Poštovani, trenutno čitate vesti iz arhive.
Alo! ima novi sajt! Kliknite ovde i pogledajte najnovije vesti!
alo.rs Aktuelno

ZA 0,7 MANJI NO PRETHODNOG MESECA

Spoljni dug Srbije 25,5 milijardi evra

Autor: | 11.01.2014 - 09:53:00h | Komentara: 1

Spoljni dug Srbije je na kraju oktobra 2013. godine iznosio 25,5 milijardi evra, ili za 0,7 odsto manje nego prethodnog meseca, i za 0,8 odsto manje nego krajem 2012. godine, objavljeno je u novom biltenu Instituta za tržišna istrazivanja (IZIT).


Evro novčanice

U odnosu na stanje iz 2001. godine ukupan spoljni dug je porastao čak 2,3 puta, "što je izuzetno robustan rast zaduženosti, posebno u uslovima masovnih prihoda od privatizacije koji su se morali iskoristiti za investiranje u nove ekonomski opravdane projekte koji bi podizali produktivnost rada u privredi i pojačavali njegovu konkurentsku snagu", naveo je IZIT.
Upravo je javni sektor, odnosno država, bila faktor koji je predominantno uticao na ubrzavanje zaduživanja kod inostranih kreditora, posebno od 2008. godine, kada su se iscrpeli privatizacioni finansijski resursi, a spoljne ekonomske prilike pogoršale.
Od 2001. do 2007. godine spoljni dug javnog sektora je opadao sa 10,3 milijardi na skoro 6,3 milijardi, da bi posle toga došlo do naglog rasta zaduživanja javnog sektora, upravo kao plod loše ekonomske politike.
Dinamika zaduživanja javnog sektora je išla takvim tempom da je na kraju 2012. godine dostignuta kota od 12,2 milijardi evra, a u oktobru 2013. godine skoro 12,7 milijardi. Kako obaveze prema inostranim kreditorima rastu, u uslovima kada se tek najavljuje sprovođenje suštinskih ekonomskih reformi, proces daljeg zaduživanja je nezaustavljiv.
Jedini izlaz jeste da se dođe do povoljnijih kreditnih aranžmana koji bi se iskoristili za prevremenu otplatu skupih kredita kako bi država i njena privreda dobili na vremenu da artikulišu stimulativniji i konkurentniji poslovni ambijent i uspostave održiv pozitivan trend i dinamike industrijske proizvodnje i izvoza, ocenjuje IZIT.
Udeo države u stvaranju ukupnog spoljnog duga trenutno je na nivou od 49,7 odsto i realno je očekivati da u uslovima "permanentnih praznina" u državnom budžetu i netransformisanog javnog sektora, kao i narastajućih obaveza prema ino kreditorima, već na kraju 2013. godine, kada se saberu i srede podaci, pređe natpolovično učešće.
Odnos spoljnog duga i BDP-a je na nivou od 80,3 odsto, što ukazuje da je Srbija u zoni visoke zaduženosti, sa tendencijom daljeg pogoršanja, zaključuje se u biltenu IZIT-a.
Poslednji komentari
  • Toma Vreme: 11.01.2014 15:03h

    Kako dug dane rastekada se stalno uzimaju krediti i tim kreditima sekupuje socijalni mir,umesto da se novac upotrebi zainvesticije u privredi.Srbija ima preskup drzavni aparat austo i neefikasan.Ali je bitno da poloiticari sebi obezbediuli po vise plata,sve moguce privilegije i sada polako unistavaju drzavu.Dok naqrod jedva sastAVLJA KRAJ sa krajem Tabakovciceva,Antic,Bajatovic guraju plate do milion dinara.Sve je moguce u zemlji cudaapoliuticari beze od reformi kaoi djavo od krsta,reforme bi ih lisile lagodnog zivota.

Pogledajte sve komentare

Pogledajte pravila za pisanje komentara

Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni.
Molimo čitaoce alo.rs da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila.
Strogo je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara.
Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni.
Redakcija alo.rs ima pravo da ne odobri komentare koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije alo.rs.
Administratorima se možete obratiti ovde: online@alo.rs
alo.rs VIP