Poštovani, trenutno čitate vesti iz arhive.
Alo! ima novi sajt! Kliknite ovde i pogledajte najnovije vesti!
alo.rs Aktuelno

ZAVLADALA NEMAŠTINA

Širi se kupovina "na recku"

Autor: Alo! | 03.01.2015 - 11:44:00h | Komentara: 0

U manjim trgovinama širom Srbije sv eprisutniji poseban vid odloženog plaćanja računa.

Žene koje su obeležile 2013.

Ilustracija

Kupovina "na recku" sve je češći način plaćanja hrane i ostalih dnevnih potrepština. Reč je o posebnom vidu  podmirivanja računa na poček u manjim trgovinskim radnjama, koje stalnim mušterijama sa plićim džepom  privremeno omogućavaju  da u svako vreme bez čekova, kartica i para, pazare najneophodnije, pišu "Novosti".
Prodaja robe "na crtu" najzastupljenija je u prigradskim naseljima gde se  kupci i prodavci poznaju. Kako kažu u privatnim trgovinama, gotovo da nema "objekta" koji ne daje robu na ovakvu "veresiju".  Posebno je to popularno u manjim gradovima gde je kupovna moć ispod proseka. 

- Robu na veresiju traže gotovo svi, najviše penzioneri i radnici, ali to važi samo za stalne mušterije, jer je rizično davati proizvode kupcu koga ne poznajemo - ističe Fragan K, zemunski trgovac, naglašavajući da se na ovaj "poček" nejčešće računi plaćaju za mesec dana.

- Svaki dinar danas se meri. Osetno je smanjena tražnja, štedi se na hrani, suhomesnata roba meri se na grame, a sve češće mušterije traže da im prodamo četvrt vekne hleba.

Ima i radnji koje zahtevaju da im kupci deponuju čekove, kao garanciju, koje potrošači malo pomalo svakog dana "krckaju" dok ne ispune limit od 5.000 dinara. Na veresiju se, najčešće, daju osnovne namirnice i sredstva za higijenu.

- Kod svog prodavca u komšiluku ostavila sam ček kako bih kupovala hleb, mleko, jogurt, salamu, jaja, krompir...- priča Dragana Krstić (40) u jednom beogradskom minimarketu.

- Roba je, istina, ovde skuplja, ali nemam izbora. To je često jedini način da u mesecu sastavim kraj s krajem.

Penzionerka Jovanka N, koja prima penziju 20.000 dinara, kaže da je često prinuđena da polovinom meseca uzima namirnice na veresiju jer, dok plati sve račune, ostaje joj malo da preživi do kraja meseca.

- Trgovci su prinuđeni da prodaju robu pod nepovoljnijim uslovima, uz rizik da li će moći da naplate dugovanja, i to je potvrda dubine krize u koju smo upali - ocenjuje Petar Bogosavljević, predsednik Pokreta za zaštitu potrošača.

- To je i pokazatelj realne kupovne moći stanovništva. Činjenica da kupuju osnovne životne namirnice i sredstva za održavanje higijene "na crtu" potvrđuje da se radi o jedinom načinu da dođu do robe, koja im je neophodna za preživljavanje.

Inače, na veresiju danas može da se kupuje i u pojedinim prodavnicama odeće i obuće, ali i da se dobiju razne usluge kao što su friziranje ili šminkanje. Iako takav način rada minimarketima i salonima otežava poslovanje, prinuđeni su da tako rade, jer je, kažu, bitka za svakog potrošača.

- Svake nedelje imam mušterije koje dolaze na feniranje ili šišanje. Upišem ih u svesku, a oni kasnije plate. Jedino tako možemo zadržati mušterije. u protivnom, ništa od posla - priča Mirjana iz "frizeraja".

Nema komentara za ovu vest.

Pogledajte pravila za pisanje komentara

Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni.
Molimo čitaoce alo.rs da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila.
Strogo je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara.
Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni.
Redakcija alo.rs ima pravo da ne odobri komentare koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije alo.rs.
Administratorima se možete obratiti ovde: online@alo.rs
alo.rs VIP