BIVŠI AMBASADOR UVEREN
SAD ne vrše pritisak na Srbiju da uđe u NATO
SAD podržavaju put Srbije ka EU i pozitivno gledaju na Briselski sporazum i normalizaciju odnosa Beograda i Prištine, ocenio je danas bivši ambasador Srbije u SAD Ivan Vujačić i dodao da smatra da SAD ne vrše pritisak na Srbiju da postane članica NATO-a.
Ivan Vujačić | Foto: Dušan Milenković
"Ulazak u NATO nije tema, i neće biti u narednih 10-15 godina, i nije tačno da zemlja mora da uđe u NATO da bi postala članica EU", smatra Vujačić.
On je na tribini "Savremena spoljna politika SAD na Balkanu i u istočnoj Evropi" rekao da SAD dobro znaju da u Srbiji većina građana nije naklonjena NATO-u, zbog bombardovanja i američkog priznanja nezavisnosti Kosova i Metohije.
Vujačić je dodao da SAD gledaju na Evropu kao geopolitičku zajednicu i mesto gde su dva puta intervenisali zbog ekstremizma i dali veliki doprinos njenom ujedinjenju.
"Oni žele da Evropa bude cela i mirna, bez kriznih žarišta i zato podržavaju prijem balkanskih zemalja u EU", naveo je bivši ambasador.
On, medjutim, smatra da je Amerika trenutno zainteresovana za rešavanje ukrajinske krize, ali još više za rešenje krize u Grčkoj, navodeći da je trenutno najveći interes SAD da Grčka ne napusti Evrozonu.
"SAD zna da je EU klub čiji one nisu član, ali odnosi EU, odnosno najvećih evropskih zemalja i SAD-a su odnosi partnerstva, i tu nema pritisaka, onako kako mi to volimo da predstavimo", smatra Vujačić.
Govoreći o diplomatiji SAD-a, bivši direktor VOA i vojni izaslanik Srbije u Americi Branislav Anočić naveo je da je diplomatija te zemlje podržana vojnom silom i da bez te sile ne bi bilo ni snažnog uticaja SAD u svetu.
"Oni su ogromni, a mi smo mala tačka na mapi Evrope i moramo u skladu sa tim da formulišemo naše mesto i odnose prema velikim silama", kazao je Anočić.
Istraživac sa Instituta za medjunarodnu politiku i privredu Vladimir Trapara ocenio je da Amerika, iako najjača svetska sila, nije hegemon, a da bi to postala mora da umanji moć Kine, i pre svega, Rusije, zbog čega je sve više prisutna na istoku Evrope.
Balkan je, kako smatra, "u pozadini" i nema značaj kakav je imao prethodnih decenija.
"Na Balkanu nema sukoba SAD i Rusije, SAD na Balkanu ima problem sa Srbijom. Oni ne žele dominantnu Srbiju na Balkanu, priznali su Kosovo i žele unitarnu Bosnu i Hercegovinu. Pitanje je kako će naše rukovodstvo uspeti da se odupre takvim pritiscima", ocenio je Trapara.
Tagovi:
Nema komentara za ovu vest.
Molimo čitaoce alo.rs da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila.
Strogo je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara.
Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni.
Redakcija alo.rs ima pravo da ne odobri komentare koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije alo.rs.
Administratorima se možete obratiti ovde: online@alo.rs