Poštovani, trenutno čitate vesti iz arhive.
Alo! ima novi sajt! Kliknite ovde i pogledajte najnovije vesti!
alo.rs Aktuelno

SVAKA ČAST

SPASONOSNO otkriće: Srpska naučnica zadala težak udarac karcinomu!

Autor: sensa.rs | 30.10.2014 - 09:25:00h | Komentara: 3

Dr Jelena Vasiljević osmislila je program pomoću kojeg se sa prilično velikom preciznošću može utvrditi gde se kod obolelog od raka nalazi primarni tumor i krenuti sa lečenjem...

Jelena Vasiljević

Jelena Vasiljević | Foto: Pupin.rs

Klikom na dugme računara za samo nekoliko sekundi može se, sa prilično velikom preciznošću, utvrditi gde se kod obolelog od raka nalazi primarni tumor. Kompjuterska metoda koja to omogućava inovirana je na Institutu „Mihajlo Pupin", a njen tvorac je naučna savetnica ove ustanove dr Jelena Vasiljević, piše Politika 28. oktobra 2014. godine.
Za ovaj softver Vasiljevićeva je dobila plaketu na nedavno završenom Sajmu medicine, a pre toga i nagradu „Korak u budućnost" na Sajmu tehnike. Ako njen projekat, koji je ujedno i doktorski rad ove naučnice, dobije sertifikat nadležnih u Srbiji, pre svega Ministarstva zdravlja, moći će da se primenjuje u bolnicama i da olakša rad patolozima.
Dr Jelena Vasiljević je preuzela „open source" softver i modifikovala ga za velike fajlove slika. Princip korišćenja ovog programa je prilično jednostavan: uzorak uzet tokom biopsije od obolelog se fotografiše, a zatim se slika ubaci u računar i za veoma kratko vreme sa preciznošću većom od 70 odsto, a u nekim slučajevima i od 80 odsto, saznaje se na kojem organu se pojavio karcinom koji se kasnije razvio u metastaze na drugim delovima tela, objašnjava za „Politiku" dr Jelena Vasiljević.
- Moja ideja je bila da softver primenim na fotografije biopsija pacijenata koji imaju metastaze na kostima, jer sam verovala da se na osnovu fotografija multifraktalnom analizom, odnosno posebnim kompjuterskim načinom obrade slika, može otkriti primarni karcinom. Imala sam 1.050 različitih uzoraka biopsija i sa visokom pouzdanošću softver je pokazao na kojem organu je nastao primarni rak kod obolelih - ističe dr Jelena Vasiljević.
Ovaj pronalazak može doprineti bržoj i sigurnijoj dijagnozi prilikom otkrivanja karcinoma. Ideja dr Vasiljević bila je da olakša rad patolozima, jer gledanje uzoraka pod mikroskopom je veoma težak i zamarajući posao, a s obzirom na ogroman broj pacijenata kojima se radi biopsija i na nesavršenost ljudskog oka, mogućnost greške postoji, ističe naša sagovornica.
- Za obolele od raka veoma je važno vreme, da se što pre otkrije primarni tumor kako bi se počelo sa lečenjem, a mnogi čekaju na rezultate biopsije veoma dugo. Uz pomoć ovog softvera moglo bi veoma brzo da se utvrdi na kojem organu je nastala bolest, a u programu postoji mogućnost za ubacivanje više slika odjednom, što znači da bi lekarima posao bio znatno olakšan i ubrzan - kaže dr Vasiljević.
Ovaj softver privukao je veliku pažnju stručnjaka iz oblasti medicine, ali i lekara kojima je posao dijagnoza karcinoma. Naša sagovornica veruje da bi se uz posebno usavršavanje ovaj softver mogao primeniti i na druge vrste karcinoma, a ne samo kod metastaza na kostima. To je i sama pokazala prilikom odbrane magistarskog rada pre šest godina, kada je puštajući uzorke biopsije kroz softver otkrivala da li pacijenti boluju od raka debelog creva ili imaju benigni tumor. Ovaj kompjuterski program mogao bi da se koristi i u dijagnozi bolesti na osnovu slika dobijenih na magnetnoj rezonanci i skeneru.
- Pomoću multifraktalne analize pregledali smo uzorke pacijentkinja sa Instituta za onkologiju obolelih od raka dojke. Ispitivali smo koliko će hemioterapija biti uspešna kod ovih pacijentkinja i pokazalo se da su rezultati bili tačni u 91 odsto slučajeva - navodi dr Vasiljević.
Ljubav prema biologiji i genetici uticala je na ovu naučnicu, inače elektrotehničkog inženjera po struci i predavača na Računarskom fakultetu u Beogradu, da usavrši softver koji bi bio koristan u medicini. Njena želja da pomogne u dijagnostici karcinoma, kaže, nastala je još kada je bila tinejdžerka, jer je u šesnaestoj godini izgubila oca, koji je umro od raka.
Ponude za kupovinu softvera stižu iz Slovenije, a postoji i interesovanje srpskih onkoloških instituta za ovaj program. Ukoliko se pojavi na tržištu, kaže dr Vasiljević, softver neće biti skup, a za njegovu primenu potrebna je samo dozvola nadležnih. DECIM (Detection of Cancer on image Microscopic) je naziv softvera koji je osmislila dr Jelena Vasiljević, a on je stvoren u saradnji Instituta „Mihajlo Pupin" sa Institutom za patologiju, Vojnomedicinskom akademijom i Računarskim fakultetom.
Poslednji komentari
  • RATKO Vreme: 30.10.2014 09:49h

    Prosto je neverovatno da ova jos nije uhapsena?!

  • borisav Vreme: 31.10.2014 11:54h

    Ne razumem jel ovaj prethodni komentar sarkazam ili je stvarno mislio RATKO to sto je rekao.Ukoliko je stvarno mislio trebao je da navede zasto bi trebala da bude uhapsena. A ako je sarkazam onda je terbao da da objasnjeje napisanog u smislu sve sto vredi hapse i t.s.Mislim da administrator nije trebao da objavi ovakav komentar.Ali u demokratiji nema verbalnog delikta .

  • Crno joj se pise Vreme: 01.11.2014 11:01h

    @ratko, vi gospodine kao da ne zivite u istom svetu ko i mi ostali pa se cudite za sarkastican komentar. Opste je poznata stvar da je farmako mafija jedna od najacih mafija u svetu. Uz naftni kartel rame uz rame. Svako ko je napravio automobil na elektricni pogon je nestao-pojeo ga mrak. Danas je zakonom zabranjeno u Srbiji da se menja automobil i ugradi elektricni motor. To sto navodim je samo paralela. Sa druge strane rak je jedan od najboljih biznisa za farmako mafiju i svaki korak ka njegovom brzem i jeftinijem lecenju se maestralno gusi. Ljudi nestaju, gube poslove, postaju "odjednom" kriminalci a sve ako su ucestvovali u nekom novom leku za rak i to objave. Videcemo za ovu nasu naucnicu kojoj svaka cast ali crno joj se pise.

Pogledajte sve komentare

Pogledajte pravila za pisanje komentara

Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni.
Molimo čitaoce alo.rs da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila.
Strogo je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara.
Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni.
Redakcija alo.rs ima pravo da ne odobri komentare koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije alo.rs.
Administratorima se možete obratiti ovde: online@alo.rs
alo.rs VIP