bilo dužno da obezbedi projektnu dokumentaciju, a Grad Beograd placeve, prateću dokumentaciju i komunalno opremanje zemljišta.
Naselje Kamendin je, kako je saopšteno, integralni deo opštine Zemun i zato je važno da se, u saradnji sa nadležnim institucijama, prebrodi trenutna kriza i da se propusti koji su nastali od strane Grada koji je ''lako našao lokaciju u Zemunu'', ali život građana Kamendina nije praćen infrastrukturom i uslovima neophodnim za normalan život.
Iz opštine Zemun poručuju da je to pitanje svih građana Zemuna i da se kroz razumevanje i saradnju svih institucija sistema iznaći optimalno rešenje i, delovati preventivo.
"Prihvatamo odgovornost u svakom segmentu koji kao lokalna samouprava nosimo i očekujemo konstruktivniju saradnju sa Gradom Beogradom, što je garant opšte dobrobiti svih građana Beograda", dodaje se u saopštenju.
Saopšteno je i da Ministarstvo unutrašnjih poslova nema najavu o organizovanim protestima u Zemun Polju.
Ranije danas, poverenica za zaštitu ravnopravnosti Nevena Petrušić najoštrije je osudila višednevne incidente u Zemun Polju i zatražila od nadležnih organa da hitno reaguju.
Tagovi:
-
Pavel Vreme: 08.11.2013 00:57h
Gospođo Petrušić gde vi vidite nacizam i fašizam u Srbiji? Da li ste mislili na ovo: U Subotici su 2 mladića i 1 devojku "JADNI" ROMI PREGAZILI VIŠE PUTA PASATOM (inače primaju MNP materijalno novčanu pomoć kao i "samo" 98% Roma u Srbiji) U POKUŠAJU DA IH UBIJU PRILIKOM PLJAČKE... A POLICIJA I TUŽILAŠTVO TO DELO TERORIZMA PROGLASIŠE "RAZBOJNIŠTVOM"??!! Ubistvo mladića Srbina u selu Jabuka, počinjeno od mladića romske nacionalnosti (dekada po dekada = vek a možda i milenijum) "kažnjeno" je sa 2 (dve) godine zatvora!!?? Kada su građani Jabuke opravdano protestovali - malu iz koje je ubica, čuvala je,ŽANDARMERIJA. Po nekima Srbija je puna skinhedsa, neonacista, neofašista ITD. Zato u Srbiji živi jako malo Roma (oko 350.000) a u "demokratskoj" Sloveniji i Hrvatskoj manje od 30.000. Da li u Sloveniji Romi koji ne rade, prose i "uzimaju" sekundarne sirovine (kablovi, bakar, gvožđe iTD) dobijaju VEĆU NOVČANO SOCIJALNU POMOĆ OD GRAĐANA SLOVENIJE KOJI RADE - kao što je to slučaj u Srbiji?
Molimo čitaoce alo.rs da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila.
Strogo je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara.
Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni.
Redakcija alo.rs ima pravo da ne odobri komentare koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije alo.rs.
Administratorima se možete obratiti ovde: online@alo.rs