CESID
Polovina građana za ulazak u EU, protiv NATO 73 odsto
Polovina građana smatra da Srbija treba da postane članica EU, dok se tome protivi 37 odsto, a protiv ulaska u NATO je 73 odsto, pokazalo je istraživanje CeSID-a "Aktivizam građana u Srbiji", sprovedeno od 10. do 20. juna.
Ogromna većina protiv ulaska u NATO | Foto: Wikipedia
Programski direktor CeSID-a Đorđe Vuković rekao je na konfereneciji za novinare da je u odnosu na ranija istraživanja, značajno porastao broj onih koji se protive ulasku u EU, navodeći da je 2011. godine 62 odsto građana podržavalo ulazak u EU, a 2013. godine 66 procenata.
Kada je reč o NATO, junsko istraživanje je pokazalo da pada podrška i ulasku u NATO, a Vuković navodi da se tome protivi 73 odsto, da 12 procenata smatra da Srbija treba da bude članica te vojne alijanse, dok je 2012. godine ulasku u NATO protivilo 65 odsto, dok je to podržavalo 25 odsto građana.
Terensko istraživanje CeSID-a koje je uz podršku USAID-a sprovedeno na reprezentativnom uzorku od 1.000 punoletnih ispitanika, pokazalo je, kako navodi Vuković, i pad poverenja u državne institucije.
Prema rezultatima istraživanja, vladi veruje 31 odsto, predsedniku Republike 27 odsto, parlamentu 20 odsto, a političkim strankama sedam odsto ispitanika.
Vuković kaže da je istraživanje u martu pokazalo da 58 odsto građana ima poverenje u Vojsku Srbije, a da po junskom istraživanju iznosi 50 odsto.
Izvršni direktor CeSID-a Bojan Kačar rekao je da bi se 40 odsto anketiranih lično angažovalo u rešavanju problema, dok 26 odsto njih veruje da uopšte ne mogu da doprinesu rešavanju problema.
Kačar kaže da je izborni aktivizam i dalje visok, navodeći da je 56 odsto ispitanika navelo da redovno izlazi na izbore, dok je 26 procenata reklo da izlazi na većinu izbora.
-
kupleraj Vreme: 30.06.2015 22:19h
jel to podatke objavljujete po dikatatu vrhuške na vlasti ?
Molimo čitaoce alo.rs da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila.
Strogo je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara.
Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni.
Redakcija alo.rs ima pravo da ne odobri komentare koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije alo.rs.
Administratorima se možete obratiti ovde: online@alo.rs