PORAŽAVAJUĆI REZULTATI O ZDRAVSTVENOM STANJU STANOVNIKA SRBIJE
Pijemo, pušimo i zdravlje rušimo!
U Srbiji danas ima čak 22,1 odsto gojaznih osoba među odraslima i 13,7 odsto gojazne dece, što je za pet procenata više nego 2006. godine, upozorio je juče Zlatibor Lončar, ministar zdravlja, predstavljajući preliminarne rezultate istraživanja zdravlja stanovnika Srbije. Osim činjenice da sve više „idemo u širinu“, zabrinjava i podatak da se znatno povećao i broj građana koji konzumiraju alkohol, povremeno ili stalno, i to sa 40 na čak 54 procenta.
Cigarete svakodnevno puši 29,2 odsto odraslih | Foto: Robert Getel
Istraživanje je pokazalo i da je broj odraslih koji svakodnevno ili povremeno puše povećan sa 33 odsto na 34,7 odsto, što je, prema rečima glavnog istraživača Jasmine Grozdanov, blagi porast.
Grickalice goje decu
Jasmina Grozdanov je upozorila da je gojaznost kod dece porasla, iako se više od 80 odsto njih najmanje jednom nedeljno bavi fizičkom aktivnošću, a prema rezultatima očigledno je da ipak i dalje više sede, ali više i jedu. „U ishrani dece nije zastupljeno voće i povrće koliko bi trebalo da bude, već jedu mnogo više nezdravu hranu kao što su grickalice, koje su kod dece veoma popularne“, objašnjava ona.
Prvi rezultati ovog istraživanja pokazuju i da ljudi u Srbiji i dalje najviše boluju od hipertenzije - 47,5 odsto ispitanog stanovništva, što je bio slučaj i pre osam godina. Sledeće bolesti na listi su, prema rečima istraživača, povišen holesterol u krvi, dijabetes, depresija i respiratorne bolesti.
Takođe, nešto više od polovine ispitanih, 56,6 odsto, bilo je suočeno s napetošću i stresom u mesecu pred ispitivanje, a stresu su svakodnevno češće bile izložene žene od 45 do 54 godine.
Srbi su iz godine u godinu sve deblji, pa danas ima čak 22,1 odsto gojaznih osoba među odraslima i 13,7 odsto gojazne dece | Foto: Shutterstock
Porast broja građana koji povremeno ili stalno konzumiraju alkohol, kao i obolelih od psihosomatskih bolesti, posledica je opšte nesigurnosti građana Srbije, smatra klinički psiholog Ivana Leposavić. Ona za naš list kaže da Srbi, suočeni sa konstantnim i visokim nivoom stresa, više nemaju kapacitet da se bore, pa pribegavaju supstancama za koje smatraju da će umiriti njihovu anksioznost.
- Građani Srbije već duži period žive u konstantnom strahu da će izgubiti posao, ostati na ulici, da neće moći da odškoluju decu i platiti svoje lekove.
Istraživanje je 2013. sprovelo Ministarstvo zdravlja anketiranjem u 6.500 domaćinstava širom Srbije, i to 14.623 građana starijih od 15 godina i 1.376 dece od sedam do 14 godina.
Skoro svaki peti nema para da se leči
Istraživanje je pokazalo i da je 15 odsto građana koristilo usluge privatnog lekara, da su im veći troškovi za lekove, kao i da polovina ima svog stomatologa. Jasmina Grozdanov je potvrdila i da prošle godine 18,2 odsto žitelja Srbije nije dobilo usluge zdravstvene zaštite, iako im je to bilo potrebno. Razlozi za to su, kako su naveli, uglavnom finansijske mogućnosti i dugo čekanje na pregled. Takođe, zanimljiv je i podatak da čak 43 odsto populacije stomatologa posećuje samo kad mora - u hitnim slučajevima. Kod privatnika ide 31 odsto stanovništva, dok 26,9 odsto Srba ima poverenje u državne stomatologe.
-
karalaki Vreme: 18.07.2014 07:54h
da to nije za uživanje onda narod ne bih pušio ,pio i lepote jeo. sva ova pisanija je čista lagaruja.
Molimo čitaoce alo.rs da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila.
Strogo je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara.
Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni.
Redakcija alo.rs ima pravo da ne odobri komentare koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije alo.rs.
Administratorima se možete obratiti ovde: online@alo.rs