Poštovani, trenutno čitate vesti iz arhive.
Alo! ima novi sajt! Kliknite ovde i pogledajte najnovije vesti!
alo.rs Aktuelno

IMA LI ISTINE?

Putin dao podršku Dodiku za otcepljenje Republike Srpske?

Autor: jutarnji.hr | 16.09.2014 - 17:31:00h | Komentara: 0

Bodo Veber, nemački politički analitičar specijalizovan za područje zapadnog Balkana, nedavno je napisao da je postojao ozbiljan plan o pokušaju da se otcepi Republika Srpska od BiH i pripoji Srbiji, po uzoru na ono što se dogodilo s Krimom i Rusijom. Navodno, za to je Dodik imao rusku podršku, ali ne i podršku Beograda.

Mukica:  Milorad Dodik

Milorad Dodik | Foto: Goran Srdanov

U regionalnoj javnosti je privukla pažnju vaša izjava da je Milorad Dodik pripremao otcepljenje Republike Srpske, ali da je to srpski premijer Aleksandar Vučić sprečio.
- Sve što znamo o tome mi smo objavili, dakle da je prema zapadnim diplomatskim izvorima u kontekstu ruske aneksije Krima predsednik RS-a Dodik kontaktirao s premijerom Vučićem tražeći njegovu podršku za preduzimanje konkretnih koraka ka secesiji Republike Srpske, da je Dodik insistirao da ima rusku podršku za taj poduhvat i da je Vučić to odbio da podrži, pa je sve ostalo na tome.
Mogu jedino da vam analitički kažem da Beogradu nije u interesu eskalacija nacionalističkih konflikata u BiH.
Da li se slažete s tezom da se Srbija nametnula kao novi lider regije nakon nedavnog sastanka premijera s nemačkom kancelarkom Angelom Merkel? Zašto se to dogodilo? I zašto je Nemačka zainteresovana da bude evropski lider prema zapadnom Balkanu? Zašto je Angela Merkel sazvala premijere u Berlin?
- Ne slažem se. Pre bih rekao da konferencija i uloga koja je bila namenjena albanskom premijeru Ediju Rami dovela do kraja hrvatsko-srpske borbe oko nekog virtualnog regionalnog. I Srbija, ali i Hrvatska u sadašnjosti su suočene s ogromnim strukturalnim političkim i ekonomskim problemima na unutrašnjem planu, a i dalje nose teret iz nedavne prošlosti, pa ni jednoj ni drugoj ne koristi ta priča. Čini mi se da smo s konferencijom ušli u jednu fazu u kojoj ćemo manje pričati o regionalnom liderstvu, a više o regionalnoj saradnji. Nemačka nije svesno izabrala ulogu evropskog lidera, ona je silom prilika najjača ekonomska zemlja EU, a na Kosovu je pre tri godine kroz konflikt na severu zemlje bila uvučena u vodeću ulogu u rešavanju konflikta Srbije i Kosova. A s odgovornošću rastu i obaveze, što mislim da je dobro i za regiju i za politiku Evropske unije u regiji.

Samo  čvrsto:  Vladimir Putin

Vladimir Putin | Foto: FoNet

Koje su veze između ukrajinske krize i zapadnog Balkana? Može li Republika Srpska biti novi Krim i kako to da se zaustavi?
- Rusija je godinama nastojala da iskoristi vakuume koje su Evropska unija i SAD stvorili u regiji, najviše zbog slabosti zapadne politike. Neočekivanim konfliktom između Zapada i Rusije raste potencijalni rizik u regiji.
Nezavisnost RS-a nije moguća, ni u bliskoj ni u nekoj daljoj budućnosti - treba samo da se podetimo da je i u slučaju Kosova čak “otac srpskog nacionalizma” Dobrica Ćosić pre smrti priznao kraj takvih priča. Ali je zato dugogodišnja politika u BiH koja počiva na takvoj nemogućoj politici potencijalno opasna i autodestruktivna.

 
Je li moguće da je Dodik imao rusku podršku za secesijske ideje kako bi se otvorilo novo krizno žarište?
- Opet spekulacija - u trenutku aneksije Krima nismo videli da Putin ide na veliku eskalaciju, on konfliktu pristupa vrlo dozirano. Uz to, zašto bi počeo u RS-u, a ne, recimo, u Moldaviji ili Gruziji?
Bosni i Hercegovini predstoje izbori. Što će oni doneti? Kako BiH može da se izvuče iz situacije da bude “zemlja slučaj”?
- U BiH političke elite su nakon poslednjih izbora ušle u jednu potpuno iracionalnu političku dinamiku u kojoj su se praktično svi politički, stranački akteri najmanje dva do tri puta diskreditovali. Zato je pred biračima nemoguć izbor pa je teško predvideti ishod.

Nema komentara za ovu vest.

Pogledajte pravila za pisanje komentara

Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni.
Molimo čitaoce alo.rs da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila.
Strogo je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara.
Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni.
Redakcija alo.rs ima pravo da ne odobri komentare koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije alo.rs.
Administratorima se možete obratiti ovde: online@alo.rs
alo.rs VIP