ALO! U POSETI OBRENOVAČKOJ KASARNI
Srce mi se cepa što mi sveća ne gori u kući!
Za mene je ovo najteži dan, jer u mojoj kući na Svetog Arhanđela ne gori slavska sveća, prvi put za 30 godina. Ovo je za mene udarac u srce. Šta da radimo, ne valja da se sveća gasi. Jutros smo išli u crkvu, zapalili sveću i izlomili kolač - započinje svoju priču za „Alo!“ Obrenovčanin Ivan Mitrović (56), koga smo juče, na njegovu slavu, posetili u prihvatnom centru u kasarni „Bora Marković“.
„Danas sam dobio 1.700 dinara dečjeg dodatka, pa se našlo para za sveću, kolač i ribu“: Marinkovići lomili kolač u kasarni | Foto: Oliver Bunić
Još dve porodice, Marinkovići i Stankovići, svoju krsnu slavu Aranđelovdan obeležile su u vojničkim sobama.
U Ivanovom privremenom domu nije bilo slavske sveće, svečarske atmosfere ni bogate trpeze, kakvu su, kažu, godinama pripremali u kući za dvadesetak gostiju. Jedino je supruga Milena ispržila ribu na rešou jer je petak i posti se.
- Ne mogu da podnesem da u ovoj sobi gori slavska sveća, ovo je kasarna, tu su bili vojnici, polagane su zakletve... Dobro, ja još pamtim komuniste - iskren je Ivan.
„Godinama pripremali bogatu trpezu, sad je tu samo riba ispržena na rešou: Ivan Mitrović sa suprugom | Foto: Oliver Bunić
Za razliku od Mitrovića, u sobi petočlane porodice Marinković, na stolu, kako običaji i nalažu, uredno stoje slavska sveća i kolač. Dragan (46), glava porodice nas dočekuje rečima: „Takav je moj običaj.“
- Teško mi je što nisam u svojoj kući, tamo nam je i ikona ostala, ali slava mi je u srcu i gde god da sam, ne bih je izostavio. To bi bilo nemilosrdno... Tačno da sam i ispod drveta, isto bih slavio - govori Dragan napominjući da se običaja pridržava otkako mu je rođen najstariji sin Mihajlo (13).
Pare za uništenu kuću još nisu stigle, pa ove godine ništa od slavlja: Porodica Stanković | Foto: Oliver Bunić
- Danas sam dobio 1.700 dinara dečjeg dodatka, pa se našlo nešto para za sveću, kolač, malo ribe i sok. Supruga je kupila i malo posnih kolača - kaže domaćin. Na skromnoj slavskoj trpezi biće bar pomalo za svakog od njih, ali su, kažu, srećni, što će bar jedan dan okusiti nešto drugo osim konzervi, koje svakodnevno dobijaju u kasarni.
Mališani ne znaju za nedaće odraslih | Foto: Oliver Bunić
I baš kakav je običaj, Draganovi naslednici Stojan (6), Dejan (11) i Miloš (13), nešto pre podne, bratski su izlomili kolač, a otac upalio sveću. Domaćica je poslužila sok, pa su najstariji sin i otac nazdravili s novinarskom ekipom. Hteo je i mali Stojan, ali nije bilo više čaša.
Mali Stojan lomio kolač sa starijom braćom | Foto: Oliver Bunić
- Sad ćemo ovako, ali se nadam da će sledeće godine, akobogda, biti bolje i da nam onda dođete u goste - ispratili su nas uz osmeh Marinkovići, srećni što ipak imaju krov nad glavom.
Ješćemo konzerve, za drugo nemamo
Dvanaestočlana porodica Stanković nije mogla sebi da prištu ništa osim slavske sveće i kolača.
- E, da smo kod kuće, tu bi bili kolači, pite, sve kako dolikuje, a sad nismo imali para ništa da kupimo. Išla sam podignem socijalnu pomoć, ali mi nisu dali, pošto sam izgubila ličnu kartu, a na pasoš ne daju. Sinoć sam tu sedela i plakala. Teško mi je, ali šta ću, hvala bogu da smo svi živi i zdravi. Aranđelovdan se u našoj kući slavi od pamtiveka, još od čukundede mog muža. Prvi put danas nismo na svom ognjištu. Tu je uvek bila bogata trpeza - prase, jagnje, kolači, pite... Imali smo više od 40 gostiju, a danas nismo imali para da kupimo ribu niti bilo šta drugo, pa ćemo jesti konzerve - jadikuje Šeljnaze Stanković (56), najstariji član ove porodice. Njihova kuća u Šljivici, koja je bila poplavljena, uvršćena je u četvrtu kategoriju, ali pare, kažu, još čekaju. Inače, među Stankovićima je petoro male dece, koja su juče i ne znajući za nedaće koje more odrasle veselo trčkarala po vojničkoj sobi. Njihova baka Šeljnaze s ponosom ističe da je rodila četiri sina i osam ćerki.
Nema komentara za ovu vest.
Molimo čitaoce alo.rs da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila.
Strogo je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara.
Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni.
Redakcija alo.rs ima pravo da ne odobri komentare koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije alo.rs.
Administratorima se možete obratiti ovde: online@alo.rs