SRBI KOJI ŽIVE U GRANIČNIM PODRUČJIMA PRELAZE GRANICU DA KUPE DOMAĆI LEK
Srpski lekovi sedam puta jeftiniji u Crnoj Gori?!
Antibiotici, lekovi za pritisak i srce, tablete za lečenje čira, antidepresivi, ali i mnogi drugi lekovi domaćih farmaceutskih kuća jeftiniji su u Crnoj Gori do šest-sedam puta nego u Srbiji, saznaje „Alo!“ Naime, građani koji su letovali u Crnoj Gori ostali su u šoku jer su lekove na moru u privatnim apotekama plaćali mnogo jeftinije nego u državnim apotekama u Srbiji.
Paprene cene samo u Srbiji | Foto: Oksana Toskić
Tako je Ivana Stejić iz Beograda kupila u Crnoj Gori kutiju „enalaprila“, leka za hipertenziju, za pola evra.
- Taj lek u Srbiji košta skoro 300 dinara. Ostala sam bez teksta kada sam videla koja je cena. Nisam se dvoumila, kupila sam zalihu za narednih nekoliko meseci - navodi naša sagovornica.
Ona dodaje da je u razgovoru sa apotekarkom saznala da su i drugi lekovi, poput antibiotika za decu i lekova za srce, čir ili antidepresiva, takođe mnogo jeftiniji, te da mnogi građani koji žive u graničnim područjima dolaze u Crnu Goru da kupe lekove koji se proizvode u Srbiji.
Za ovakvo stanje sa cenama lekova u Srbiji odgovorna je, kako ističe Vukica Stevanović iz Farmaceutskog jezgra, država.
- Država je ta koja propisuje maksimalnu veleprodajnu cenu lekova. Upravo kroz tu cenu leka dešava se i najveća korupcija u zdravstvu. To tvrdim od prvog dana. Problem je u tome što farmaceutske kompanije na tu cenu odobravaju velike stimulacije, koje idu i 30, 40 čak i 50 odsto, tako da se tu stvara veliki prostor za manipulaciju. Onaj ko obezbedi bolju stimulaciju cene, dobija tendere - navodi Stevanovićeva.
O tome koliko Srbija kaska za Crnom Gorom, bar kada je reč o snabdevanju bolesnika lekovima, najbolje govori i činjenica da se u Crnoj Gori ne plaća participacija za lekove koji se nalaze na pozitivnim listama, već se njihova cena u celosti pokriva iz Fonda za zdravstveno osiguranje Crne Gore.
S druge strane, u Ministarstvu zdravlja ističu da je obaveza plaćanja participacije propisana Zakonom o zdravstvenom osiguranju.
Za ovo stanje je odgovorna naša država: Vukica Stevanović | Foto: Jelena Vučetić
- Ovim zakonom RFZO je ovlašćen da donese listu lekova koji se propisuju i izdaju na teret sredstava obaveznog zdravstvenog osiguranja. Ovim pravilnikom RFZO utvrđuje i participaciju za svaki lek (u nominalnom ili procentualnom iznosu)- navode u ministarstvu.
U toj ustanovi ističu da u našoj zemlji Ministarstvo zdravlja i Ministarstvo spoljne i unutrašnje trgovine i telekomunikacija utvrđuju najvišu cenu lekova koji se izdaju na recept, dok RFZO utvrđuje cene lekova koji se nalaze na listi lekova koji se propisuju i izdaju na teret sredstava obaveznog zdravstvenog osiguranja. Cene lekova koji se izdaju bez recepta utvrđuju nosioci dozvole.
- Cene lekova u Crnoj Gori postižu se u postupcima javnih nabavki, te učesnici na tenderu nude niže cene kako bi bili izabrani kao najpovoljniji ponuđači - odgovaraju iz ministarstva.
Kada su u pitanju najavljene centralizovane javne nabavke, propisima je, kako ističu u ministarstvu, predviđeno preuzimanje organizovanja postupka centralizovanih javnih nabavki od 2013. do 2015. godine od strane RFZO, što će dovesti do snižavanja cena lekova i uštede sredstava RFZO, a samim tim i izdvajanja iz budžeta RS.
Zdravstveni fondovi bez odgovora
U Repubiličkom fondu za zdravstveno osiguranje, koji ministarstvu daje predlog za cenu lekova koji se nalaze na pozitivnim listama, nismo dobili odgovor na pitanja zbog čega pacijenti u Srbiji plaćaju lekove koje mi proizvodimo po mnogostruko višim cenama nego pacijenti u Crnoj Gori, koja te lekove uvozi iz Srbije.
Ni u Fondu za zdravstveno osiguranje Crne Gore nisu bili raspoloženi da nam objasne kako su lekovi koji se proizvode u Srbiji do sedam puta jeftiniji u Crnoj Gori.
-
mrdjen Vreme: 09.09.2013 08:32h
Kod nas je jeftinije jer se svi lecimo za dzba kod vas na VMA a bogme i na drugim malo slabijim klinikama u Srbiji!
-
SOS Vreme: 09.09.2013 09:22h
To je zato sto Srbijom upravljaju Montenigeri!
-
Neša Vreme: 09.09.2013 10:19h
Nisu u pitanju samo lekovi. Kamate u bankama višestruko veće, hrana skuplja... Odgovor je prost! Treba zadovoljiti buljuk džabalebaroša i krvopija na državnim jaslama! Horde beskorisnih "političara"! Samo otimačinom i pljačkom se to može izvesti!
-
grada Vreme: 09.09.2013 10:32h
Ovo je zemlja drzavnog kriminala, bede i nemorala!
-
kupovina Vreme: 09.09.2013 10:55h
Postali smo gori od STOKE!!!
Molimo čitaoce alo.rs da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila.
Strogo je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara.
Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni.
Redakcija alo.rs ima pravo da ne odobri komentare koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije alo.rs.
Administratorima se možete obratiti ovde: online@alo.rs