Poštovani, trenutno čitate vesti iz arhive.
Alo! ima novi sajt! Kliknite ovde i pogledajte najnovije vesti!
alo.rs Aktuelno

ROBIN HUD FINANSIJSKE KRIZE

Španac podigao pola miliona evra kredita i
iskoristio ga za ''rušenje'' kapitalizma!

Autor: A. O. | 21.03.2013 - 09:52:00h | Komentara: 1

Španski antikapitalistički aktivista Enrik Duran je 2008. godine uzeo zajam od 492.000 evra iz čak 39 različitih banaka bez namere da ih ikada otplati! Baš kao što bi se i očekivalo od jednog antikapitaliste, novac nije potrošio na dijamantne kuhinjske noževe i ostale luksuzne budalaštine, već ga je uložio u nekoliko antikapitalističkih zadruga, a ostatak potrošio na "Krisi", besplatne novine u kojima je precizirao ono što je i kako je učinio, te pozvao i druge da učine isto.

Enrik Duran

Enrik Duran | Foto: facebook

Demonstracija "robinhudstva" preko noći ga je pretvorila u junaka, ali kada postaneš junak koristeći se upitnim protivzakonitim sredstvima, policija će ti kad-tad pokucati na vrata, što se Duranu na kraju i dogodilo.

Enrik je proveo dva meseca u zatvoru 2011. godine, a početkom ovog meseca je pušten na uslovnu slobodu. Sada čeka novo suđenje.
Trenutno ga progoni čak 14 financijskih institucija, a preti mu kazna zatvora u trajanju i do osam godina.
U magazinu "Vajs" objavljen je intervju s ovim španskim "Robin Hudom":
Aktivizmom se baviš od 2000. godine. Šta je to što je probudilo tvoj interes za financijskim sistemom?
- Tada sam bio deo antiglobalizacijskog pokreta. Do 2005. godine čitao sam o energetskoj krizi, koja ima veze s financijskim sistemom. Tada sam shvatio da, ne samo da je taj sistem nepoželjan, nego da se više ne sme nastaviti. To je ono što je probudilo ideju za činom neposluha. Povući novac iz banaka i ulagati ga u antikapitalističke projekte.
Na neki način, predvideo si vezu između financijskog sistema, politike, multinacionalnih kompanija te i vlade, u vreme kad to mnogima nije bilo jasno. Što te navelo da pomisliš da nije u pitanju samo jedan deo sistema koji ne štima?
- To je bilo 2000. godine kada smo se borili protiv Međunarodnog monetarnog fonda i Svetske banke, tada smo počeli shvatati da je to globalna stvar. Ono što nam nije bilo jasno je to da će se sistem sam urušiti. Mislili smo da mi moramo učiniti nešto kako bi se sistem raspao, nismo shvatili da će se raspasti sam od sebe.
Je li dizanje svih tih kredita bio način da pokažete kako se sistem može iskoristiti?
- Razne stvari su tu bile u pitanju, ali mi smo imali dva glavna cilja. Jedan od ciljeva je bio da prokažemo finansijski sistem u svoj svojoj neodrživosti, a drugi cilj je bio da pokažemo kako možemo biti neposlušni, hrabri, i da možemo sami sebe osnažiti. Kada sam počeo sa svim ovim bio sam inspirisan istorijskim ličnostima poput Gandija, i mislio sam kako je veoma važno preduzeti neke mere u 21. veku kao što su to činili ljudi u prošlosti. Želeli smo iskoristiti novac za projekte koji bi pokazali kako su neke druge metode, osim kapitalizma, zaista moguće.
Kako je izgledao taj proces kada si odlazio u banke i tražio kredite?
- To je trajalo od leta 2005. pa sve do proleća 2008. godine. Naučio sam kako funkcioniše kreditni sistem, i imao sam informacije o tome šta je potrebno imati kako bi vam banka odobrila kredit. Pronašao sam rupe u zakonu i naučio kako ih iskoristiti. Isprva bih uspeo dobiti samo jedan kredit od tri zahteva. Posle bi mi, od 10 zahteva, odobrili 9 kredita.
Stvar je u tome da je Španska banka delila informacije o kreditima drugim bankama, ali samo ako je iznos bio veći od 6000 evra. Tako da sam ja tražio kredite dve godine, ali uvek sam tražio iznos koji je manji od toga. I tako Banka Španije nije više imala kontrolu nad mojim postupcima.
Jesi li se ikada zamislio i rekao: "Jao, pa ja sam bogat!"?
- Novac sam ulagao. Nikada se nisam zatekao sa više od 50.000 evra odjednom. Sve je to potrošeno na razne projekte.
Niste nikome otkrivali gde ulažete novac? Ali jeste li svesni da neki od tih projekata takođe mogu biti predani u nadležnost suda?
- Ne. Bilo je jasno da banke ne zanima u šta vi ulažete svoj novac i tu nije bilo nikakve istrage. To je bilo političko delovanje, želeli su samo mene izvesti pred lice pravde, a ne celi kolektiv. Nisu hteli veliku pompu.
Objavljivali ste svoje vlastite novine ''Krisi''. Zašto ste želeli da širite svoju poruku tako, a ne recimo kroz neke od svakodnevnih medijskih kanala?
- Dugo sam razmišljao kako ideju plasirati u medije, objaviti je što većem broju ljudi. Plašio sam se zakona. Zato smo odlučili novcem od zajma da štampamo vlastite novine. Mislim da je to bila najbolja odluka koju smo ikada doneli. U medijima se ubrzo pročulo da se naše novine distribuiraju na ulicama, i s obzirom da njima ništa ne sme promaknuti, objavljivanjem vlastitih novina dospeli smo i u mejnstrim medije.
Kada bi vi uspeli u svom naumu, kako bi izgledao svet?
- Ovo što smo mi uradili, mnogi su već uradili, ali sasvim slučajno. Neplaćanje kredita je i dovelo do krize. Ne toliko mali krediti i privatne hipoteke, koliko velike kompanije koje su podigle kredite i izgradile ogromne zgrade i na kraju nisu otplatile dug, a završile su bankrotom.
Šansa da se ovaj plan proširi globalno, verovatno nije moguća. No, važno je širiti ideju o malim promenama i odlukama kojima možete svet učiniti boljim mestom za život.
Imam osećaj da si ti eksperimentalni zec naoružan bombama koji pokušava razoružati sistem i videti da li alternativa može uspeti?
- Ono što je najbitnije je da mi gradimo jedan drugi sistem ispočetka. Taj sistem je otvorene, a ne zatvorene prirode - što znači da vas niko neće primorati da postanete deo njega. U ovom novom, slobodnom sistemu, možemo isplatiti sve. Možemo iznova osmisliti novi zdravstveni sistem, obrazovni sistem, ekonomski, rešiti konflikte, i mnoge druge stvari. To je već stavljeno na snagu kroz Katalonsku integralnu zadrugu (CIC), i mnoge druge slične projekte.
Reci mi nešto o CIC-u?
- To je organizacija u kojoj mi gradimo zajedničku ekonomiju, osmišljamo potrošnju, pokrivamo potrebe, organiziramo sav posao, te takođe uspostavljamo nove financijske odnose koji će podržati nove produktivne projekte. Naša komuna ima sve, od grejanja, preko osnovnih životnih namirnica, do prevoza, i struje, dakle sve ono što je osnovno za život. Osnovni cilj je da ona funkcioniše kao autonomija. Ono što nam je svima potrebno je promena u ljudskim odnosima, potrebno je izgraditi poverenje među ljudima.
Sastavni deo revolucije nije samo menjanje ekonomskog sistema, nego svega. Menjanje ljudskog bića. Mi zagovaramo promene u svakom aspektu življenja.
Bi li ikada pokušao implementirati ove ideje kroz političku stranku?
- Veliki problem je što je koncept političkih stranaka potpuno suprotan od onoga što mi zagovaramo.
Naša organizacija je otvoreni proces koji se razvija kroz opštu saglasnost svakoga. S druge strane, sistem na kojem su zasnovane političke stranke se isključivo temelji na konstantnom sukobljavanju.
Poslednji komentari
  • Vlada Vreme: 21.03.2013 10:47h

    Sta je ovde novo???

Pogledajte sve komentare

Pogledajte pravila za pisanje komentara

Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni.
Molimo čitaoce alo.rs da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila.
Strogo je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara.
Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni.
Redakcija alo.rs ima pravo da ne odobri komentare koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije alo.rs.
Administratorima se možete obratiti ovde: online@alo.rs
alo.rs VIP