NEMAMO PROPISE O DONACIJAMA LEKOVA U VANREDNIM SITUACIJAMA
Srbija zbog birokratije danima čeka lekove vredne stotine hiljada evra!
Lekovi vredni više stotina hiljada evra, od antibiotika, sredstava za rehidrataciju, probiotika, lekova za smirenje, do sredstava za dezinfekciju koje su Svetska zdravstvena organizacijan (SZO) i članice EU planirale da doniraju našoj zemlji, već danima ne mogu u Srbiju jer iz Ministarstva zdravlja Srbije nisu dobili uslove pod kojima mogu da ih doniraju.
Pomoć neophodna stotinama evakuisanih građana | Foto: Mitar Mitrović
Odnosno, država nije jasno propisala uslove za uvoz, trijažu i distribuciju lekova iz humanitarne pomoći u vreme vanredne situacije, saznaje „Alo!“ iz krugova bliskih SZO.
- Osnovni problem u vezi s donacijom je u tome što lekovi u Srbiju ne mogu da budu uvezeni bez odobrenja Agencije za lekove i medicinska sredstva (ALIMS), iako za njih već postoje odobrenja nadležnih ustanova u EU. S jedne strane postoji ogromna potreba upravo za ovom vrstom lekova i medicinskih sredstava, a s druge nema jasne slike šta od dokumentacije treba da se dostavi kako bi se sprovela donacija - navodi naš izvor.
U Ministarstvu zdravlja, međutim, ističu da nije tačno da postoje birokratske prepreke u realizaciji donacija (!?), iako sa druge strane konstantno apeluju da se nabave nedostajući lekovi (!?).
Lekovi | Foto: RAS
- Ministarstvo je u stalnoj komunikaciji sa svim potencijalnim donatorima, kao i sa nadležnim državnim organima, Upravom carina i ALIMS-om, kako bi se omogućilo da donacije neophodnih lekova i medicinskih sredstava na najbrži i najefikasniji način dođu do zdravstvenih ustanova i građana kojima su potrebni. Ministarstvo je objavilo uputstvo donatorima, kao i spisak najneophodnijih lekova, medicinskih i drugih sredstava - ističu u toj ustanovi. U Agenciji za lekove i medicinska sredstva (ALIMS) ističu da humanitarnim donacijama koordinira Ministarstvo zdravlja, te da su pitanja u vezi sa tim isključivo u nadležnosti te institucije.
U kancelariji Svetske zdravstvene organizacije u Beogradu obećali su nam odgovore na pitanja o problemima u vezi s doniranjem lekova u toku današnjeg dana, uz objašnjenje da su svi nadležni na terenu, gde se procenjuju potrebe za lekovima i medicinskim sredstvima.
Ministarstva poljoprivrede i zdravlja uputila su apel da su im hitno potrebni hlor, negašeni kreč, zaštitna oprema i dezinfekciona sredstva.
Gde su robne rezerve?
Iako bi, bar prema Zakonu o robnim rezervama, Srbija morala da ima dovoljne količine lekova i medicinskih sredstava, kao uostalom i adekvatne količine poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda, jer se one obezbeđuju upravo za potrebe nastale, između ostalog, u vanrednim situacijama usled elementarnih nepogoda, u državi i pored pomenutih zakonski predviđenih rezervi vlada nestašica određenih grupa lekova i medicinskih sredstava.
Nema komentara za ovu vest.
Molimo čitaoce alo.rs da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila.
Strogo je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara.
Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni.
Redakcija alo.rs ima pravo da ne odobri komentare koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije alo.rs.
Administratorima se možete obratiti ovde: online@alo.rs