SAVET EVROPE
Srbija treba još mnogo da uradi za suzbijanje korupcije
Srbija je prešla dug put u stvaranju regulatornog i institucionalnog okvira za bitku protiv korupcije, ali još mnogo treba da se učini bi taj sistem radio kako treba i da se smanji razlika između zakona i onog što se čini u praksi, navodi se u izveštaju tela za borbu protiv korupcije Saveta Evrope (SE). GRECO, Grupa zemalja protiv korupcije u sastavu SE, u danas objavljenom izveštaju o Srbiji za 2014. godinu naglašava da stanovništvo u Srbiji nešto manje, ali i dalje smatra da je korupcija široko raspostranjena.
Savet Evrope
"Za građane Srbije je korupcija najveći problem posle nezaposlenosti i siromaštva", navodi GRECO, pozivajući se na analize Programa za razvoj UN i organizacije Transparensi internešnel koja predočava da se u Srbiji veruje da je "pravosuđe najviše korumpirana institucija".
Čak 82 odsto anketiranih srpskih građana smatra da najveća korupcija postoji u pravosuđu, 69 odsto njih da je to parlament, pa otud 63 odsto ispitanih kaže da ne veruje pravosuđu, a 58 odsto parlamentu.
GRECO dodaje da su srpske vlasti, kad je reč o korupciji i sukobu interesa, stavile do znanja da u parlamentu samo predsednik može da dobija poklone, kao deo pažnje i protokola vezanih za taj položaj, a da s tim u vezi nije bilo kršenja zakona.
Korupcija | Foto: Profimedia
"Vlasti navode da poslednjih godina nisu primećeni pokloni sudijama i tužiocima i oko toga nije bilo nikakvih postupaka", dodaje se u izveštaju.
Takođe se podvlači da je od demokratskih promena 2000. pokrenuta reforma za uspostavljanje potpuno novog pravosuđa, ali je "najnovija reforma 2009. zakazala u postizanju cilja da se izmeni stara struktura sudova i preraspodele zaostali predmeti između pretrpanih sudova u gradovima i malo zaposlenih sudova u ruralnim sredinama".
S tim u vezi se spominju i "činjenički nezakonita smenjivanja znatnog broja sudija i tužilaca, koji su posle žalbi Ustavnom sudu vraćeni na dužnosti".
"To je dovelo do manjka poverenja profesionalaca i šire javnosti u nezavisnost pravosuđa i tužilaštava, kao i njihovih samoregulatornih tela - Visokog saveta za sudstvo i Državnog veća tužilaca", ukazuje se u analizi.
Takođe se navodi da "ove grane vlasti bivaju izložene neprimerenom spoljnom uplivu i pritiscima političara i medija".
GRECO kaže da je "drugi razlog zabrinutosti kad je reč o ravnoteži državnih vlasti, to što slabo deluje nacionalni parlament koji ne vrši aktivnu i punu kontrolu funkcija, već mahom radi na inicijative vlade, koje se u velikoj meri sprovode po hitnom postupku".
GRECO u izveštaju daje i više preporuka, pored ostalog i to da se "preduzmu mere za pospešenje transparentnosti parlamentarnih postupaka, da se ojača nezavisnost i uloga Visokog saveta za sudstvo i Državnog veća tužilaca”.
Takođe da se dopune postupci za postavljanje i unapređivanje sudija, predsednika sudova i tužilaca, "a posebno da se nacionalni parlament isključi iz tih postupaka i zajamči postavljanje na položaje u skladu sa zaslugama".
-
Dr Iggyy Vreme: 02.07.2015 14:01h
Srbija je dosta uradila, na papiru, na stvaranju regulatornog i institucionalnog okvira za bitku protiv korupcije. U praksi veoma malo je uradila na sprečavanju korupcije i kriminala. Oni su sve više zastupljeniji u vrhu vladejačkih strukturu. Ko krade taj ima, s druge strane oteto je prokleto!
Molimo čitaoce alo.rs da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila.
Strogo je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara.
Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni.
Redakcija alo.rs ima pravo da ne odobri komentare koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije alo.rs.
Administratorima se možete obratiti ovde: online@alo.rs