ODŠTETA ZA 37 ZATVORENIKA ZBOG TRALJAVOSTI SUDA
Osuđenicima iz državne kase 134.500 evra!
Grupa od 37 zatvorenika, koja je prebijena prilikom gušenja pobune u novembru 2006. godine u kazneno-popravnom domu u Nišu, dobiće odštetu od 134.500 evra, pošto je utvrđeno da država nije sprovela delotvornu istragu o tome šta se kobne noći dešavalo iza zatvorskih zidina, saznaje “Alo!”.
KPZ Niš tokom pobune je i goreo | Foto: K. Kamenov
Naime, nakon što su zatvorenici u junu ove godine dobili spor protiv Srbije pred Evropskim sudom za ljudska prava, Ministarstvo pravde nedavno je donelo oduku da im Osnovni sud i Osnovno javno tužilaštvo u Nišu do 3. decembra popola isplati ovu sumu.
Ni Strazbur nije potvrdio policijsku torturu
Ni sud u Strazburu nije potvrdio da su povrede osuđenicima naneli policajci jer je Srbija priložila izveštaje po kojima je te noći 600 zatvorenika bilo van kontrole, a da je bilo i međusobnih obračuna, svedoči i veliki broj nađenih sečiva, bodeža i metalnih šipki. Evropski sud je zaključio da je tužilaštvo bukvalno prepustilo policiji da sama ispita svoju odgovornost, dok sud nije saslušao nijednog svedoka niti utvrdio identitet ijednog policajca.
- Taj 24. novembar neću nikada zaboraviti. Policija je upala u sedam ujutru, počeli su da nas biju palicama sve redom. Ja sam bio u paviljonu C3. Sve su nas izbacili napolje, vezali i ostavili da ležimo na betonu.
Zoran Antić
Evropski sud je u svojoj presudi u predmetu „Habimi i drugi protiv Srbije“ zaključio da se na osnovu izveštaja ne može tvrditi da su povrede koje su zadobili osuđenici nastale tokom policijske intervencije, ali da je Srbija obavezana na odštetu jer nije sprovela delotvornu istragu o slučaju.
Pretučeni nisu učestvovali u pobuni
U Odboru za ljudska prava u Leskovcu, koji je zastupao zatvorenike, kažu da niko od povređenih osuđenika koji su podneli tužbu nije učestvovao u pobuni.
- Oni su sedeli u svojim paviljonima, ali su uprkos tome bili pretučeni po ulasku policije, Žandarmerije, ali i zatvorskih stražara, koji su, po njihovim iskazima, bili najbrutalniji. Jedan od osuđenika je i preminuo dva meseca po izlasku iz zatvora, ali istraga ni o tome nikada nije vođena, tako da nema dokaza da li je smrt povezana sa povredama koje je zadobio. Ostalih 26 je izašlo na slobodu, dok je njih deset i sada u zatvoru po drugim presudama - kaže Dobrosav Nešić, predstavnik Odbora.
Nema komentara za ovu vest.
Molimo čitaoce alo.rs da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila.
Strogo je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara.
Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni.
Redakcija alo.rs ima pravo da ne odobri komentare koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije alo.rs.
Administratorima se možete obratiti ovde: online@alo.rs