GODIŠNJICA SMRTI
Slobodan Milošević umro pre devet godina
Bivši predsednik Srbije i SRJ Slobodan Milošević umro je na današnji dan pre devet godina u pritvorskoj jedinici Haškog tribunala.
Slobodan Milošević | Foto: Profimedia
Istovremeno, Džefri Najs, tada glavni tužilac Tribunala, tokom suđenja je tvrdio da Milošević manipuliše sudom time što odbija da sledi propisani lekarski tretman.
Nekoliko godina kasnije, međutim, Najs je priznao da je bilo političkih pritisaka na haški sud, ali i da je Milošević učinio sebi lošu uslugu kada je odlučio da se brani sam, jer je tako propustio priliku da pred javnost i sud iznese neke značajne dokaze.
- Verujem da bi sudije u konačnom razmatranju uzele u obzir i te argumente. Ali ko zna kakav bi bio rezultat. Sudije su tako vodile postupak da nikako nije mogao da se žali zbog nepravičnog postupanja. Davali su mu veliku slobodu koju je on, možda koristio protiv sopstvenog interesa - izjavio je Najs.
Njemu je, kako je izjavio, smetalo što je Miloševiću "svašta tolerisano", objasnjavajući to upravo činjenicom da mu se popuštalo zbog zdravstvenog stanja.
ŠEŠELJ TRAŽI ABOLICIJU
Vojislav Šešelj najavio je da će danas, u ime SRS, posetiti Miloševićev grob u Požarevcu i položiti venac. Danas je on, putem tvitera, pozvao predsednika Srbije Tomislava Nikolića da abolira Miru Marković i Marka Miloševića, protiv kojih se, kako kaže, vodi progon na osnovu izmišljenih optužnica i iskaza lažnih svedoka.
Četiri meseca pre smrti Miloševića je u Hagu pregledao lekarski tim specijalista među kojima su bili kardiolog iz Francuske, specijalista za krvne sudove iz Rusije i otorinolaringolog iz Beograda, koji su sugerisali da mu se dopusti pregled u Rusiji, u poznatom institutu Bakuljev. Sudsko veće je to odbilo.
Milošević je rođen 20. avgusta 1941. u Požarevcu, gde je završio gimnaziju. Diplomirao je na Pravnom fakultetu Univerziteta u Beogradu 1964. godine.
Maja 1989. izabran je za predsednika Predsedništva SR Srbije.
Na prvim direktnim izborima, decembra 1990, izabran je za predsednika Srbije.
Prethodno, na osnivačkom kongresu Socijalističke partije Srbije, 27. jula iste godine, postao je prvi predsednik te stranke obrazovane spajanjem dotadašnjeg Saveza komunista Srbije i Socijalističkog saveza radnog naroda Srbije. Na čelu SPS nalazio se do smrti.
Na prevremenim izborima, decembra 1992. ponovo je izabran za predsednika Srbije, a od 1997. do oktobra 2000. godine bio je predsednik Savezne Republike Jugoslavije.
Milošević je predvodio delegaciju u kojoj su se nalazila po tri člana iz SRJ i Republike Srpske tokom mirovnih pregovora u Dejtonu (SAD), novembra 1995. godine, nakon kojih je decembra 1995. potpisao Dejtonski sporazum, kojim je konačno uspostavljen mir u BiH.
Pošto je krajem septembra 2000. kandidat Demokatske opozicije Srbije Vojislav Koštunica, na izborima za predsednika SRJ, imao prednost, najava drugog izbornog kruga izazvala je masovni bunt i prevrat 5. oktobra 2000. Prethodno, Međunarodni krivični sud za bivšu Jugoslaviju u Hagu objavio je 27. maja 1999. godine, tokom NATO bombardovanja Srbije (odnosno SRJ), optužnicu protiv Miloševića.
Uhapšen je 1. aprila 2001. a izručen Haškom tribunalu 28. juna iste godine.
Njegovi posmrtni ostaci dopremljeni su iz Haga u Beograd četiri dana posle smrti, da bi njegovo telo 16. marta bilo izloženo u holu zgrade Muzeja "25. maj" u okviru muzejskog kompleksa na Dedinju.
Sahranjen je u dvorištu porodične kuće u Požarevcu, 18. marta 2006.
Tagovi:
-
Lune Vreme: 11.03.2015 12:14h
Da je tadašnji predsednik Srbije Slobodan Milošević aminovao ovu akciju kojom je rukovodio lično predsednik Hrvatske Franjo Tuđman, svedoči izveštaj tadašnjeg episkopa slavonskog Lukijana, koji je on podneo Svetom arhijerejskom saboru SPC. Naime, episkop Lukijan, uz detaljan opis stradanja naroda na prostoru zapadne Slavonije, navodi da je pošto su kolone izbeglica krenule ka Srbiji lično išao kod Miloševića da traži pomoć, ali da mu je ovaj odgovorio da ne brine jer „sve teče po planu“!
-
Vrhovni komadant Vreme: 13.03.2015 01:20h
@Lune, Imaš li ti ikakav konkretan dokaz za to što pišeš? Ako ne, onda ta tvoja optužba prema predsedniku je jednaka mojoj tvrdnji da su mi tetku oteli vanzemaljci. Mrtvo slovo na papiru. Laž. Neistina. Obično laprdanje. Zato, molim te, suzdrži se ubuduće od trčaranja. Škodi.
Molimo čitaoce alo.rs da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila.
Strogo je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara.
Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni.
Redakcija alo.rs ima pravo da ne odobri komentare koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije alo.rs.
Administratorima se možete obratiti ovde: online@alo.rs